Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych, przy pomocy którego można nie tylko poprawić wygląd skóry, ale również powstrzymać proces łysienia. Czym jednak jest mezoterapia, jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu i jakie rodzaje mezoterapii można obecnie wyróżnić?

Czym jest mezoterapia?

Mezoterapia to bardzo popularny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który polega na wprowadzeniu w głąb skóry specjalnego preparatu zawierającego substancje lecznicze, regenerujące, nawilżające lub odżywcze. Dobór odpowiedniego preparatu uzależniony jest głównie od danego problemu, jednak warto wiedzieć o tym, iż wśród najczęściej stosowanych substancji można wymienić kwas hialuronowy, witaminy, l-karnitynę oraz kofeinę.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Z pewnością niewiele osób o tym wie, ale mezoterapia to zabieg, przy pomocy którego można zminimalizować urazy, które powstały na skutek uprawiania aktywności fizycznej, nerwobóle oraz nadmierne napięcie mięśniowe. Z kolei w medycynie estetycznej mezoterapia służy do walki ze zmarszczkami, rozstępami, cellulitem, trądzikiem, bliznami oraz wypadającymi włosami. Warto również wiedzieć o tym, iż obecnie można wyróżnić aż dwa rodzaje mezoterapii, a mianowicie mezoterapię igłową oraz mezoterapię bezigłową. Czym jednak różnią się one między sobą?


Mezoterapia igłowa

W przypadku mezoterapii igłowej substancje aktywne wprowadzane są w głąb skóry przy pomocy cienkiej igły, jednak warto wiedzieć o tym, iż zazwyczaj odbywa się to przy pomocy specjalnych urządzeń. W przypadku gabinetów dermatologicznych najczęściej wykorzystuje się specjalny pistolet do mezoterapii, natomiast w gabinetach kosmetycznych sięga się po tzw. rollery. Taka metoda wprowadzania substancji aktywnych jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, w szczególności dla nerek i wątroby, ponieważ preparaty nie są podawane doustnie. Jeśli chodzi o sam zabieg, to nie należy on wprawdzie do najprzyjemniejszych, jednak możliwe jest zastosowanie specjalnego znieczulenia. Mezoterapia igłowa to zabieg, który trwa około jednej godziny a po zabiegu przez kilka dni lepiej nie wychodzić z domu z uwagi na obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Mezoterapia bezigłowa

Drugiem rodzajem mezoterapii jest mezoterapia bezigłowa, w przypadku której substancje aktywne wprowadzane są w głąb skóry przy pomocy metody elektroporacji. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie, które wytwarza prąd o dosyć wysokiej częstotliwości. Zabieg mezoterapii bezigłowej jest całkowicie bezbolesny, jednak wiele kobiet odczuwa lekkie mrowienie, które nie powoduje żadnego dyskomfortu. Aby efekty zabiegu były jak najlepsze, konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów (najczęściej od 5 do 10).

Preparaty stosowane podczas zabiegu mezoterapii

Podczas zabiegu mezoterapii lekarz lub kosmetyczka nie korzysta z jednej substancji, a raczej przygotowuje koktajl składający się z kilku różnych substancji. Warto przy tym podkreślić, iż dobór składników uzależniony jest głównie od rodzaju danego problemu skórnego. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest zatem wykonanie badania skóry, dzięki czemu możliwe będzie dobranie najodpowiedniejszego preparatu.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Mezoterapia to zabieg, który w skuteczny sposób pomaga poprawić wygląd skóry, jednak należy mieć świadomość tego, iż nie każda osoba może zdecydować się na zabieg mezoterapii. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim opryszczkę, cukrzycę, stany zapalne skóry, nowotwory, a także przyjmowanie niektórych leków. Z zabiegu nie można również skorzystać podczas miesiączki, a także w przypadku alergii na którykolwiek składnik preparatu. Mezoterapia nie może również zostać przeprowadzona u kobiet będących w okresie ciąży lub karmienia piersią, a także u osób, które mają założony rozrusznik serca.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny, Dermatologii, Urologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x