Dzieje erotyki – historie od Doktora Norberta

Historia erotykiDzieje erotyki, podobnie jak historia powszechna, to ciąg wydarzeń bardziej lub mniej dramatycznych. Warto też odnotować , iż historia kołem się toczy i często wraca jako farsa. W tym odcinku przypomnę jak zmieniały się obyczaje i stroje, które są ważne nie tylko w życiu codziennym, ale także w uprawianiu seksu.

Obyczaje. Na początku były w swobodne, bo nasi praprzodkowie, nie znali pojęcia wstydu. Dopiero religie, ale w większości zachodnioeuropejskie, wprowadziły do swych kanonów, bardzo ostre kary za np. swobodne zachowanie w czasie różnych zabaw, nie tylko erotycznych. Natomiast religie wschodnie, na przykład indyjska były bardzo tolerancyjne dla różnorakich ekscesów, nie tylko na podłożu seksualnym. Podobnie było w starożytnej Grecji i Rzymie, o czym bardziej szczegółowo opowiem w kolejnych odcinkach mini traktatu. Tamże, większości nie dziwiły intymne spotkania osób tej samej płci.

Zakłamanie w tych kwestiach widoczne było szczególnie w chrześcijaństwie, gdzie penis, wagina – były na cenzurowanym, podczas gdy w zaciszach alkowy odbywały się różnego rodzaju brewerie i orgie seksualne, organizowane często przez największych krzykaczy. Nie oszukujmy się – ten dualizm w ocenie stosunków męsko-damskich pozostał w niektórych krajach do dziś. Obecnie, gdy mamy kino, telewizję oraz internet, trudno oczywiście „tym świętoszkom” cenzurować postępowanie innych, ale kiedy czytamy o krucjatach różnego rodzaju stowarzyszeń obrony czystości cielesnej, to nieraz przypominają się średniowieczne sposoby niszczenia ludzi o odmiennym postrzeganiu uprawiania seksu. I tu historia wraca jako farsa, często bardzo drastyczna.

historia-erotyki-modowe-inspiracjeTyle w skrócie o obyczajach, o których jak wspomniałem pisać będę w kolejnych odcinkach, teraz o ubiorach. Adam i Ewa, chodzili nago, do czasu gdy „przejrzeli” i wtedy się… zawstydzili. Warto w tym momencie zwrócić uwagę, iż w kwestii strojów historia kołem się potoczyła. Zaczęło się w zamierzchłych czasach kiedy to nasi praojcowie chodzili prawie nago; a dziś? Kiedy oglądam występy piosenkarek, czy aktorek, mających na sobie kilka tasiemek. Przy okazji refleksja, czym gorsza piosenkarka, tym mniej fatałaszków ma na sobie.

Przeczytaj również:  Obrazy z dmuchawcami – dekoracja, która nada lekkości aranżacji

Wróćmy jednak do czasów przeszłych. Oglądając dziś posągi nagich herosów greckich, z penisami na wierzchu, nie budzi to w nas żadnych emocji, także o podłożu seksualnym. Dzieła mistrzów pędzla z czasów średniowiecznych, ukazujące kobiety ubrane od stóp do głów, tym bardziej nas nie podniecają. A przypomnę zdjęcia z początku XX wieku na plażach, na których niewiasty i mężczyźni, mają stroje, prawie całkowicie zakrywające ich ciała? Takie były czasy. Można przekornie powiedzieć, iż te „bikini” ubezpieczały od oparzeń ze strony meduz jakie groziły i grożą kąpiącym się w niektórych morzach. A dziś? Topless – to już przeżytek. Plaże nudystów, nie są żadną sensacją. Historia zatoczyła koło. Nagość nie jest żadnym zboczeniem, jakby to chcieli widzieć walczący o czystość obyczajów. Jak dowodzą nie tylko badania naukowe, właśnie najczęściej widzą to czego normalni ludzie nie widzą – osobnicy mający problemy z własną seksualnością. Opinie na pewno są różne, z tym większa więc ciekawością, czekam na państwa oceny. Z wyrazami szacunku Doktor Norbert!

Sponsorem serii jest:

sexshop Bydgoszcz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o