Jak się ubrać na stok narciarski?

Wybierając się na stok narciarski, musimy myśleć – przede wszystkim – o własnym komforcie. Mniejsze znaczenie powinny mieć dla nas kolory czy wzornictwo, nie oznacza to jednak, że nie możemy wyglądać na nartach bardzo modnie.

Zadbaj o odpowiedni materiał

Myśląc o zakupie odpowiedniego stroju narciarskiego, musimy sprawdzić, czy nasz kombinezon został uszyty z odpowiednich, ciepłych materiałów. Na metce powinna znajdować się jedna z tych nazw: Gore-Tex, Sympatex, Hydrotex, Cordura, Demizax, Solar-alfa, Bretex, PowerTech, Powertex, Texapore, No Wet, Aquatex. Jeżeli nie znajdziemy żadnej z nich, to znaczy, że kombinezon nie nadaje się do użytku.

Nałóż termoaktywną bieliznę

Dzięki niej, nie będzie nam na stoku gorąco: termoaktywna bielizna odprowadza bowiem pot z naszego ciała. Jest to możliwe dlatego, że jej ażurowy, a zarazem „włochaty” materiał przepuszcza go, umożliwiając odpowiednie parowanie. Po zejściu ze stoku nie będziemy musieli obawiać się zatem nieprzyjemnego zapachu, a nasze ciało będzie zupełnie suche. Co więcej, tego rodzaju bielizna jest bardzo elastyczna, co zapewni Tobie prawdziwy komfort podczas sportowych wyczynów.

Dobierz wygodną bluzę

Ten element garderoby musi być odpowiednio dobrany do pogody, temperatury oraz do rodzaju aktywności, jaką mamy zamiar uprawiać. Możesz wybrać, na przykład, softshellową kurtkę, stretchową bluzę lub polar. Pamiętaj, że bluza będzie ułożona bezpośrednio na bieliznę, nie będzie pod nią znajdowała się żadna koszulka. Nie musi być ona wodoodporna, ale ważne, żeby nasze ciało mogło w niej oddychać, a pot – mógł być z niego spokojnie odprowadzany.

Pomyśl o dobrej kurtce

Ze względu na to, że kurtka jest bezpośrednio narażona na rozmaite czynniki zewnętrzne, jak również na różne warunki pogodowe, jest ona najważniejszym elementem stroju narciarskiego – podobnie jak zresztą spodnie. W przeciwieństwie do bluzy, zawsze musi być ona wodoodporna. W przypadku tego elementu garderoby, również nie możemy zapomnieć o oddychalności, czyli właściwości, która umożliwia odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz.
Takie parametry może spełnić tylko membrana, czyli wyjątkowy materiał stworzony specjalnie do takich warunków. Jeśli wybierasz się na stok po raz pierwszy, wybierz kurtkę o parametrach 5000mm/5000g (oznaczające stosunek wodoodporności do oddychalności), albo nawet i o większych, dzięki czemu zapewnisz sobie większy komfort w razie upadków.

Dobierz spodnie do kurtki

W powszechnej opinii najlepiej dobrać spodnie do kurtki, tak, aby były one wykonane z tego samego materiału. Spodnie, oczywiście, również powinny być wodoodporne oraz posiadać zabezpieczenia, które skutecznie nas ochronią przed siłą wiatru. Spodnie narciarskie powinny być węższe oraz krótsze, zaś te przeznaczone do snowboardu – szersze i dłuższe.

Załóż kask lub czapkę

Na stoku może się sprawdzić tylko idealnie dobrane nakrycie głowy. Jeżeli wybierzemy kask, musimy pamiętać, że nie może on się ześlizgiwać z głowy, a w sytuacji, gdy na zewnątrz będzie niższa temperatura – możemy także nałożyć pod niego kominiarkę. Ci, którzy wolą jeździć w czapkach, powinni wybrać wełnianą, zaopatrzoną w widstopper, czyli membranę o właściwościach wodoszczelnych i wiatroodpornych.

Modne kolory na stoku

W polskich górach narciarze najczęściej wybierają czarne spodnie i kurtkę w odcieniu limonki lub czerwieni. Kiedy wybierzemy się jednak na stok za granicą, najpewniej zobaczymy cały przekrój rozmaitych kolorów. Powoli to się zmienia również i w Polsce, gdzie coraz więcej osób odważnie łączy barwy, np. niebieską kurtkę ze spodniami w kolorze żółci.

Nie oszczędzaj

W przypadku stroju na stok, nigdy nie warto oszczędzać. Istnieje ogromna różnica pomiędzy kombinezonem źle dobranym, który nie pozwala na swobodę jazdy a strojem, którego nawet się nie czuje. Możemy, rzecz jasna, szukać czegoś na promocjach albo starać się o jak największe ograniczenie kosztów, ale pamiętaj – Twój komfort jest najważniejszy. W przeciwnym wypadku, wyjazd na narty może okazać się całkowitą klapą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x