Mieszkanie w stylu loft. Jak je urządzić?

Wnętrza w stylu loft są nieco surowe, minimalistyczne i proste. Oszczędne i przestronne, nawiązują do architektury fabrycznych budynków i hal przemysłowych, tworząc nowoczesny, wyjątkowy klimat. Choć najczęściej w loftowym stylu urządza się restauracje, nie oznacza to, że jest on zarezerwowany dla restauratorów. Loftowy charakter z powodzeniem nadasz również swojemu mieszkaniu. W jaki sposób? Oto kilka praktycznych wskazówek:

Stwórz przestrzeń

Loft to przede wszystkim przestrzeń. Najłatwiej zaaranżować w tym stylu duże pomieszczenia z wysokimi sufitami i wielkoformatowymi oknami. Jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu w bloku, jego metamorfoza może stanowić wyzwanie. Nie jest jednak niemożliwa! Czasem wystarczy usunięcie zbędnych mebli i dodatków, by zagracone mieszkanie zyskało dodatkową przestrzeń. Stworzysz ją również wyburzając niektóre ściany działowe, np. tę, która oddziela kuchnię od salonu. By optycznie powiększyć pomieszczenie, warto również poszerzyć otwory drzwiowe.

Bądź oszczędny

Urządzając wnętrza w stylu loft, zachowaj umiar i oszczędność. Mieszkanie powinno być nie tylko przestrzenne, ale także jasne i czyste. Dominująca w loftach kolorystyka ogranicza się do trzech podstawowych kolorów: bieli, czerni i szarości. Zrezygnuj z dodatków takich jak np. kolorowe, wzorzyste dywany czy zasłony – sprawią, że Twoje mieszkanie straci swój surowy klimat. Na podłodze pozostaw drewniane deski lub panele, nie osłaniaj okien. Rozsądnie dobieraj dodatki, które nawiązywać będą do fabrycznych wnętrz.

Zadbaj o odpowiednie wykończenie

W mieszkaniu w stylu loft, nie bez znaczenia jest odpowiednie wykończenie ścian. Możesz je pomalować, pozostawić w naturalnym kolorze cegły lub postawić na idealnie dopasowane, dekoracyjne panele ścienne. Dzięki nim, w prosty sposób nadasz swoim wnętrzom wyjątkowy, industrialny klimat. Pomiędzy murem a tynkiem pozostaw niewykończone granice, nie ukrywaj przewodów elektrycznych czy elementów instalacji. Wręcz przeciwnie – wyeksponuj je pamiętając o bezpieczeństwie. Dobrym sposobem na osłonięcie kabli będą rurki zwane peszlami.

Postaw na drewno, szkło i metal

W poprzemysłowej stylistyce, doskonale komponuje się szkło, drewno i metal. Metalowe, surowe lampy i stalowe drzwi, w towarzystwie drewnianych mebli rodem z warsztatu, dopełnią wyeksponowane szklane żarówki. Meble i dodatki nie muszą być nowe, idealnie sprawdzą się te nadszarpniętym zębem czasu – zakupione na targu staroci lub przyniesione z piwnicy. Podobnego efektu z pewnością nie osiągniesz kupując meble w markecie.

Styl loftowy cieszy się coraz większym uznaniem. Jeśli i Tobie podobają się wnętrza, które aranżacją nawiązują do starej fabryki, wykorzystaj powyższe wskazówki podczas urządzania własnego mieszkania. Pamiętaj, by zachować spójność i minimalizm w doborze dodatków – w loftowym wnętrzu, nawet tych najbardziej charakterystycznych nie powinno być zbyt wiele.

Sprawdź najnowsze trendy z zakresu dekoracji ścian:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x