Jak ubrać się na rower w zimie?
Zimowa aura potrafi skutecznie zniechęcić do aktywnego spędzania czasu na zewnątrz. Jazda na rowerze po śliskich i mokrych drogach oraz przebijanie się przez zaspy śniegu może być problematyczne. Odstrasza również minusowa temperatura, przez którą możemy spędzić kilka dni w łóżku z powodu przeziębienia. Pomimo niesprzyjającej pogody, osób czerpiących radość z jazdy na rowerze nie brakuje. Wiedząc z czego powinna składać się odzież rowerowa w zimie, możemy komfortowo i aktywnie spędzać czas na pokonywaniu kolejnych kilometrów.
Podstawą każdego rowerzysty w okresie zimowym jest ubranie się na tak zwaną cebulkę. Kilka cieńszych warstw ubrań będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, niż jedna gruba. Zakładając na siebie podkoszulkę, koszulkę z krótkim rękawem, bluzę oraz dodatkowo kurtkę, mamy możliwość zrezygnowania z jednej warstwy ubrania, w przypadku gdy okaże się, że jest nam za gorąco. Takiej możliwości nie mamy będąc ubranym w jedną warstwę odzieży.
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla zimowych fanów dwóch kółek będzie zaopatrzenie się w specjalnie przeznaczoną odzież rowerową, która skutecznie odseparuje pot, jednocześnie utrzymując optymalną temperaturę ciała. W tym celu omówimy pokrótce niezbędne elementy odzieży rowerowej w zimowym okresie.
Czapka
Jest to konieczność, bez której nie powinniśmy nawet wyruszać z domu. Najważniejsza jest kwestia materiału z jakiego zostało wykonane nakrycie głowy. Unikajmy przede wszystkim bawełny, która nie odprowadza potu i długo schnie. Podczas jazdy na rowerze najlepiej sprawdzi się czapka wykonana ze sztucznego materiału lub wełny merynosów, charakteryzującej się bardzo dobrym odprowadzaniem potu oraz zatrzymywaniem ciepła przy skórze. Czapka powinna zakrywać czoło oraz uszy. Podczas zakupu sprawdźmy czy bez problemu zmieści się ona pod kaskiem. Alternatywą dla czapki może być kominiarka, opaska lub chusta typu buff, która świetnie sprawdzi się jako warstwa pod kask lub okrycie twarzy.
Koszulka termoaktywna
Jest to podstawowy element ubioru podczas jazdy rowerem w okresie zimowym. Zapewnia doskonałą absorpcję potu. Koniecznie z długim rękawem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zimowa koszulka termoaktywna różni się od tej przeznaczonej na lato. Jest grubsza, dzięki czemu lepiej zatrzymuje ciepło.
Bluza
Zapewnia odpowiednią izolację termiczną. Wybierajmy bluzy ocieplane lub polary, dzięki czemu będą odprowadzać pot w postaci pary wodnej oraz zatrzymywać ciepło, które jest wytwarzane przez nasze ciało. Bluza do jazdy na rowerze, powinna mieć dłuższy tył, dzięki czemu będzie całkowicie osłaniać plecy podczas jazdy, gdy jesteśmy pochyleni. Bluza powinna mieć również zwężane rękawy, chroniące nas przed dostawaniem się zimnego powietrza. Dodatkowym atutem bluzy będzie wyposażenie jej w wodoodporną kieszeń wszytą na plecach oraz stójkę osłaniającą szyję.
Kurtka
Odpowiednio dobrana kurtka będzie nas chronić przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr, deszcz oraz śnieg. Brak kurtki, może skutkować przenikaniem zimnego powietrza, powodując obniżenie odczuwalnej temperatury oraz wyziębieniem organizmu. W okresie zimowym dni są bardzo krótkie, co wiąże się często z jazdą po ciemku. W tym przypadku bardzo ważne są elementy odblaskowe, które powinny znajdować się na kurtce.
Rękąwiczki
Rękawiczki do jazdy na rowerze przede wszystkim powinny być ciepłe ale również wygodne. Nie powinny krępować ruchów, co jest bardzo ważne podczas jazdy po oblodzonych drogach. Wybierając rękawiczki na rower decydujmy się na te nieco dłuższe, aby możliwe było zakrycie ich pod rękawem kurtki lub bluzy.
Spodnie
Wybór spodni w dużej mierze wiąże się z własnymi preferencjami. Jedni wolą w tym celu użyć przylegające getry termoaktywne, zakładając dodatkowo na wierzch luźne spodnie. Inni natomiast stosują ocieplane spodnie wykonane z grubszego materiału ze zwężanymi nogawkami. Alternatywą są spodnie z szelkami, chroniące dodatkowo dolny odcinek pleców. Dobór spodni zależy również od stylu jazdy jaki preferujemy.
Skarpety
W tym przypadku również unikajmy skarpet bawełnianych. Syntetyczne skarpety to odpowiedni wybór na mroźne dni. Ważne jest, aby skarpety nie były zbyt krótkie, lepiej jeżeli będą dłuższe, chroniąc dodatkowo łydki. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się getry piłkarskie.
Buty
Najlepszym wyborem będą buty specjalnie przeznaczone do jazdy na rowerze w niskich temperaturach. Wykonane z wodoszczelnego i oddychającego materiału zapewnią komfort jazdy w niemal każdych warunkach atmosferycznych. Decydując się na zakup takich butów, warto wybrać te z trochę większym rozmiarem ze względu na grube skarpety lub nawet kilka warstw skarpet, które będziemy zakładać.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Dobre Rowery