Projektant totalny – Paco Rabanne

Zaczynał od projektowania biżuterii dla Givenchy, Diora i Balenciagi. Z wykształcenia jest architektem, a światową sławę przyniosły mu przełomowe projekty sukienek, które wywołały prawdziwą modową rewolucję. Jakby tego było mało, skomponował także zapachy perfum, które szybko stały się bestsellerami. A to wszystko za sprawą jednego człowieka – Paco Rabanne.

Urodził się w 1934 roku w Kraju Basków, jednak wkrótce po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej jego rodzina zdecydowała się na emigrację do Francji. Po ukończeniu architektury zajął się projektowaniem biżuterii. W jego twórczości wyraźnie widać było architektoniczne odniesienia, poprzez ich geometryczne kształty. Dopiero w roku 1966 postanawia rozpocząć działalność pod swoim własnym szyldem.

Enfant terrible świata mody

Dom mody Paco Rabanne szybko wywołał modową rewolucję, a jego główny projektant przez jednych został okrzyknięty rewolucjonistą, a przez innych skandalistą. Wszystko to za sprawą pierwszych kolekcji wykonanych z zupełnie nieoczywistych i wydawać by się mogło, nie mającego nic wspólnego z modą materiałów. Suknie z metalu, papieru czy bibuły w świecie francuskiej mody, gdzie dominowała elegancja i wyszukane materiały, przyniosły Rabanne miano osoby łamiącej wszelkie reguły.

Droga do gwiazd

Wbrew nazwie jego pierwszej kolekcji – 12 nienadających się do noszenia sukienek – jego futurystyczne projekty zyskały grono wielbicielek. Lata 70. XX wieku były bowiem czasem podboju kosmosu przez człowieka i nastała moda na science fiction. Przełamujące wszelkie schematy suknie projektu Rabanne towarzyszyły Jane Fondzie na planie filmu Barbarella. To właśnie dzięki temu obrazowi ubraniami Rabanne zainteresowały się prawdziwe gwiazdy ze słynną Jane Birkin i Audrey Hepburn na czele.

W świecie zapachów

Już 3 lata po rozpoczęciu swojej modowej działalności, dom Paco Rabanne wypuszcza dwa zapachy dla kobiet, które szybko zyskują znaczne grono wielbicielek. Pierwsze z nich Calandre to odważna mieszania zielonych nut, róży, geranium oraz hiacyntu. W dniu swojej premiery perfumy zyskały miano rewolucyjnych, ale dziś weszły już do perfumeryjnej klasyki. Drugim zapachem był Metal, który również uwodził niecodziennym jak na tamte czasy zestawieniem aromatów szyprowo-kwiatowych.

Jednak najważniejszym produktem w perfumeryjnej działalności domu mody Paco Rabanne jest męski zapach 1 Million, który doczekał się kilku nowych wcieleń. Obecnie 1 Million Prive to ekskluzywny zapach o zrównoważonej woni, która jednak jest skomponowana w oparciu o ogromne wyczucie stylu. W rezultacie zapach elegancko przechodzi od nut cynamonowych, poprzez tonkę, aż do tytoniu.

Obecnie stanowisko dyrektora kreatywnego domu mody Rabanne piastuje Julien Dossena. Kolejni następcy wnoszą do projektów swoją artystyczną wizję, jednak pozostają one wierne wizji założyciela i wyraźnie widać w nich wpływ, jaki na modę wywarł Paco Rabanne. Dzisiejsze kreacje powstają wprawdzie z mniej zaskakujących materiałów, jednak ich geometryczne kształty, ciekawe przeszycia i mnogość metalicznych materiałów są jednoznacznym odwołaniem do słynnego założyciela.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x