Szampony bez SLS – fakty i mity

Laurylosiarczan sodu doskonale znany jako skrót SLS,  jest powszechnie stosowanym i tanim środkiem chemicznym. Znajduje się w składzie wielu podstawowych produktów higieny osobistej, takich jak szampony, pasty do zębów, płyny do płukania ust, płyny do mycia ciała, mydła, detergenty. Dziś przyjrzymy się mu pod kątem obecności w szamponach do włosów. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać?

Czym jest SLS i jakie jest jego działanie

SLS jest środkiem powierzchniowo czynnym. Nietrudno się domyślić, że środki powierzchniowo czynne są niezwykle ważnym składnikiem myjąym szamponów. Ich cząsteczki łącza się z brudem, który jest wraz z nimi wypłukiwany. SLS poza tym, że jest wyjątkowo skuteczny, jest też bardzo tani. To właśnie dlatego przez lata był dodawany do szamponów. Jego dodatkową właściwością jest to, że kosmetyki które zawierają go w składzie doskonale się pienią. Przez lata reklamy telewizyjne uczyły nas, że dobry szampon powinien się porządnie pienić. Nikt nie wspomniał jednak, że ta cudowna właściwość może kosztować nas zdrowie czy podrażnienia skóry.

Czy szampony zwane naturalnymi zawsze są bezpieczne

Od pewnego czasu nastała moda na naturalne kosmetyki. Hasła eko oraz bio kuszą nas obietnicą lepszego zdrowia. Istnieje jednak wiele produktów oznakowanych jako „naturalne” lub „ekologiczne”, które nadal zawierają siarczany. Żeby ich uniknąć, należałoby bardzo wnikliwie czytać składy szamponów. Jest też wiele zamienników, które są równie szkodliwe, ale mniej nagłośnione. Prawda jest taka, że aby uniknąć wszystkiego co może nam zaszkodzić, należałoby poznać całą listę szkodliwych substancji i ich unikać. Niestety – trzeba się na tym trochę znać.

Czy SLS jest rzeczywiście taki groźny

Rzeczywiście, SLS może być szkodliwy dla naszej skóry głowy. Przeraża fakt, że jest on używany do produkcji silnych środków chemicznych, również tych stosowanych w gospodarstwie domowym, jest składnikiem detergentów do czyszczenia dywanów, odtłuszczania silników oraz czyszczenia toalety. Nie brzmi to ciekawie, ale nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim w kosmetykach, które używamy do mycia włosów zawartość SLS jest o wiele mniejsza niż w środkach przemysłowych. Dodatkowo w szamponach jest cała masa innych składników, które mają właściwości nawilżające, łagodzące, zmiękczające i wiele innych substancji pielęgnującychy. Podrażnienia, które mogą wystąpić po użyciu szamponu z SLS występują zaledwie u około 1% społeczeństwa, czyli niezwykle rzadko. Warto też zaznaczyć, że istnieją pewne normy dotyczące zawartości tego składnika w różnego rodzaju szamponach, które nie mogą zostać przekroczone przez producentów. Najważniejsze jest to, aby za każdym razem dokładnie spłukać szampon z włosów i skóry głowy. Tylko pozostawienie go na skórze poprzez niedokładne spłukanie może nam w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Do dnia dzisiejszego nie potwierdzono informacji o dużej szkodliwości szamponów z SLS oraz związku tej substancji z zachorowalnością na raka, mimo wielu negatywnych informacji na ten temat nagłaśnianych przez media.

SLS w szamponach dla dzieci

Jeśli chodzi o dziecięce szampony, to oczywiście lepiej unikać w nich wszelkich szkodliwych substancji. Skóra dziecka jest o wiele delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej. Przez to jest bardziej podatna na podrażnienie czy wysuszenie. Szkodliwe substancje łatwiej wnikają w delikatną skórę dziecka. Warto kupić szampon, który jest łagodny dla jego skóry oraz włosów. Najlepiej wybrać taki, który jest przeznaczony specjalnie dla dzieci. Dziecięce szampony są doskonałe także dla osób dorosłych, których włosy są cienkie i delikatne. Warto jednak i tu zachować czujność, ponieważ nie wszystkie dziecięce szampony są pozbawione szkodliwych substancji. Czytajmy zatem uważnie etykiety.

Warto dbać o to, jakiego kosmetyku do włosów używamy. Szczególnie ważny jest skład szamponu, którym myjemy włosy codziennie. Oczywiście, dobrze jest jeśli kosmetyk jest naturalny, pozbawiony szkodliwych substancji, których stosowanie może wysuszać lub podrażniać skórę. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar. Stosując szampony pamiętajmy o dokładnym spłukaniu piany z włosów, a wtedy nic nie powinno nam zaszkodzić.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maja
4 lat temu

U nas na blogu także znalazł się wpis poświęcony kosmetykom bez SLS. Cała kobieca redakcja jest na to uczulona 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x