Co zrobić żeby mieć białe zęby?

Każdy z nas pragnie posiadać piękny uśmiech, który ułatwia kontakty społeczne, zawodowe, jak i prywatne. Mając białe i zdrowe zęby jesteśmy bardziej pewni siebie, mamy większą siłę przebicia i możemy robić większe wrażenie na innych – a zatem dbanie o ich urodę powinno się stać standardem. Trudno jednak utrzymać je w idealnej bieli – jak można o to zadbać?

Metody naturalne na białe zęby

W dawnych czasach ludzie nie mieli dostępu do nowoczesnej medycyny, a jednak wielu z nich mogło się poszczycić białymi, pięknymi zębami. Nie używali do ich czyszczenia żadnych, współczesnych środków, a jedynie metody domowe, o których wiedza przekazywana była z pokolenia na pokolenie, ale również bazowała na aktualnych odkryciach. Dziś również można wspomagać zdrowie i biel zębów domowymi sposobami. Jakimi?

● Spalone pieczywo, proszek i olej
Choć wielu osobom wyda się to dziwne, mieszanka spalonego (zwęglonego) pieczywa, pokruszonego na drobne kawałki i zmieszanego z olejem oraz proszkiem może być stosowana jako naturalna pasta do zębów. Zamiast pieczywa można też używać węgla – kupionego na przykład w aptece i już sproszkowanego. Choć pewnie niektórzy złapią się za głowę (że zęby będą ciemniejsze!), wszystkie przebarwienia zejdą z powierzchni zębów po wypłukaniu ust wodą.
● Papka z truskawek
Rozgniecione truskawki można nałożyć na zęby, a następnie zacząć lekkie masowanie ich powierzchni, by zetrzeć z nich wszelkie zanieczyszczenia i optycznie je rozjaśnić.
● Soda oczyszczona i sok z cytryny
Trochę sody oczyszczonej oraz soku z cytryny należy ze sobą wymieszać, w tej mieszance zamoczyć wacik, a następnie przykładać go do zębów, lekko pocierając. Zęby wkrótce będą miały ładniejszą, bielszą barwę.
● Soda oczyszczona i woda utleniona
Kolejna, domowa metoda na bielsze zęby to wymieszanie sody oczyszczonej z wodą utlenioną, która – jak wiadomo – rzeczywiście nieco wybiela. Co ważne, kiedyś właśnie ten sposób był najpopularniejszy wśród tych, którym zależało na białych zębach. Był to jednocześnie sposób najdroższy – dziś zaś może z niego skorzystać każdy i to bez wielkich nakładów finansowych. Kosztuje grosze! Niestety sposób ten jest dość inwazyjny dla szkliwa zębów.

Profesjonalne sposoby na białe zęby

Wszystkie, wymienione wcześniej sposoby mają na celu jedynie wsparcie w walce o białe zęby. Niestety większość skutecznych preparatów do wybielania jest dostępna jedynie w gabinetach stomatologicznych. Ciekawym sposobem na wybielanie zębów w domu są natomiast paski wybielające np. firmy Whitewash. Oczywiście nawet po wybieleniu zębów nie możemy zapomnieć o:
● regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów po każdym posiłku
● szczotkowaniu zębów miękką szczoteczką, wymienianą co 2-3 miesiące na nową
● używaniu wybielającej pasty do zębów (najlepiej wybrać tą nowoczesną, która delikatnie wybiela i chroni, nie uszkadzając szkliwa, a więc taka o niskim współczynniku ścieralności RDA – jak na przykład wykorzystująca hydroksyapatyt, ksylitol, azotan potasu i cytrynian cynku pasta SEYSSO)
● czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, by usunąć resztki jedzenia
● używanie płynów do płukania jamy ustnej.

Warto dodać, że skuteczniejsze od zwykłych szczoteczek do zębów są szczoteczki elektryczne. Stały się popularne już jakiś czas temu ze względu na swoja niezwykłą skuteczność w czyszczeniu zębów. Jeśli ktoś jednak pragnie chronić i czyścić zęby w jeszcze lepszy (prawdopodobnie najskuteczniejszy) sposób, powinien zdecydować się na zakup szczoteczki sonicznej. Obecnie można znaleźć w sprzedaży i takie, które wykorzystują wiedzę dawnych epok i nasączone są aktywnym węglem, by neutralizować pH w jamie ustnej oraz absorbować lotne związki zapachowe, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. Przy tym oczywiście doskonale czyszczą! Szczoteczki soniczne – dzięki specjalnemu ruchowi i wyprofilowanym końcówkom – pozwalają bardzo dokładnie czyścić zęby i usuwać płytkę nazębną, a przy tym nie zdzierają z nich szkliwa.

Niezwykle ważne dla uzyskania bielszych zębów jest również oczywiście spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które działają tak od zewnątrz (ścierają osad), jak i od wewnątrz. Właściwe odżywianie jest przecież podstawą zachowania dobrej formy i zdrowia! Jednak pamiętajmy, że tylko to nie wystarczy, by cieszyć się bielą uśmiechu.

Więcej na temat profilaktyki higieny jamy ustnej tutaj.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tech Dent
3 lat temu

Aby mieć białe zęby, trzeba przede wszystkim pamiętać o regularności ich czyszczenia 🙂 to najłatwiejszy sposób, który powinien być takim pierwszym krokiem

1
0
Would love your thoughts, please comment.x