Wnętrze w stylu vintage? Stworzysz je dzięki dodatkom!

retro vintage stylizacje wnętrzVintage to styl dla kolekcjonerów osobliwości, poszukiwaczy skarbów i wielbicieli niebanalnych aranżacji. Odnajdują się w nim przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia zafascynowani przedmiotami z przeszłością i znudzeni wymuskanymi, perfekcyjnie urządzonymi wnętrzami z katalogów. Od kilku lat moda na vintage nie schodzi z okładek wnętrzarskich magazynów i wszystko wskazuje na to, że na dobre zagościła w naszych domach. Aranżacja pomieszczeń w tej stylistyce polega na umiejętnym połączeniu nowoczesności i charakterystycznych, typowych dla vintage dodatków. Dziś podpowiadamy, które z nich warto wykorzystać!

Do łask powraca zegar z kukułką – niegdyś obecny w większości domów, na długie lata wyparty przez designerskie, nowoczesne zegary. Wykonany z drewna, czasem zamiast kukułki ozdobiony figurkami drwali czy tańczących postaci. Dziś znajdziesz go na strychach, w piwnicach, na internetowych aukcjach i pchlich targach. Możesz również zakupić nowy, np. produkowany przez kultową już, schwarzwaldzką markę Rombach und Haas. Jeśli jednak zależy Ci na przedmiocie z historią, warto rozejrzeć się za takim z drugiej ręki i odświeżyć go, np. malując na intensywny kolor.

Moda na vintage to idealny czas dla miłośników robótek ręcznych – twórców wyszywanych i szydełkowanych narzut, kap, poszewek i serwetek. Udekorowane nimi wnętrze stanie się ciepłe i przytulne, idealne do wypoczynku. Jeśli nie potrafisz przygotować ich samodzielnie, nic straconego! W sklepach znajdziesz wiele bardzo ładnych egzemplarzy doskonale wpisujących się w stylistykę vintage.

retro stylizacja wnetrzChoć kuchnia to przede wszystkim miejsce przygotowywania posiłków, nie musi być nudna i pozbawiona wyrazu! Wzbogać ją o stylowe akcesoria – puszki na przyprawy, metalową wagę kuchenną, czajnik z gwizdkiem czy porcelanę. Jeśli posiadasz zmysł artystyczny, za pomocą technik decoupage’u możesz przerobić lub odnowić posiadane przedmioty, np. kuchenną tacę czy stojące na parapecie doniczki. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Vintage to powrót do przeszłości, a nic nie odtwarza jej tak jak fotografie. Zdjęcia starych samochodów w sepii czy rodzinne, czarno-białe portrety powieszone na ścianach będą świetnie się prezentować i przywoływać miłe wspomnienia. Zadbaj o detale, takie jak odpowiednie obramowanie – możesz wykorzystać w tym celu drewniane listwy, które samodzielnie ozdobisz lub zakupić gotowe, stylizowane ramy. Korzystaj z domowych zasobów – stare, zniszczone lustro po odświeżeniu może okazać się fantastyczną, piękną dekoracją salonu!

Aranżując swoje wnętrze w stylu vintage pamiętaj, aby nie przesadzić! Kilka przykuwających wzrok, oryginalnych dodatków wystarczy, by nadać wnętrzu charakter. Jeśli nie zachowasz umiaru i wprowadzisz ich zbyt wiele, pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie zagraconego i przytłaczającego. Podstawą jest równowaga pomiędzy tym, co nowoczesne, a tym co stare. Zachowaj ją, a stworzysz przyjemne i niepowtarzalnie urządzone wnętrze!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x