Suplementy wzmacniające włosy przy zachowaniu zdrowej diety

Zdrowe odżywianie to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Od jakości posiłków zależy również kondycja włosów. Dlatego wiele osób zastanawia się nad słusznością przyjmowania suplementów wzmacniających przy zachowaniu zdrowej diety. Czy te wątpliwości są słuszne?

Chociaż może nam się wydawać, że odżywiamy się racjonalnie, nie zawsze będziemy dostarczać do organizmu wszystkie cenne substancje. Efektem mogą być niedobory witamin i minerałów, które bardzo szybko odbijają się na kondycji czupryny.

Elementy zdrowej diety sprzyjającej włosom

Zdrowa dieta wpływająca korzystnie na włosy powinna obejmować kilka kluczowych elementów. Do najważniejszych składników zaliczyć można:

pełnowartościowe białko, które jest składnikiem budulcowym – dostarcza niezbędne aminokwasy egzogenne (ich ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować), w tym metioninę wchodzącą w skład keratyny;

witaminy z grupy B (szczególnie biotyna, kwas pantotenowy) – wpływają pozytywnie na kondycję włosów, zapobiegając ich łamliwości, nadmiernemu przetłuszczaniu się oraz wypadaniu;

minerały, wśród których należy wymienić m.in. selen, cynk, miedź, żelazo. Odpowiedni ich poziom zapobiega łamliwości oraz przeciwdziała wypadaniu włosów.

Warto przy tym mieć świadomość, że zdrowa dieta musi być zbilansowana. Chodzi o to, by organizm otrzymał wszystkie niezbędne składniki odpowiadające za kondycję włosów. Niedobór choćby jednego pierwiastka szybko odbija się na kosmykach, pogarszając ich wygląd.

Kiedy warto sięgnąć po tabletki na wypadanie włosów?

Tabletki na wypadanie to rozwiązanie, dzięki któremu można uporać się z nadmiernym przerzedzaniem czupryny. Teoretycznie nie są potrzebne w przypadku stosowania prawidłowo zbilansowanej diety. W praktyce okazuje się jednak, że nie zawsze zdrowe odżywianie jest w stanie zapobiec wypadaniu włosów.

Trzeba mieć świadomość, że niektóre składniki zawarte w pożywieniu działają antagonistycznie względem siebie. Oznacza to, że mogą tracić swoje właściwości w towarzystwie innych lub być po prostu gorzej przyswajane. Dzieje się tak m.in. w przypadku cynku, który przedostaje się do organizmu w mniejszej ilości, jeśli żelazo podawane jest w nadmiarze, lub jeśli dieta bogata jest w produkty roślinne i otręby (dotyczy to głównie wegetarian) – kwas fitynowy wiąże ten pierwiastek i hamuje wchłanianie cynku.

W sytuacji, kiedy mimo zdrowej diety dochodzi do przerzedzania czupryny, tabletki na wypadanie włosów są wskazane. Dzięki nim można wzmocnić ich kondycję, a także przeciwdziałać utracie oraz zapobiec odnowieniu się problemu. Należy jednak wybierać preparaty, np. tabletki Vitapil, oparte o składniki wykazujące korzystny wpływ na włosy, m.in. krzemionkę z pędów bambusa, cynk, miedź, selen, mangan, jod, biotynę, kwas pantotenowy. Regularna suplementacja przyczynia się zatrzymania procesu utraty włosów, zapewniając im większą odporność na wypadanie oraz uszkodzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cassandra43
Cassandra43
7 lat temu

Suplementy są bardzo dobrym sposobem wzmocnienia włosów, zwłaszcza w okresie zimowym. Tak właśnie rozglądam się za czymś skutecznym… może słyszał ktoś o Amlan Forte z Vital Progres? Wiem, że to jest niby suplement na odchudzanie, ale ponoć bardzo dobrze działa na włosy, chciałabym więcej opinii na ten temat poznać 🙂

Aniela Wiśniewska
Aniela Wiśniewska
6 lat temu

Oczywiście, że warto. Chyba że wypadanie trwa dłuższy okres czasu. Wtedy nie warto eksperymentować tylko udać się do specjalisty. Medycyna estetyczna oferuje wiele rozwiązań, które mogą nam pomóc, a dodatkowe badania mogą wykazać inne choroby z wypadaniem związane.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x