Niezwykła moc dziegciu brzozowego

Natura to bez wątpienia nasz najlepszy sprzymierzeniec w walce o piękną skórę i włosy. Jednym z najbardziej drogocennych składników, jakie oferuje nam przyroda, jest dziegieć brzozowy, czyli substancja powstająca w wyniku destylacji kory brzozy. Kosmetyki zawierające dziegieć brzozowy (szampon, krem, żel do mycia, etc.) wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej – samodzielnie lub jako uzupełnienie kuracji farmakologicznej. Sprawdź, kiedy warto po nie sięgnąć i na czym polega ich niezwykła moc.

Czym jest dziegieć brzozowy?

Dziegieć brzozowy to ciemny, oleisty płyn o ostrym, charakterystycznym zapachu, pozyskiwany na drodze suchej destylacji z kory (czasem również z drewna i korzeni) brzozy brodawkowatej oraz brzozy omszonej. Skład chemiczny dziegciu brzozowego jest złożony i zawiera bardzo wiele cennych składników, takich jak:

● Betulina, czyli czynnik odpowiedzialny za białe zabarwienie kory brzozy. Substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwalergiczne.
● Gwajakol – działa odkażająco, antyseptycznie i przeciwtrądzikowo.
● Fenol – wykazuje działanie przeciwbakteryjne, grzybobójcze i antyseptyczne.
Ponadto dziegieć brzozowy bogaty jest w substancje żywiczne, olejki eteryczne czy kwasy organiczne.

Dziegieć brzozowy – działanie

Dzięki bogactwu substancji aktywnych, dziegieć brzozowy działa odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwświądowo i przeciwpasożytniczo. Za sprawą skutecznego i wielokierunkowego działania, kosmetyki, które zawierają dziegieć brzozowy, znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu (lub wspomaganiu leczenia) wielu problemów skórnych.

Dziegieć brzozowy – zastosowanie

Dziegieć brzozowy naturalnej medycynie i kosmetyce znany jest już od setek lat. W medycynie ludowej był on szeroko wykorzystywany jako środek przyspieszający gojenie ran i łagodzący różne choroby skórne. Wewnętrznie stosowano go jako lek na infekcje dróg oddechowych.

Współcześnie dziegieć brzozowy zastosowanie znajduje przede wszystkim jako składnik naturalnych kosmetyków, takich jak:
● Szampon przeciwłupieżowy (np. szampon Betula Alba Care od Vis Plantis, zawierający cynk i dziegieć brzozowy) – likwidujący objawy zarówno łupieżu suchego, jak i tłustego, redukujący łojotok i swędzenie skóry głowy.
● Krem do twarzy – przeznaczony do cery tłustej i trądzikowej, redukujący niedoskonałości i regulujący wydzielanie sebum.
● Balsam lub maść do ciała – do stosowania w przypadku skóry z łuszczycą, egzemą lub innymi dermatozami. Koi podrażnioną skórę i zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych.
● Żel do mycia (np. Betula Alba Care od Vis Plantis „Bez Pryszczy”) – do stosowania na skórę twarzy i ciała, w przypadku skóry trądzikowej, tłustej, z łuszczycą lub egzemą. Łagodzi skórę, zmniejsza świąd, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x