Co warto wiedzieć o popularnej depilacji laserowej IPL?

Można śmiało powiedzieć, że depilacja laserowa IPL znajduje się w ścisłej czołówce najczęściej wybieranych zabiegów w salonach urody. I trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę skuteczność i bezpieczeństwo tej metody usuwania zbędnego owłosienia, a także późniejszy komfort, jaki ona zapewnia. Jednak ze względu na różne zalecenia i przeciwwskazania, związane z tym zabiegiem, szczególnie warto zainteresować się nim jesienią. Dlaczego właśnie wtedy?

Czym jest zabieg fotoepilacji?

Fotoepilacja to współcześnie bardzo popularny sposób na profesjonalne, bezpieczne i efektywne pozbycie się niepotrzebnego owłosienia. Do przeprowadzenia takiego zabiegu wykorzystuje się specjalne urządzenie, wyposażone w głowicę emitującą światło IPL, która następnie przekształcana jest w energię cieplną. Jednak na czym polega to zjawisko oraz jakie są jego skutki?
Celem zabiegu fotoepilacji jest odpowiednie, częściowe oddziaływanie na skórze, a konkretnie – usunięcie poszczególnych mieszków włosowych bez niszczenia sąsiadujących z nimi tkanek. W rzeczywistości więc, światło głowicy przechwytuje barwnik mieszczący się we włosach. A zatem, jak łatwo się domyślić, im ciemniejszy jest dany włos, tym łatwiej go usunąć. Jednak dochodzą tu jeszcze inne aspekty. Poszczególne włosy nie rosną z identyczną szybkością. Każdy z nich przechodzi 3-etapowy cykl rozwoju. Składa się on z anagenu – czyli aktywnego wzrostu, katagenu – fazy przejściowej, oraz telogenu – stadium spoczynku. Światło IPL wpływa tylko na te włosy, które aktualnie znajdują się na pierwszym z wymienionych etapów, podczas gdy inne pozostają „w uśpieniu”. Okres ten może potrwać od 3 do nawet 8 tygodni i dopiero po tym czasie włosy wchodzą w stadium aktywnego wzrostu, umożliwiającego ich usunięcie. Dlatego aby osiągnąć zamierzony rezultat, najczęściej trzeba powtórnie przeprowadzić zabieg na danym obszarze ciała.

Ile razy powinno się powtórzyć fotoepilację? To też zależy od rodzaju skóry, która u różnych ludzi potrafi inaczej reagować na działanie światła IPL. Warto wspomnieć, że tę metodę usuwania zbędnego owłosienia nierzadko łączy się z zastosowaniem fal radiowych. Służą one lepszemu docieraniu do warstwy skóry właściwej, co pozwala szybciej uzyskać lepsze efekty i tym samym zmniejszyć liczbę koniecznych wizyt w salonie urody.

Depilacja laserowa IPL – znakomita na jesień i zimę

Za depilacją laserową IPL wiąże się wiele zalet. Poza skutecznością i bezpiecznym przebiegiem zabiegu, o których już wspomnieliśmy, należy dodać, że fotoepilacji mogą zostać poddane różne partie ciała: łydki, uda, pachy, ramiona, plecy, pośladki, szyja, kark, a nawet klatka piersiowa czy dłonie. Naturalnie, parametry pracy urządzenia są ściśle dostosowane do konkretnej osoby, która odwiedza gabinet. Trzeba też zaznaczyć, że wykonywanie tego zabiegu jest szczególnie polecane w okresie jesiennym i zimowym – a to ze względu na różne zalecenia i przeciwwskazania, związane z fotoepilacją. Chodzi w głównej mierze o spadek temperatury i mniejsze oddziaływanie promieni słonecznych. To jednak nie jedyne kwestie, które należy wziąć pod uwagę zarówno przed, jak i po zabiegu depilacji laserowej IPL.

Jak należy postępować przed i po fotoepilacji?

Istnieją zasady, których powinniśmy przestrzegać, jeśli wybieramy się na zabieg depilacji laserowej IPL. Przede wszystkim, włoski w obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi, powinny być zgolone 2-3 dni wcześniej (w momencie, gdy dojdzie do kontaktu ze światłem głowicy, powinny mieć długość około 2-3 mm). Poza tym, fotoepilacji nie stosuje się w przypadku świeżej opalenizny. Zabieg można wykonać dopiero po upływie około 4 tygodni od ostatniego razu, kiedy ciało było wystawione na działanie promieni UV. Niewskazane jest także stosowanie kremów depilujących (mniej niż tydzień przed wizytą w gabinecie) oraz wyrywanie włosków (mniej niż 4 tygodnie przed wykonaniem fotoepilacji). Oczywiście, sam zabieg powinien poprzedzić wnikliwy wywiad kosmetologa, pozwalający ustalić fototyp skóry i rodzaj włosa, a co za tym idzie – również parametry urządzenia.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich przerwach pomiędzy kolejnymi powtórzeniami depilacji laserowej IPL. Dlaczego? Ponieważ zarówno skrócenie tych odstępów czasu, jak i wydłużenie, może obniżyć efektywność całej terapii. Jeszcze istotniejsze jest właściwe zabezpieczenie skóry po zabiegu. Oznacza to, że przynajmniej przez 2 tygodnie od ostatniej fotoepilacji należy chronić ciało przed wpływem promieniowania słonecznego, które potrafi przyczynić się do powstawania przebarwień i wystąpienia poparzeń. Ponadto, na kilka dni trzeba odstawić dezodoranty lub toniki na bazie alkoholu, czyli środki mogące podrażniać skórę. Warto natomiast stosować łagodne preparaty ochronne, typu filtr 50 SPF lub krem alantan.

Kiedy należy zrezygnować z depilacji laserowej IPL?

Jak już mówiliśmy, fotoepilacja ma charakter bezinwazyjny, z uwagi na brak ingerencji w tkanki towarzyszące usuwanym mieszkom włosowym. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji można przeprowadzić ten zabieg. Do istotnych przeciwwskazań należy chociażby: stosowanie retinoidów i leków światłouczulających, występowanie bielactwa, łuszczycy, epilepsji, zapalenia żył lub żylaków, obecność rozrusznika serca, posiadanie świeżej opalenizny, tendencja do pojawiania się przebarwień na skórze, a także cały okres ciąży i pierwsze 3 miesiące karmienia piersią oraz przyjmowanie takich ziół, jak nagietka bądź dziurawca.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem medycyny estetycznej Qclinique.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x