Fidget spinner – co to? Świat oszalał na punkcie tej zabawki.

Na amerykańskim rynku fidget spinner pojawił się już w latach 90-tych. Prawdziwą popularność zyskał jednak dopiero na początku 2017 roku i dziś uważany jest za absolutny „must have” zarówno wśród dzieci, jak i starszej młodzieży. Amerykańscy uczniowie pokochali tę zabawkę tak bardzo, że w całym kraju wprowadzono zakaz przynoszenia jej do szkół! Czym jest i co sprawia, że świat szaleje na jej punkcie?

Jak to działa?

Budowa fidget spinnera jest prosta. Zabawka składa się z centralnego łożyska i trzech kolistych odnóg. By samoczynnie kręciła się przez długi czas, wystarczy jeden ruch dłonią. Jest bardzo łatwa w obsłudze, a wraz z rozwojem umiejętności, pozwala na wykonywanie przeróżnych sztuczek. Dzieci uczą się wprawiać ją w ruch na nosie, głowie czy palcach stóp. Najmłodsi użytkownicy chętnie wybierają modele kolorowe, święcące, zdobione motywami bajek i dziecięcych bohaterów. Jednym z najbardziej popularnych fidget spinnerów, jest ten przypominający batarang – gadżet Batmana. Starsi użytkownicy stawiają na prostotę i wysoką jakość materiałów. Niestety wraz z nią wzrasta również cena fidget spinnera. Waha się ona od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Czy fidget spinner jest bezpieczny?

Wielu rodziców ulega prośbom swych pociech i godzi się na zakup fidget spinnera. Czy słusznie i czy zabawka ta jest dla dzieci bezpieczna? Jak twierdzą nie tylko jej zwolennicy, ale również specjaliści, odpowiednio wykorzystywany fidget spinner nie stanowi dla dzieci zagrożenia. Należy jednak uważać, by nie dostał się w ręce malucha, który mógłby włożyć jego części do buzi i przypadkowo połknąć.

Do czego służy?

Fidget spinner, jak przystało na zabawkę, służy przede wszystkim do zabawy. Dzieci urządzają zawody, w których wygrywa to, którego spinner najdłużej pozostanie w ruchu. Jednak zabawa to nie jedyna funkcja, jaką spinner może pełnić. Zgodnie z założeniami twórców, gadżet ten pomagać ma dzieciom zmagającym się z problemami z koncentracją, np. w przebiegu ADHD. Jednocześnie bawiąc się nim, dziecko ćwiczy koordynację ruchową oraz zręczność. Entuzjaści twierdzą, że bywa pomocny w stresujących sytuacjach, pozwalając się wyciszyć. Ma również zapobiegać obgryzaniu przez dzieci paznokci. Po fidget spinner chętnie sięgają również dorośli, którym zabawka ta zastępuje nawyk nieustannego zerkania na ekran telefonu i działa rozluźniająco.

W czym tkwi fenomen tej niepozornej, prostej zabawki? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Na korzyść spinnerów z pewnością przemawia ich niska cena – podstawowe, wykonane z tworzywa modele, znajdują się w zasięgu każdego z nas. Jednocześnie fidget spinner jest zabawką uniwersalną, która kryje w sobie uwielbiany przez dzieci element rywalizacji. Czy prędko wyjdzie z mody? Nic na to nie wskazuje!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lukasz0091
lukasz0091
7 lat temu

moim zdaniem fidget spinner to świetny pomysł na odstresowanie zarówno dla osób młodszych jak i starszych, kupiłem ze strony decortrend.pl bo tam oferują te zabawki w atrakcyjnych cenach

Kacper
6 lat temu

Fidget Spinner to nie tylko moda. To super zabawa w robienie trików. Polecam spinnery z http://www.fshop.pl mają tam bezpieczne i dobrze wykonane spinnery. Zabawka na pewno jest lepsza niż wpatrywanie się w komputer 🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x