Dress code w pracy

Praca jest niezmiernie istotnym aspektem naszego życia oraz miejscem, w którym spędzamy bardzo wiele czasu. To ważne, aby zadbać o odpowiedni wybór miejsca pracy oraz o przestrzeganie w nim pewnych istotnych zasad. Jedną z takich zasad jest dress code.

Dress code to, najbardziej ogólnie ujmując, zbiór zasad dotyczących ubioru, który panuje w danym miejscu lub też jest związany z jakimś rodzajem wydarzenia. Przestrzeganie go świadczy o wykształceniu i dobrym wychowaniu, co z kolei sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby godne zaufania, z którymi warto wchodzić w kontakty biznesowe i nie tylko. Odpowiedni ubiór jest szansą na zrobienie dobrego wrażenia – warto więc z niej skorzystać i zostać dobrze zapamiętanym.

Jakie są najczęstsze cechy firmowego ubioru? Oczywiście każda firma rządzi się swoimi zasadami i to właśnie takie „lokalne” zasady należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności, jednak istnieje także zbiór dość uniwersalnych zasad, których przestrzeganie zawsze będzie dla nas korzystne. Pierwszą i najważniejszą z nich jest to, że strój – niezależnie od stylu, w jakim jest utrzymany – musi być czysty i schludny. Bez tego nawet najdroższe i najbardziej eleganckie ubrania nie pomogą nam osiągnąć oczekiwanego efektu. I w drugą stronę – nawet średniej jakości ubrania mogą sprawić, że będziemy prezentować się dobrze, jeśli tylko będą one zadbane.

Łatwiej będzie zadbać o ubrania, jeżeli zainwestujemy w dobrej jakości materiały. Dobrze jest zaopatrzyć się w kilka sztuk ubrań dobrej jakości niż kilkanaście czy kilkadziesiąt takich, które po kilku praniach będą nadawały się do wyrzucenia. Wybieranie określonych materiałów dobrej jakości będzie miało wpływ nie tylko na wygląd ubrań, ale także na nasze zdrowie i samopoczucie – naturalne materiały pozwalają skórze oddychać, co ma duże znaczenie, jeśli chodzi o higienę.

Jeśli chodzi o konkretne elementy ubioru, dobrze jest zachować elegancki umiar podczas wyboru konkretnych ubrań. Dla kobiet będzie to oznaczało na przykład unikanie głębokiego dekoltu lub zbyt krótkiej spódnicy, a także zrezygnowanie ze zbyt wysokich szpilek. Również makijaż nie powinien być zbyt mocny i wyzywający – należy skupić się na dyskretnym podkreśleniu urody oraz na staranności. Niezmiernie ważne są także zadbane dłonie i paznokcie. Dla zabieganych osób, które nie mają czasu na częste poprawki, jakich wymaga staranny manicure, rozwiązaniem mogą być lakiery hybrydowe, które są znacznie bardziej wytrzymałe niż zwykłe.

Dzięki pewnemu rozluźnieniu zasad, o czym świadczy choćby powstanie stylu znanego jako smart casual, dostosowanie się do firmowego dress code’u nie powinno już być ani problemem, ani zagrożeniem dla indywidualności. Z pewnością za to stanowi wyraz odpowiedzialnego podejścia do obowiązków, które przecież cenione jest w każdej pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Odzież Biznesowa
3 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. My w biurze mamy dość casualowy dress code, dlatego często wybieram klasyczną marynarkę w połączeniu z jeansami. To mój mast have!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x