Boisz się uśmiechać?

Dbanie o czystość jamy ustnej to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, ale także i przede wszystkim zdrowia. Kiedy nasz uśmiech olśniewa bielą i wręcz emanuje zdrowiem, czujemy się o wiele bardziej atrakcyjni i pewni siebie. Codzienne mycie i płukanie zębów specjalnymi płynami nie przynosi satysfakcjonujących efektów? Być może problem tkwi w preparatach, technice mycia zębów bądź w samej szczoteczce!

Wraz z rozwojem technologii, modernizacji uległy także sprzęty codziennego użytku, takie jak szczoteczki do zębów. Po erze manualnych, a następnie elektrycznych szczoteczek, czas na szczoteczki soniczne. Czym jest szczoteczka soniczna, na czym polega jej działanie, oraz dlaczego przewyższa w działaniu swoich poprzedników?

Czym są szczoteczki soniczne?

Manualne szczoteczki do zębów już dawno zostały wyparte przez elektrycznych następców. Mała głowica w połączeniu z obrotową główką, pozwala na szybkie i dokładniejsze umycie zębów, wraz z usunięciem osadów i bakterii powodujących odkładanie się kamienia nazębnego. Jednak lepsze jest wrogiem dobrego i nawet czynność taka, jak mycie zębów, można wykonywać jeszcze dokładniej, wykorzystując nowoczesne rozwiązania. Ogromną popularnością cieszą się szczoteczki soniczne – sięgają po nią osoby w każdym wieku i statusie społecznym. Na czym polega innowacyjność tej szczotki? W szczoteczkach sonicznych wykorzystuje się zjawisko wytwarzania bąbelków powietrza w płynie (a więc paście, wodzie oraz ślinie), pod wpływem fal dźwiękowych. Generator umieszczony w takiej szczoteczce wytwarza drgania o częstotliwości dźwiękowej. Owe drgania są przenoszone na ciecz okalającą zęby – w ten sposób, oddziałując na pastę, wodę i ślinę, docierają w przestrzenie międzyzębowe, dokładnie je oczyszczając. Ponadto szczoteczki soniczne poruszają się ze znacznie wyższą prędkością niż klasyczne szczoteczki elektryczne, wykonując nawet 96 000 ruchów na minutę. Jednocześnie będąc zupełnie bezpieczne dla zębów i dziąseł. Na uwagę zasługuje także pojemny akumulator, wykonany w nowoczesnej technologii, umożliwiający na nawet 6 tygodni pracy bez jego ładowania. Szczoteczki wykorzystujące technologię soniczną dbają również o biel zębów – likwidując płytkę nazębną, zapobiegają powstawaniu nalotu i przebarwień.

Korzyści wynikające ze stosowania szczoteczek sonicznych

Bielsze zęby

Promienny i piękny uśmiech jest jedną z pierwszych rzeczy jaką zauważają inni ludzie. Nic dziwnego, że jest tak pożądany przez większość z nas. Szczoteczki soniczne pozwalają w prosty i wygodny sposób przywrócić naszym zębom naturalną biel. Dzięki nim jesteśmy w stanie osiągnąć nawet o 2 odcienie bielsze zęby już po tygodniu stosowania (1). I to tylko przy codziennym szczotkowaniu zębów, bez użycia specjalnych preparatów czy past wybielających.

Likwidacja przebarwień z zębów

Przebarwienia mogą występować na wszystkich zębach albo obejmować tylko grupy zębów, pojedyncze sztuki albo tylko ich części. Są nieestetyczne i bardzo często są trudne do usunięcia bez pomocy stomatologa. Z pomocą przychodzą szczoteczki soniczne. Wg. badań (m.in. wykonanych w 2010 roku przez Colgan P, DeLaurenti M, Johnson M, Jenkins W, Strate J.) szczoteczki soniczne są w stanie usunąć więcej przebarwień powierzchniowych niż zwykła szczoteczka manualna. W ciągu tygodnia stosowania szczoteczka soniczna usuwa nawet do 100% więcej przebarwień niż klasyczna szczotka!

Skuteczna profilaktyka próchnicy, także w miejscach trudno dostępnych

Szczoteczki soniczne pozwalają na skuteczne oczyszczenie całej jamy ustnej, łącznie z miejscami trudno dostępnymi dla klasycznych szczoteczek. Likwidują płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych jak i wzdłuż linii dziąseł, usuwając jej nawet do 7 razy więcej niż klasyczne szczoteczki manualne (2). W przypadku standardowych szczoteczek elektrycznych dotarcie do miejsc trudno dostępnych jest wysoce utrudnione ze względu na ich specyficzną budowę końcówki. Okrągła główka czyści tylko wypukłe części zęba, omijając wszelkie nierówności i przestrzenie międzyzębowe. Z tego powodu powstają specjalne końcówki jednopęczkowe, które jednak mogą podrażniać dziąsła i powodować dyskomfort czy nawet krwawienia dziąseł. Są też niewygodne w codziennym użytkowaniu. W przypadku szczoteczek sonicznych końcówka jest tak wyprofilowana, by bez problemu oczyszczać wszystkie części jamy ustnej także te trudno dostępne, co w połączeniu z technologią soniczną zapewnia nam czyste zęby, bez osadów i płytki nazębnej.

Zdrowsze dziąsła

Stan naszych dziąseł ma kolosalny wpływ na stan zdrowia całej jamy ustnej, gdyż to w nich przecież są osadzone zęby. Szczoteczki soniczne doskonale dbają także o dziąsła, poprawiając ich stan już w zaledwie 2 tygodnie (3). Stosowanie szczoteczki sonicznej redukuje także liczbę krwawiących miejsc, wzmacniając dziąsła i chroniąc szyjki przed ich odsłanianiem, co niestety w przypadku klasycznych szczoteczek elektrycznych się często zdarza.

Koniec problemów z nieświeżym oddechem

Brzydki zapach z ust to problem dotykający coraz więcej Polaków. Szczoteczki soniczne likwidują płytkę nazębną i wraz z nią bakterie odpowiedzialne za powstawanie nieświeżego oddechu. Dodatkowo niektóre szczoteczki soniczne mają węgiel aktywny we włosiu. Zdobywa on coraz większą popularność w produktach do higieny jamy ustnej. Czym się wyróżnia? Węgiel aktywny wykazuje silne właściwości adsorpcyjne, neutralizuje pH w ustach, co hamuje rozwój bakterii powodujących próchnicę, a co za tym idzie działa silnie antybakteryjnie, niwelując brzydki zapach z ust. Dodatkowo węgiel aktywny pomaga w usuwaniu osadów z zębów powstałych po wypiciu kawy, herbaty czy czerwonego wina.

Dodatkowo szczoteczki soniczne i elektryczne bardzo często są wyposażone w specjalne akcesoria, bardzo przydatne w codziennym funkcjonowaniu. Wśród ciekawszych rozwiązań można wymienić:

● Timer – Większość modeli szczoteczek sonicznych posiada specjalny sygnalizator czasu mycia, bardzo często podwójny. Pierwszy pilnuje, by myć zęby przez właściwy czas, tj. 2 minuty zalecane przez stomatologów. Drugi timer pomaga optymalnie rozłożyć te 2 minuty na wszystkie ćwiartki jamy ustnej (po 30 sekund na każdą część). Dzięki temu mamy pewność, że nasze zęby są równomiernie umyte. Timer ten występuje tez w niektórych modelach klasycznych szczoteczek elektrycznych, jednak zwykle w uproszczonej formie.
● Etui podróżne – Etui zwiększa komfort transportowania szczoteczki i końcówek. Jest to niezwykle przydatne na wakacjach czy w wyjeździe służbowym i pomaga cieszyć się szczoteczką soniczną czy elektryczną zawsze i wszędzie. Dodatkowo niektóre szczoteczki soniczne mają specjalne ładujące etui podróżne. Wystarczy podłączyć je do laptopa, by nigdy nie martwić się rozładowaną szczoteczką.
● Ładowanie w szklance – Jest to interesujący gadżet zastosowany w jednej z serii szczoteczek sonicznych, który sprawia, że szczoteczka prezentuje się bardziej stylowo w naszej łazience. Pozwala na ładowanie szczoteczki, ale także może służyć jako kubek do płukania jamy ustnej. Wymaga niestety dużej uwagi, gdyż stłuczenie go naraża nas na dość spory wydatek. Sama szklanka jest dość droga.

Czy szczoteczki soniczne są dla każdego?

Szczoteczki soniczne mimo szybkiego ruchu włosia są całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł. Sprawia to, że mogą być bezpiecznie używane przy odsłoniętych szyjkach zębowych i kieszonkach dziąsłowych oraz przy wypełnieniach, koronach i licówkach. Ich niezwykła skuteczność w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc sprawia, że świetnia nadają się dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Nie zapomniano także o najmłodszych. Na rynku istnieją też szczoteczki soniczne dla dzieci. Wykorzystują tę samą technologię, co szczoteczki soniczne dla dorosłych, mają jednak dodatkowo specjalne zakresy mocy czy funkcje przyjazne dla dziecka m.in. końcówki dostosowane do wieku dzieci, specjalną rękojeść dostosowaną do małych dziecięcych rączek czy wesołe kolory szczotki i końcówek motywujące do szczotkowania zębów. Badania przeprowadzone wśród dzieci w wieku 7-10 lat wykazały, że dzieci znacząco dłużej korzystają z szczoteczek sonicznych niż ze zwykłych szczoteczek manualnych (4). Szczoteczki soniczne są polecane każdemu, kto pragnie posiadać piękny i olśniewający uśmiech, a także zdrowe zęby.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę soniczną?

W przypadku szczoteczek sonicznych, podobnie jak z każdym innym sprzętem, nietrudno znaleźć tanie podróbki, które według rekomendacji sprzedającego, działają tak samo jak oryginał, tylko są tańsze. Nie jest to prawdą – jakość zawsze ma swoją cenę, a używanie tanich podróbek nie tylko nie przyniesie oczekiwanych efektów, lecz może nawet spowodować szkody zdrowotne – od szkodliwych materiałów, z jakich owe produkty są wykonane począwszy, na tanich i złej jakości komponentach wewnątrz urządzenia kończąc. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że Ty i Twoja rodzina używacie produktów bezpiecznych, kupujcie je wyłącznie w pewnych źródłach i pochodzące od sprawdzonych producentów. Dobrej jakości produkty zagwarantują wyraźne wybielenie zębów już po pierwszym tygodniu stosowania, a także poprawę stanu dziąseł po kolejnym tygodniu. Do wyboru zwykle jest kilka rodzajów szczoteczek, o różnych właściwościach. Na przykład firma Seysso (uznawana za prawdopodobnie jedną z najlepszych firm wśród producentów tego typu szczoteczek), oferuje ich cztery rodzaje: Professional, Basic oraz Oxygen oraz wariant dla dzieci SEYSSO Baby. Charakteryzują się one niezwykłą funkcjonalnością, wydajnością oraz precyzją i elegancją wykonania. Użytkownicy tych produktów doceniają także ergonomiczny kształt oraz powłokę zapobiegająca wyślizgiwaniu się szczoteczki z ręki. Szczoteczki te posiadają kilka trybów pracy, dzięki czemu można wybrać program najbardziej odpowiadający oczekiwaniom użytkownika. Posiadają również automatyczny timer, dzięki czemu o wiele łatwiej jest przestrzegać czasu rekomendowanego przez stomatologów na mycie zębów. Dodatkową zaletą tych produktów jest seria końcówek z włókna węglowego, które nie tylko odświeża oddech, niwelując nieprzyjemne zapachy w jamie ustnej, ale także wykazuje doskonałe właściwości antybakteryjne. Precyzyjne, nowatorskie oczyszczanie zębów bez podrażnień, z dodatkową pielęgnacją dziąseł. Wykorzystaj niezwykle skuteczną moc technologii sonicznej i zadbaj o swoje zęby z profesjonalistami w swojej dziedzinie. Uśmiechnij się szeroko – masz ku temu dodatkowy powód!

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź https://www.shop-dent.pl/

1. Master A, Jenkins W, Putt M,Milleman J, Wei J, Strate J, Evaluation of Tooth Shade Change Following Sonic Toothbrush Use. J Dent Res 88: 2581, 2009
2. Milleman K, Milleman J, Putt M, DeLaurenti M, Souza S, Jenkins W, Strate J. Data on file, 2011 Coparison of gingivitis reduction and plaque removal by Sonicare DiamnondClean and a manual toothbrush
3. Delaurenti M I wsp. An Evaluation of Two Toothbrushes on Plaque and Gingivitis. Journal of Dental Research. 2012, 91 (Wydanie Specjalne B): 522.
4. Defenbaugh J, Schmitt P, Master A, Jenkins W, Strate J, Brushing duration and use interaction patterns of manual versus sonic toothbrushes in children aged 7-10 years. Int J Pediatr Dent. 2009;19s1.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x