Makijaż, a soczewki kontaktowe

soczewki kontaktowe a makijazKorzystanie z perspektyw oferowanych przez soczewki kontaktowe wcale nie musi oznaczać rezygnacji z makijażu i kompleksowej troski o swój wygląd. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, żeby móc cieszyć się nie tylko dobrym wzrokiem, ale również pięknym makijażem. Kobiety zazwyczaj przeraża wizja odstawienia na bok soczewek lub makijażu, dlatego przygotowaliśmy mały poradnik, jak poradzić sobie z równoczesną obecnością obu tych elementów.

Przede wszystkim, niezwykle istotna jest higiena, bowiem przy pomocy soczewek kontaktowych można dostarczyć do oczu wiele zabrudzeń czy zanieczyszczeń. Makijaż należy wykonywać już po założeniu soczewek, natomiast ich zdjęcie warto zwieńczyć oczyszczeniem twarzy. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie substancji, które teoretycznie mogłyby dostać się na powierzchnię soczewek.

Reakcje alergiczne to zagrożenie sporego kalibru

Należy mieć świadomość, że korzystanie z soczewek kontaktowych powinno iść w parze z używaniem hipoalergicznych kosmetyków, bowiem w ten sposób można zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wszelkich infekcji. Ponadto, podczas jednoczesnego używania soczewek i kosmetyków do makijażu, warto zadbać, żeby te ostatnie były bezwonne, beztłuszczowe i na bazie wody, gdyż może to zminimalizować zagrożenie podrażnienia oczu.

Choć podstawową zasadą jest wykonywanie makijażu lub demakijażu dopiero po włożeniu lub zdjęciu soczewek, sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku kosmetyków do włosów, wśród których można wymienić choćby wszelkiego rodzaju lakiery. W tym przypadku, jak i podczas korzystania z innych aerozoli, należy używać ich bez znajdujących się na powierzchni oka soczewek kontaktowych.

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj

Aby nie podrażnić oczu, warto używać takiej kredki do oczu, która jest stosunkowo miękka i się nie sypie. Cienie do powiek powinny być sprasowane, natomiast tusze do rzęs – wodoodporne. Sztuczne rzęsy również mogą być przyczyną podrażnień, przede wszystkim ze względu na znajdujący się na nich klej. Warto zainwestować też w wysokiej klasy pędzel, aby nie gubił włosia.

Kolejną niebywale istotną kwestią jest pożyczanie obcym ludziom lub od obcych ludzi kosmetyków. Nie wolno tego robić, podobnie jak nie wolno dzielić się swym pojemnikiem na szkła kontaktowe. Jest to jedna z absolutnie najważniejszych i najbardziej fundamentalnych zasad, dzięki którym można łączyć makijaż z noszeniem soczewek. Ponadto, warto systematycznie wymieniać swoje przybory do makijażu, najlepiej raz na kwartał (w przypadku szkieł kontaktowych, które posiadają konkretny termin ważności, ta reguła jest jeszcze bardziej przejrzysta).

Przede wszystkim zdrowy rozsądek

Niestety, czasem nie da się całkowicie zminimalizować ryzyka pojawienia się infekcji. Jeśli już można takową zaobserwować, powinno się na jakiś czas zrezygnować zarówno z soczewek kontaktowych, jak i kosmetyków. Przynajmniej do momentu, w którym uda się odwiedzić odpowiedniego lekarza.

Reasumując, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i przestrzeganiu właściwych reguł, bez większych problemów można jednocześnie korzystać z makijażu oraz soczewek kontaktowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blikpol
5 lat temu

Czasami też można fajnie pokombinować jeżeli chodzi o styliazacje z okularami. Jednak wiadomo, że większość osób stawia na soczewki kontaktowe

1
0
Would love your thoughts, please comment.x