Jak nosić garnitur? 15 zasad eleganckiego dress code’u!

jak nosic garnitur zasadyChoć garnitur znajduje się w szafie niemal każdego mężczyzny, wielu panów wciąż nosi go nieprawidłowo, popełniając liczne stylizacyjne błędy. Niestety – sam fakt jego posiadania nie gwarantuje sukcesu, a zapominanie o żelaznych zasadach eleganckiego dress code’u, skutkuje efektem dalekim od zamierzonego. O czym należy pamiętać wybierając i zakładając garnitur?

1. Musi być idealnie dopasowany. O ile zbyt długie nogawki spodni czy marynarki będziesz w stanie skrócić u krawca, o tyle zbyt szeroką w ramionach marynarkę trudno Ci będzie przerobić. Powinna gładko układać się na ramionach i być na tyle długa, aby dzieliła Twoją sylwetkę na pół. Już na etapie przymiarek upewnij się, że garnitur świetnie leży, a ramiona marynarki nie odstają.

2. Czerń nie jest jedynym dostępnym kolorem, wręcz przeciwnie – dobrze mieć w swojej garderobie garnitur w innym odcieniu, np. grafitowy lub granatowy. Czarny będzie odpowiedni na pogrzeb, oficjalną wieczorną kolację itp. W pozostałych sytuacjach wybierz jaśniejszy model.

3. Zawsze zapinaj marynarkę przynajmniej na jeden guzik, pamiętając o tym, że nie może to być ostatni z guzików (ten powinien być rozpięty, w odróżnieniu od środkowego, który zawsze jest zapięty).

4. Mankiety koszuli powinny opierać się o nasadę kciuka, tak aby podczas zginania rąk marynarka odsłaniała połowę mankietu (do spinki).

5. Jeśli decydujesz się na kamizelkę zadbaj o to, aby była odpowiednio dopasowana i przylegała do ciała – nie może odstawać! Pamiętaj, że kamizelka, która z tyłu wykonana jest z materiału podszewkowego nosimy tylko w zestawie z marynarką. Jeśli zarówno z przodu, jak i z tyłu wykonana jest z tego samego materiału, śmiało możesz chodzić w samej koszuli i kamizelce.

6. Dobierz odpowiedni pasek do spodni – czarny lub brązowy (jeśli wybierasz jaśniejszy garnitur), w kolorze butów, z dyskretną, elegancką klamrą.

7. Zawiązany krawat powinien sięgać do paska i przykrywać klamrę. Nie może być ani dłuższy, ani krótszy. Przy wąskim kołnierzyku koszuli związuj go w mały węzeł, przy rozchodzących się końcówkach kołnierzyka – w większy. Powinien być szerokości klapy marynarki.

8. Poszetka nie powinna być w tym samym kolorze co krawat. Jeśli odpowiednio dobierzesz ją do całego stroju, nada mu szczególnego charakteru.

9. Spodnie powinny być na tyle długie, aby zakrywały niemal cały but (z tyłu widoczny powinien być tylko obcas), ale nie mogą być zbyt długie – przydeptane nogawki wyglądają wyjątkowo nieelegancko!

10. Dobierając dodatki, np. spinki, zegarek czy pasek, pamiętaj aby były one spójne kolorystycznie. Złota klamra paska pasuje do złotych spinek itd.

11. Postaw na buty w kolorze czarnym lub brązowym, jeśli wybierasz garnitur w jaśniejszym odcieniu. Do czarnych spodni pasują tylko i wyłącznie czarne buty!

12. Do garnituru nigdy nie zakładaj koszuli z krótkim rękawem! Jeśli jest gorąco, możesz podwinąć długie rękawy do długości ¾.

13. Skarpetki powinny sięgać połowy łydki i być w kolorze butów. Gdy usiądziesz, nie mogą odsłaniać Twojej gołej łydki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x