Przyszłość zegarków Smartwatch – jakie opcje mogą nas w niej czekać?

Już teraz technologia wydaje się nam dościgać wyobrażenia znane z filmów SF. Co ciekawe, to właśnie tego typu produkcje oraz literatura stanowią zbiór najciekawszych pomysłów, które nauka stara się później wprowadzić w życie. Czy można tu mówić o inspiracji? W niektórych przypadkach na pewno tak, jednak dopiero po jakimś czasie odkrywa się zbieżność obrazu kinowego czy wykreowanego przez pisarza świata z tym, co otrzymujemy jako kolejne technologiczne i inteligentne ułatwienie życia.

Smartwatch w postaci, jaką znamy, ma już kilka lat. Obecnie można zaobserwować, że głównym trendem w jego rozwoju jest wzmocnienie mocy baterii, dopracowanie wzornictwa oraz oczywiście poszerzenie funkcjonalności. Choć to tylko zegarek, który posiada podstawowe opcje smartfona, to niedługo może się okazać, że posłuży nam on w wielu sytuacjach, o których dziś możemy jedynie pomarzyć. Jakie opcje mają największą szansę na rozwój w przypadku inteligentnych zegarków? O tym poniżej.

Holograficzne wyświetlanie obrazu

W Japonii popularne są od wielu lat tzw. vocaloidy, czyli postacie (najczęściej inspirowane stylistyką mangi), które zamienia się w piosenkarzy, obdarza wirtualnie generowanym głosem, wyświetla jako trójwymiarowy „hologram” i używa do organizacji specyficznych rodzajów koncertów. Najbliższa przyszłość Smartwatchy może i nie pozwoli nam zobaczyć podobnego efektu podczas rozmowy telefonicznej, zamieniając płaski obraz wideo w miniaturę 3D rozmówcy, ale już wyświetlenie na dowolnej płaskiej powierzchni ekranu dotykowego telefonu, ze wszystkimi opcjami do wyboru i możliwością ich obsługi bez wyciągania urządzenia, jest jak najbardziej realne. Dzięki temu można by zrobić naprawdę wiele rzeczy, nawet w najbardziej niedogodnych warunkach, w których np. balibyśmy się, że smartfon wypadnie nam z rąk lub ulegnie uszkodzeniu.

Zastosowanie medyczne

Wystarczyłoby, aby nauka zainteresowała się dostosowaniem Smartwatchy do różnego typu pomiarów medycznych naszego ciała, by zwiększyć wykrywalność wielu chorób. Dziś ów inteligentny zegarek wspiera między innymi sportowców w planowaniu treningów, ale co jeśliby potrafił nie tylko liczyć kalorie i mierzyć tętno? Co, jeśli potrafiłby diagnozować schorzenia poprzez prosty pomiar krwi lub współpracując ze Smartfonem i odpowiednią bazą danych, był w stanie dodatkowo zaproponować nam leczenie, wyszukał odpowiednią placówkę medyczną, a nawet wezwał pomoc, gdy zarejestrowałby niebezpieczną sytuację czy krytyczny stan zdrowia swojego właściciela?A może by tak…

Jest wiele aplikacji, które mogłyby zagościć na Smartwatchach i znacznie ułatwić nam życie. Mogą to być np. programy do obsługi inteligentnego domu. Podstawowe opcje uruchomienia alarmu, pralki, odkurzacza, a nawet otwierania i zamykania okien, czy inicjacji programu oświetlenia, który pod naszą nieobecność ma odstraszyć złodzieja, to naprawdę przydatne funkcje. W świecie, gdy ciągle jesteśmy podłączeni do Sieci i wykorzystujemy prędkość bezprzewodowych łącz internetowych i Bluetooth, takie zdalne sterowanie z każdego miejsca mogłoby bardzo pomóc (np. gdy zapomnimy zabrać ze sobą swojego telefonu). Wszystko mielibyśmy pod ręką, a żadna informacja na pewno by nam nie umknęła.

Za inspirację do napisania tego tekstu dziękujemy sklepowi Zegarmistrz.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x