Wybrać materac dla dziecka? Challenge accepted!

Sen jest niezwykle ważny w życiu dziecka. Podczas drzemki maluch regeneruje siły po aktywnie spędzonym dniu, a także rozwija się i rośnie. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego materaca, na którym dziecko spędza większość czasu, początkowo śpiąc, a później bawiąc się i poznając świat. Czym powinien się charakteryzować?

Materac dla (prawie) dorosłych.

Materace dla dorosłych zazwyczaj posiadają tzw. strefy twardości. Są to miejsca, które cechują się zróżnicowaną twardością, zależnie od podpieranej części ciała. Mają one pozytywny wpływ na rozłożenie nacisku, co pozwala na komfortowy sen. Sprawdzają się jednak jedynie w materacach dla osób dorosłych, ponieważ dzieci szybko rosną, mało ważą, a nocą często “wędrują” po całym materacu. Te aspekty wyłączają prawidłowe użytkowanie stref. Dla maluchów najlepsze będą materace jednostrefowe, o identycznej twardości na całej powierzchni. Warto wziąć pod uwagę materace lateksowe bądź piankowe, które dobrze dopasowują się do kształtu ciała, poza tym są przewiewne i antyalergiczne.

Dobre i złe materace.

Materac lateksowy bardzo dobrze sprawdza się w sypialni dziecięcej, ponieważ świetnie podpiera kręgosłup maluszka i zapewnia cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy. Materace piankowe, podobnie jak te lateksowe, cechują się przewiewnością, są antybakteryjne i antyalergiczne. Wyróżnia je wysoka elastyczność punktowa, czyli bardzo dobre dopasowanie do ciała i podtrzymanie kręgosłupa.

Materace sprężynowe nie nadają się dla dzieci, ponieważ maluchy są zbyt lekkie, by materac się do nich dostosował. Materace termoelastyczne powodują odprężenie mięśni podczas snu – nie jest to sytuacja pożądana w przypadku odpoczynku dziecka, jego mięśnie powinny pracować, by utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa. Ostatnim materacem, który nie sprawdzi się w dziecięcej sypialni, jest materac kokosowy, który składa się z naturalnego materiału. Ten po jakimś czasie ulega rozkładowi, więc może prowadzić do problemów alergicznych naszego maluszka.

Pielęgnacja i higiena

Przy wyborze materaca warto przemyśleć kwestię pielęgnacji i utrzymania odpowiedniej higieny. Najlepszym wyborem będą produkty zawierające zdejmowany pokrowiec zewnętrzny. Takie rozwiązanie pozwoli nam na utrzymanie odpowiedniej higieny materaca. Dzięki temu uchronimy dzieci przed negatywnym wpływem bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Maluchy są na nie szczególnie narażone, ponieważ nie mają maksymalnie rozwiniętego systemu odpornościowego. Oprócz pokrowca przydatna może być nakładka nawierzchniowa. Będzie ona zabezpieczała materac przed zabrudzeniami, a także wszelkiego rodzaju płynami. W dziecięcej sypialni mamy do czynienia ze znacznie większym ryzykiem plam, warto więc wydać trochę więcej pieniędzy i zabezpieczyć się przed nagłymi kłopotami.

Maja Majewska
Artykuł został przygotowany przez firmę Comforteo specjalizującej się w produkcji materacy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x