Czy warto kupić laktator?

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Jedne mamy nie wyobrażają sobie okresu karmienia piersią bez laktatora elektrycznego, inne natomiast twierdzą, że w ogóle nie jest im potrzebny. Co zatem warto wiedzieć o odciąganiu pokarmu i kiedy przyda się do tego pomoc?

Na rynku znajdziesz duży wybór różnych laktatorów. Wiele mam nie wyobraża sobie bez nich okresu karmienia: twierdzą one, że znacznie ułatwiają odciąganie pokarmu, a także pozwalają uniknąć nieprzyjemności spowodowanych nadmiarem pokarmu. Kiedy laktator może okazać się pomocny? Który model wybrać?

Laktator – kiedy może okazać się pomocny?

Laktatory mogą okazać się przydatne, gdy mama decyduje się na urodzenie dziecka z pomocą cesarskiego cięcia lub jest ono po prostu wymagane. W takim przypadku organizm kobiety musi się przygotować do tego, że maluszek jest już po drugiej stronie brzucha. Pobudzanie gruczołów z wykorzystaniem laktatora może pomóc uzyskać pokarm.
Laktator przydaje się również w sytuacji, kiedy maluszek musi zostać dłużej w szpitalu z powodu choroby lub przedwczesnego urodzenia. W takim przypadku mama może odciągnąć pokarm i nakarmić nim dziecko.

Kolejną sytuacją, w której laktator może okazać się prawą ręką mamy jest czas, kiedy kobieta chce wrócić do pracy lub musi na kilka dni wyjechać. Dzięki wcześniejszemu odessaniu pokarmu za pomocą laktatora, maluszek może być nieprzerwalnie karmiony mlekiem mamy.

Rzadko poruszaną kwestią jest fakt, że nie zawsze maluch może sobie poradzić z odruchem ssania i często potrzebuje czasu na przyswojenie sobie tej umiejętności. Ssania prościej jest mu się nauczyć pijąc z butelki, w której smoczek jest łatwiejszy do uchwycenia. Czasem zdarza się również tak, że w piersi jest na tyle dużo pokarmu, że napęcznienie brodawki sutkowej uniemożliwia maluchowi jej pewne chwycenie. Po odessaniu odrobiny mleka za pomocą laktatora, dziecko jest w stanie na nowo chwycić brodawkę i ssać samodzielnie. Warto również wiedzieć, że niektóre mamy posiadają tak dużo pokarmu, że może on powodować ból. W takim przypadku również pomocny może okazać się ściągacz pokarmu.

Przeczytaj również:  Modne sukienki dla dziewczynek

Laktator elektryczny czy manualny?

Na rynku znajdziesz ogromny wybór różnego rodzaju ściągaczy pokarmu. Najprościej jest je podzielić na laktatory elektryczne i manualne. Ten ostatni sprawdza się wówczas, gdy nie masz zbyt dużo pokarmu do odciągnięcia. Z drugiej strony, wymaga jednak pewnej wprawy i czasu na to, by wyrobić regularny rytm ssania. Jego wadą może być również to, że męczy dłonie. Zaletą laktatora manualnego jest za to lekkość i cicha praca.

Bardziej praktyczny, zwłaszcza jeśli masz dużo pokarmu, może okazać się laktator elektryczny. Szybko i sprawnie odciąga mleko, podczas gdy ty możesz się zrelaksować. Szczególnie godny uwagi jest laktator Medela, który doskonale odwzorowuje naturalny rytm ssania. Możliwa jest również jego regulacja. Aby zapobiegać zastojom pokarmu oraz bolesnym stwardnieniom, warto rozważyć również zakup Medela Swing Maxi, który pozwala odciągnąć pokarm jednocześnie z obu piersi.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o