Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Zabawki edukacyjne stały się bardzo popularne wśród rodziców. Nic w tym dziwnego – to prosty sposób, by zapewnić dziecku dobrą zabawę i mieć wpływ na jego rozwój. Jednak czy zabawki edukacyjne są odpowiednie dla każdego dziecka czy należy dobrać je odpowiednio do wieku?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej – dotyczy to również wyboru odpowiednich zabawek. Rodzice często zastanawiają się kiedy jest najlepszy moment na wprowadzenie zabawek edukacyjnych i oczywiście które wybrać. W rzeczywistości nie ma żadnej wyraźnie zaznaczonej granicy wiekowej na wprowadzenie tego rodzaju zabawek. Natomiast koniecznie należy je odpowiednio dobrać, by uzyskać pozytywny efekt. Już małe dzieci należy stymulować poprzez odpowiednie bodźce – dziecko będzie się lepiej i szybciej rozwijać.

Maty edukacyjne

Maty edukacyjne to chyba najpopularniejsze zabawki edukacyjne przeznaczone już dla niemowląt. To niezwykle ciekawe rozwiązanie – pozornie dziecko jedynie leży, a tymczasem jest wprost bombardowane przeróżnymi bodźcami pozytywnie wpływającymi na jego wzrok, dotyk i słuch.

Mata edukacyjna to zwykle mata wykonana z bawełny i zaopatrzone w kolorowe elementy o różnych kształtach, rozmiarach i fakturach – małe zabawki, grzechotki, pluszaki czy lusterka. Matę rozkłada się na podłożu i kładzie na niej dziecko. Maluch przez długi czas jest zajęty odkrywaniem i badaniem znajdujących się wokół przedmiotów. Mata edukacyjna pozwala rozwijać zmysł dotyku, wzroku, słuchu, a także koordynacje ruchowa dziecka już od pierwszych miesięcy życia.

Interaktywne zabawki

Maluchy od 6 miesiąca życia chętnie przytulają pluszaki, dlatego warto zainwestować w interaktywnego misia czy pieska, na przykład popularnego Szczeniaczka – Uczniaczka. Takie pluszowe zwierzątko odpowiada na dotyk dziecka piosenkami, prostymi słowami, a nawet całymi zdaniami – umożliwiają to technologie dostosowania do rozwoju dziecka.
Dzięki prostej zabawie z pluszakiem dziecko może rozwijać zmysł dotyku, wzroku i słuchu, a później także wyobraźnię czy kreatywność. Interaktywny przyjaciel uszczęśliwi każdego malucha.

Kostki edukacyjne

Bardzo popularne są także proste kostki edukacyjne wykonane z miękkiej bawełny lub tworzywa sztucznego. na każdej ze ścianek takiej kostki znajduje się inna zabawka – książeczka, którą dziecko może przeglądać, tarcza z otworami, którą można obracać, obrotowy walec, ruchome figurki owadów czy przyciski w kształcie zwierzątek wydające dźwięki po naciśnięciu. Dzięki prostej kostce dziecko jest wprost bombardowane przeróżnymi bodźcami – dźwiękowymi, wzrokowymi czy dotykowymi.

Stoliczki edukacyjne

Stoliczek edukacyjny jest przeznaczony dla starszych dzieci – od 12 miesiąca życia. Zaopatrzony jest wiele małych zabawek – każda z nich motywuje dziecko do różnego rodzaju aktywność: naciśnięcia guziczka, popychania czy przekręcania. Każda poprawnie wykonana czynność skutkuje nagrodą – stoliczek jest interaktywny, więc śpiewa piosenki, wydaje dźwięki, nazywa kolory i obrazki. To świetna zabawa dla ciekawych świata maluchów, która dodatkowo wzmacnia ich koordynację, zręczność i pobudza wyobraźnię.

Niewątpliwie zabawki edukacyjne mają bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka praktycznie od pierwszych miesięcy życia. Można je znaleźć między innymi w Księgarni Internetowej PWN. Tego rodzaju zabawki to bezpieczny i pewny sposób, by nasza pociecha mogła jednocześnie bawić się i zdobywać nowe umiejętności.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x