Zabieg podniesienia piersi, czyli naturalny, kształtny i jędrny biust

Twój biust nie wygląda już tak, jak kiedyś? Pragniesz, aby twoje piersi znowu były jędrne? Nadaj im młodzieńczy wygląd dzięki podniesieniu piersi.

Coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg mastopeksji, czyli podniesienia piersi. Wskutek karmienia piersią, odchudzania czy też wieku, piersi mogą stracić swoją jędrność i kształt. Podniesienie piersi jest zabiegiem operacyjnym, którego celem jest przywrócenie naturalnego kształtu biustu. Podniesienie piersi polega na wycięciu nadmiaru skóry i zszyciu tkanki w taki sposób, aby podnieść piersi i dzięki wymodelowaniu przywrócić im naturalny i młodzieńczy wygląd.

Podniesienie piersi – dla kogo?

Podniesienie piersi ma na celu poprawę ich wyglądu i samopoczucia pacjentki. Należy jednak pamiętać, że niekoniecznie gwarantuje to idealny kształt piersi. Przed zabiegiem warto dobrze przemyśleć decyzję o zabiegu, zastanowić się nad oczekiwaniami i omówić wszystko dokładnie z chirurgiem plastycznym.

Pacjentka, która chce poddać się zabiegowi podniesienia piersi, powinna cieszyć się dobrym zdrowiem i nie wykazywać żadnych aktywnych chorób i stanów przedchorobowych. Przed zabiegiem podniesienia piersi nie wolno przyjmować leków zawierających aspirynę, środki pobudzające, serotominę itp. Warto również przed operacją plastyczną biustu przyjmować arnikę lub witaminę K w celu zmniejszenia opuchlizny.

Jak wygląda zabieg podniesienia piersi?

Zabieg operacyjny przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym – narkozie, trwa on zazwyczaj około dwóch do trzech godzin. Dokładny czas operacji zależy od wielkości redukcji czy też dodatkowych zabiegów na przykład wypełniania piersi. Podczas zabiegu podniesienia piersi usuwany jest nadmiar skóry, podnoszony jest gruczoł piersiowy, a także zmienia się położenie sutków. Skóra otaczająca brodawkę sutkową pozbawiona jest naskórka, dzięki czemu można ją przemieścić ku górze w całości. Dolna część gruczołu jest modelowana lub wycinana i modelowana, aby uzyskać naturalny kształt piersi.

Metod zabiegu jest kilka, jednak do najpopularniejszych należą:

● nacięcie w kształcie litery L: chirurg plastyk wykonuje nacięcie wokół sutka, oraz pionowo w dół,
● nacięcie tylko wokół sutka,
● nacięcie w kształcie odwróconej litery T: wykonuje się je wokół sutka, pionowo w dół, a także w naturalnym zagłębieniu, jakie znajduje się pod piersią.
Na gruczoł zakłada się szwy wchłanialne, skóra dookoła otoczki zszywana jest pojedynczymi szwami niewchłanialnymi. Pobyt w klinice trwa zazwyczaj jeden dzień. Wizyty kontrolne przeprowadza się na jeden dzień po zabiegu, następne po siedmiu dniach i sześciu miesiącach.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu podniesienia piersi zaleca się noszenie sportowych biustonoszy bez fiszbin, a rany pokryte są opatrunkiem. W pierwszych dniach po operacji piersi będą opuchnięte i bolesne. Mogą być widoczne również niewielkie siniaki. Dolegliwości nie są zazwyczaj bardzo dokuczliwe, a złagodzić można je za pomocą doustnych leków przeciwbólowych. Gojenie skóry trwa zazwyczaj około dziesięciu tygodni podczas których nie wolno moczyć ran, ani stosować kosmetyków. Przez okres minimum czterech tygodni po zabiegu podniesienia piersi nie zaleca się wykonywania ćwiczeń fizycznych, a także cięższych prac. Nie wolno również korzystać z basenu i sauny. W okresie modelowania blizn, który trwa od sześciu do dwunastu miesięcy, nie zaleca się opalania. Warto pamiętać, że zabieg może uniemożliwić karmienie piersią w przyszłości.Przeciwwskazania do zabiegu podniesienia piersi

● Ogólny zły stan zdrowia,
● nieuregulowana cukrzyca,
● zaburzenia krzepnięcia krwi,
● ciąża i laktacja,
● palenie tytoniu (zalecane jest odstawienie tytoniu na minimum cztery tygodnie przed operacją),
● nowotwór piersi.

Jakie badania należy wykonać przed operacją?

Między innymi badania na grupę krwi, morfologię, EKG i kwalifikację internisty do zabiegu w znieczuleniu ogólnym, RTG klatki piersiowej, które ważne jest przez rok, USG piersi, a u kobiet po czterdziestym rokiem życia także aktualną mammografię. Dokładną listę badań i niezbędnych zaświadczeń między innymi listę przyjmowanych leków, pacjentka otrzymuje od chirurga plastyka.

Artykuł powstał we współpracy z chirurgiem plastycznym Dr Jędrys z Krakowa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Podhaler
6 lat temu

Koleżanki ale czy naprawdę warto?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x