Czym i w jaki sposób czyścić pędzle do makijażu

pedzel-do-makijazuPędzel, to jeden z ważniejszych elementów potrzebnych do wykonania udanego makijażu. Powinien być dobrej jakości. Jeśli chcemy, aby długo i dobrze nam służył, powinniśmy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Nie ma nic przyjemnego w malowaniu się pędzlem, którego włoski są posklejane od resztek używanych wcześniej kosmetyków. Dodatkowo traci on wtedy swoje właściwości, a wykonany makijaż wcale nie wygląda ładnie.

Regularne czyszczenie pędzli do makijażu jest bardzo ważne. Zbiera się na nich martwy naskórek, resztki kosmetyków, bakterie oraz kurz. Tacy nieproszeni goście mogą spowodować duże kłopoty na skórze twarzy. Poprzez brak higieny w użytkowaniu pędzli na naszej cerze mogą pojawić się wypryski, podrażnienia i różnego rodzaju niedoskonałości. Jeśli pędzel jest dobrej jakości, to nawet częste mycie z pewnością mu nie zaszkodzi.

pedzle-do-makijazu-2Ideałem byłoby używanie czystego pędzla za każdym razem. Aby było to możliwe, po każdym skończonym makijażu należałoby umyć bardzo dokładnie wszystkie używane do niego pędzle. Jak wiadomo, nikt nie ma na to czasu, dlatego większość z nas myje je ze zdecydowanie mniejszą częstotliwością. Na szczęście nie każdy pędzel wymaga solidnego prania po każdym użyciu. Te, których używamy do makijażu twarzy, czyli pędzel do podkładu, bronzera, różu oraz pudru wystarczy umyć raz w tygodniu. Jeśli chodzi o pędzelki do makijażu oka, powinny być one czyszczone po każdym użyciu. Nie oznacza to konieczności każdorazowego mycia ich pod strumieniem wody. Wystarczy przetrzeć pędzel nawilżaną chusteczką do demakijażu twarzy tak, aby nie pozostawał na niej kolor używanego wcześniej cienia. Do tego celu można też użyć specjalnego sprayu dezynfekującego. Pamiętajmy, że skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa, dlatego przy nie zachowaniu odpowiedniej higieny łatwo jest o podrażnienia. Wcześniej wspomniane pędzle do makijażu twarzy również mogą być czyszczone za pomocą chusteczki, z wyjątkiem tych do podkładu. Płynne kosmetyki bardziej wnikają w głąb pędzla i konieczne jest głębokie czyszczenie, czyli takie, które dokładnie wyciągnie resztki kosmetyku z włosia. Co pewien czas i tak warto dokładnie umyć wszystkie pędzle.

pedzle-do-makijazuDo głębokiego mycia pędzla można użyć specjalnie do tego przeznaczonych preparatów dezynfekujących. Nie ma jednak konieczności kupowania ich, ponieważ możemy z powodzeniem wyczyścić swoje pędzle za pomocą antybakteryjnego mydła lub najzwyklejszego szamponu do włosów. Będzie do tego potrzebna mała miseczka do której należy nalać trochę wody oraz kosmetyku, którego chcemy użyć do mycia włosia. Najlepiej nie zamaczać trzonka pędzla ani skuwki w wodzie, aby uniknąć ryzyka rozklejenia. Pędzel myjemy bardzo delikatnie i tak długo, aż pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń. Na koniec trzeba go dobrze wypłukać pod bieżącą letnią wodą. Płuczemy tak długo, aż woda będzie czysta.

Jeśli podkład, którego używasz ma gęstą konsystencję i trudno usunąć jego pozostałości z pędzla, mamy na to sposób. Do jego mycia użyj olejku pod prysznic lub dodaj do szamponu, którym myjesz pędzle odrobinę oliwy z oliwek. W ten sposób łatwo pozbędziesz się zalegającego na nich kosmetyku. Olejki doskonale rozpuszczają gęste, kryjące podkłady.

Kolejna bardzo ważna kwestia, to suszenie umytych pędzli. Ważne jest aby wyschły w sposób naturalny – bez użycia suszarki lub grzejnika. Suszenie przy pomocy gorącego powietrza może powodować, że włoski będą się puszyć. Najlepiej, jeśli pędzle suszymy włosiem w dół. Dzięki temu zachowują swój kształt. Jeśli pędzel ma tendencję do rozczapierzania się – kiedy jest mokry owiń jego włoski papierowym ręcznikiem. To także pozwoli mu zachować swój kształt.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x