Jak dobrać podkład do twarzy – praktyczne porady
Wybór odpowiedniego podkładu do twarzy to chyba najtrudniejsze zadanie podczas kosmetycznych zakupów. Chociaż na drogeryjnych półkach jest ich cała masa, wiele z nas nie znalazło jeszcze tego jednego, idealnego pokładu. Producenci obiecują spektakularne efekty na naszej twarzy, jednak gdy postanawiamy wykonać makijaż nowym kosmetykiem okazuje się, że po raz kolejny coś jest nie tak… Proponujemy kilka praktycznych wskazówek na temat podkładów, które powinny ułatwić zakup najlepiej dobranego dla Ciebie produktu.
Przyjrzyjmy się, co oferują nam producenci. Zakres cen podkładów jest bardzo rozległy – od kilkunastu do nawet dwustu złotych. Większość z nas sięga po produkty ze średniej półki, czyli takie za 20 – 70 zł. Cena nie zawsze pokrywa się z jakością, dlatego często nawet bardzo niedrogie kosmetyki okazują się świetne. Wśród podkładów możemy wyróżnić kilka podstawowych typów produktów.
Podkłady matujące
W tej grupie znajdują się produkty, które mają za zadanie sprawić, że nasza cera nie będzie błyszczeć. Tego rodzaju podkłady mogą jednak wysuszać cerę i dlatego są odpowiednie dla osób ze skórą tłustą lub mieszaną, które mają kłopot z utrzymaniem matowego wyglądy cery przez kilka godzin. Wiele kobiet ma ten problem. Już nawet godzinę po wykonaniu makijażu, twarz zaczyna nieestetycznie błyszczeć. Podkład matujący będzie idealny na tego rodzaju problemy. Dodatkowo może okazać się przydatny na tak zwane większe wyjścia. Wybierając się na imprezę, lepiej użyć podkładu matującego, ponieważ pod wpływem ciepła nawet normalna cera może zacząć się błyszczeć.
Podkłady kryjące
Jest to coś, czego poszukuje większość kobiet w Polsce. Wszystkie uwielbiamy, kiedy podkład zapewnia naszej cerze jednolity wygląd. Nawet osoby z gładką cerą często sięgają po kosmetyk zapewniający porządne krycie ze względu na trwałość i nieskazitelny wygląd. Ideałem byłby produkt kryjący, ale lekki, czyli taki, który nie stworzy efektu maski, ale zakryje zaczerwienienia i wszelkie niedoskonałości. Niestety o taki ideał trudno, czyli coś za coś. Kryjące podkłady są zazwyczaj dość gęste i trudniej się rozprowadzają. Trzeba przy nich bardziej uważać, aby nie narobić sobie na twarzy smug. Jednak odpowiednie nałożenie i niewielka ilość tego produktu może dać świetny rezultat – musimy go zatem nakładać bardziej ostrożnie. Tego typu kosmetyk zazwyczaj poza świetnym kryciem ma za zadanie długo utrzymywać się na twarzy. Raczej nadaje się do każdego typu cery, ale w przypadku skóry suchej może powodować uczucie ściągnięcia i przy dłuższym stosowaniu istnieje ryzyko, że jeszcze bardziej ją wysuszy. Należy więc pamiętać, aby przed nałożeniem podkładu wklepać w skórę krem, który zapewni jej dobre nawilżenie. Jeśli nie lubisz używać podkładu kryjącego na co dzień, pamiętaj, że warto użyć go na specjalne okazję – wtedy gdy liczy się trwałość i dobry kamuflaż niedoskonałości.
Podkłady nawilżające i rozświetlające
Osoby z cerą suchą i normalną powinny używać takich właśnie produktów. Niestety, zazwyczaj nawilżenie nie idzie w parze z trwałością. Podkłady nawilżające i rozświetlające zwykle mają lekką konsystencję, która powoduje, że produkt nie zastyga na twarzy i łatwo się ściera. Nie powinny ich zatem używać posiadaczki tłustej cery z problemami, takimi jak nadmierne wydzielanie sebum oraz wypryski i niedoskonałości. Produkty te mają słabsze krycie. Dodatkowo, drobinki odbijające światło, które znajdują się w podkładzie powodują, że na tłustej cerze pojawia się nieestetyczne błyszczenie, a wszelkie niedoskonałości zostają uwypuklone. Jeśli jednak Twoja cera jest gładka, a od podkładu oczekujesz jedynie wyrównania kolorytu, to tego rodzaju podkład będzie idealny. Ponadto podkłady rozświetlające dodadzą cerze zdrowego blasku a dzięki zawartym z nich drobinkom odbijającym światło uzyskamy bardzo modny ostatnio efekt glow.
Wskazówki – jak dobierać podkład
Zawsze sprawdź odcień podkładu na swojej skórze. Nie warto decydować się na zakup produktu jedynie na podstawie zdjęć, czy filmów znalezionych w internecie. Kolor zawsze będzie odbiegał od rzeczywistości. Jeśli decydujesz się na zakupy internetowe, najpierw udaj się do drogerii i przetestuj produkt, który chcesz kupić. W ten sposób unikniesz wpadki z niewłaściwym kolorem.
Sprawdzaj odcień podkładu na odpowiednim fragmencie skóry. Kiedyś panował mit testowania koloru na wewnętrznej stronie nadgarstka. Niestety ta metoda się nie sprawdza, ponieważ skóra na nadgarstku i na twarzy ma zupełnie inny odcień. Testuj kolor na linii żuchwy aby uniknąć nietrafionego zakupu.
Staraj się sprawdzić kolor podkładu w świetle dziennym. Sztuczne światło w sklepie może spowodować, że źle dobierzesz odcień.
Zwróć uwagę, jaki pigment przeważa w testowanym przez Ciebie podkładzie. Często kolory podkładów zawierają różowy lub pomarańczowy pigment, który u większości z nas wygląda niekorzystnie. Najlepiej wybierać produkt z pigmentem żółtym, bo taki właśnie najbardziej odpowiada polskiemu typowi urody. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, więc przed zakupem ustal, czy Twoja cera ma odcień zimny, czy ciepły.
Stając przed wyborem podkładu warto zastanowić się, jakie są potrzeby naszej cery. Produkt, którym zachwyca się Twoja przyjaciółka nie musi być idealny także dla Ciebie. Warto poszukać trochę dłużej i wybrać podkład dla siebie idealny, ponieważ jest on podstawą udanego makijażu. Jednolita, gładka, zdrowo wyglądająca cera sprawi, że poczujemy się komfortowo. Makijaż ma przecież poprawiać wygląd naszej cery, a nie uwidaczniać jej mankamenty.