Jak uratować złamany paznokieć?

Czasami mimo uwagi i starannej pielęgnacji paznokci, jeden z nich złamie się. Rozwiązaniem, które przychodzi od razu do głowy jest obcięcie wszystkich paznokci i zapuszczanie ich od nowa. Nie jest to jednak jedyna opcja, jaką dysponujemy.

Wzmocnienie przez podklejenie

Jeśli naturalny paznokieć pęknie lub się przerwie, ale nie złamie się całkiem, możemy go uratować naklejając łatkę. Do tego celu potrzebna będzie nam torebka herbaty ekspresowej, klej do tipsów lub super glue oraz pęseta i drobnoziarnisty pilniczek do paznokci. Torebkę herbaty należy uważnie rozciąć, wysypując zawartość. Z torebki należy wyciąć niewielką łatkę, odpowiadającą wielkością pęknięciu na paznokciu. Posługując się pęsetą, na skrawek torebki należy nałożyć klej i przykleić do oczyszczonego miejsca uszkodzenia. Torebkę trzeba przykleić uważnie i bardzo dokładnie, by nigdzie nie odstawała ani nie tworzyły się na niej zmarszczki. Po dokładnym wyschnięciu kleju, łatkę należy wygładzić pilniczkiem do paznokci tak bardzo, jak to możliwe. Tak załatany paznokieć można normalnie pomalować. Ten sposób jest idealny do awaryjnego ratowania paznokci – na przykład przed imprezą.

Przedłużanie hybrydą

Lakiery hybrydowe co do zasady nie nadają się do przedłużania paznokci ani ich rekonstrukcji. W sytuacjach awaryjnych istnieje jednak pewien sposób, aby za pomocą preparatów do manicure hybrydowego odbudować złamany paznokieć by cieszyć się pięknym manicure. Potrzebna do tego będzie forma do przedłużania oraz lakierożel wzmacniający typu reinforcement. Po nałożeniu i utwardzeniu bazy pod hybrydę, pod złamany paznokieć podkładamy formę. Na formę na styku paznokcia oraz na paznokieć nakładamy żel wzmacniający i utwardzamy. Czynności powtarzamy do skutku aż osiągniemy pożądaną grubość przedłużenia.

Ponieważ lakier wzmacniający jest rzadki i nie daje się tak łatwo formować jak akryl czy żel, powstałe przedłużenie po odklejeniu formy jest dalekie od ideału. Musimy ręcznie za pomocą pilniczka opiłować przedłużony paznokieć by nadać mu kształt zbliżony do pozostałych paznokci. To dość praco- i czasochłonne zajęcie, dlatego regularne przedłużanie wszystkich paznokci hybryda nie jest wygodą i popularna techniką. Zwłaszcza, że efekty przedłużenia utrzymają się tylko do czasu zdejmowania hybrydy pod kompresem acetonowym. Jednak jeśli musimy awaryjnie naprawi tylko jeden złamany paznokieć, warto z takiej możliwości skorzystać.

Profesjonalna rekonstrukcja

Jeśli zależy nam na skutecznej i trwałej rekonstrukcji złamanego paznokcia, warto przemyśleć trwałe metody takie jak żel lub akryl. Dzięki tym technikom uzyskamy długie, piękne i trwałe paznokcie. Za pomocą żelu można bez problemu przedłużyć lub uzupełnić tylko jeden, złamany paznokieć. Po przedłużeniu wystarczy mu pozwolić swobodnie odrastać po powłoką żelową. Metoda żelowa jest też polecana do rekonstrukcji uszkodzonych z powodu choroby paznokci lub przebytych zabiegów (np. po leczeniu wrastającego paznokcia). Wystarczy nawet niewielki fragment ocalałej płytki paznokcia, by zaczepić o nią formę i nadbudować brakującą część. Na rynku istnieją specjalne rodzaje żeli leczniczych, służących do rekonstrukcji i ochrony chorobowo zmienionych miejsc nawet w trakcie trwania choroby. Takie żele nie tylko nie pogarszają stanu paznokcia, ale także wspomagają proces leczenia.

W przypadku akrylu rekonstrukcja jednego złamanego paznokcia jest również możliwa, ale trudna do osiągnięcia, zwłaszcza przez mniej doświadczone stylistki, Dzieje się tak z powodu właściwości akrylu i tego, że nakłada się go na paznokieć stosunkowo grubą warstwą. Z tego powodu metoda akrylową lepiej jest przedłużyć wszystkie paznokcie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
4 lat temu

Ja polecam skleic paznokieć żelem do przedłużania przydaje się podczas złamań i jako warstwa przed nałożeniem hybrydy by paznokieć był twardszy i zbyt szybko nie pekal

Magda
3 lat temu

Problemy z paznokciami u stóp (ale także u rąk!), np. łamliwość i kruchość, często świadczą o zainfekowaniu grzybem. Warto sprawdzić kondycję paznokci u podologa.

Diana
Diana
3 lat temu

Paznokieć u stopy można zrekonstruować nawet u dziecka. Stópka wygląda ładnie, a dziecko mniej kombinuje potem ze stopą i nie dotyka uszkodzonego paznokcia

Kasia
Kasia
3 lat temu

Mi niestety hybrydy tylko niszczyły panokcie. Chociaż może to kwestia lakierów konkretnej firmy.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x