Zastosowanie druku 3D w modzie

Co wspólnego ma drukarka 3D i świat mody? Wbrew pozorom bardzo wiele. Okazało się bowiem, iż styliści i projektanci coraz śmielej korzystają z drukarek 3D, a branża odzieżowa otwiera się na rewolucyjne pomysły stanowiąc obszar zastosowania tego typu urządzeń. Do historii przeszło już drukowanie domów w Chinach, samolotu w Stanach Zjednoczonych, czy kanapki na Wyspach Brytyjskich, jednak niewiele osób wie, że przy pomocy drukarki 3D można stworzyć unikalne obuwie. Dzisiejszy artykuł mówi o zastosowaniu drukarek 3D w świecie mody.

Popularny trend

Słoneczny Mediolan to nie tylko niepowtarzalne zabytki świeckie oraz sakralne. To przede wszystkim światowa stolica mody. Mediolańskie wybiegi przyciągają światowej sławy projektantów, najpiękniejsze modelki i ikony kultury oraz sztuki. To miejsce tętniące życiem przez 24 godziny na dobę. Rodzi się pytanie – Co ma miasto w północnej Italii do technologii 3D? Wiele, ponieważ właśnie na tamtejszych wybiegach miał miejsce pierwszy w historii pokaz kolekcji wydrukowanej przy użyciu wspomnianej technologii. Modowe dzieła zaprojektowane i wydrukowane przy użyciu tytułowej drukarki zachwyciły publiczność swym pięknem oraz nietuzinkowością.

Zagłębiając się w temat druku 3D w świecie mody nie sposób nie zauważyć, iż środowisko projektantów jest w tej kwestii mocno podzielone. Część hermetycznych stylistów pomimo konserwatywnego usposobienia prędzej, czy później musi zaakceptować fakt technologicznej rewolucji związanej z drukiem 3D, zwłaszcza, że dotknęła ona praktycznie wszystkie branże. Druk przestrzenny odgrywa szczególną rolę w kwestii obuwia. W masowej sprzedaży znajdują się nienagannie wyprofilowane wkładki do butów, które są tworzone na podstawie zeskanowanych zdjęć stóp. Dzięki temu rozwiązaniu wkładki walnie przyczyniają się do zastosowania medycznego.

W ostatnich latach powstało również wiele specjalistycznych programów – odpowiadają one zarówno za projekt, jak również sam proces drukowania. Efekt jest oszałamiający – podobnie jest dynamiczny rozwój. Aktualnie nie ma najmniejszego problemu z wykonaniem zdjęcia telefonem i zeskanowaniem go poprzez rekomendowaną aplikację. Przetworzone zdjęcie należy wysłać do marek zajmujących się przestrzenną produkcją wkładek, a następnie cierpliwie czekać na odbiór zamówienia. Istotnym walorem owej techniki jest możliwość łączenia ze sobą materiałów, które poza elastycznością charakteryzują się antybakteryjnością. To prawdziwa rewolucja na którą decyduje się coraz większa liczba osób.

Moda i sport

Oczywiście zastosowanie w branży odzieżowej drukarek 3D przynosi mnóstwo wymiernych korzyści, ale zostawmy na chwilę kanon modowy i przenieśmy się do Mediolanu słynącego również z piłki nożnej. Innowacyjne rozwiązanie produkcyjne do obuwia sportowego wprowadziła popularna i ceniona marka Nike. Obuwie wyprodukowane przy użyciu drukarek 3D cechuje się rekordowo niską wagą, wytrzymałością oraz elastycznością gwarantującą dopasowanie do stopy sportowca – w tym przypadku piłkarza. Dzięki temu rozwiązaniu możemy poza walorami stylistycznymi mówić o aspekcie terapeutycznym. Zdjęcie stóp przy użyciu specjalnego oprogramowania pozwala określić ewentualne wady i odkształcenia, co przyczynia się do produkcji obuwia ortopedycznego. Efekt? Znacznie większy komfort oraz wyeliminowanie uciążliwych dolegliwości. Pozostaje mieć nadzieję, że areny piłkarskie i ekskluzywne wybiegi staną się bardziej otwarte na technologię druku przestrzennego. Rewolucja nie nadchodzi – ona już trwa.

Tekst przy współpracy z 3d-up.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
3Dup
5 lat temu

Fajnie, że coraz bardziej rozwija się ta branża drukarek 3D. To ogólnie świetne rozwiązania, duże ułatwienia. Pozdrawiam. 🙂

Techtutor
5 lat temu

Moda, obuwie to jedno ale druk 3D wkracza w coraz to bardziej zaawansowane technicznie miejsca np optymalizowane zaciski hamulcowe w superautach. Pozdrawiam!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x