Jak elegancko ubrać się do filharmonii lub teatru? – czyli, kultura zobowiązuje!

Wybranie odpowiedniego stroju na wizytę w filharmonii, operze czy teatrze może być sporym wyzwaniem, szczególnie jeżeli tego rodzaju kulturalne przybytki odwiedzamy rzadko i nie mieliśmy okazji nabrać odpowiedniego wyczucia. Miejsca, w których obcuje się z kulturą wysoką generalnie narzucają widowni dosyć ścisły dress code, należy zatem ubrać się w sposób elegancki, a zarazem stonowany. W tym artykule opiszemy, jak osiągnąć ten efekt.

Tam, gdzie elegancja jest niezbędna – filharmonia lub opera

Najbardziej ścisłe zasady, jeśli chodzi o strój panują w filharmonii czy operze. Łatwo zauważyć, że artyści występujący w tych przybytkach są zawsze ubrani nienagannie, dlatego też podobnie wysokiego standardu oczekuje się od widowni. Jeśli chodzi zatem o damski ubiór, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczna wieczorowa sukienka – najlepiej typowa mała czarna, która pasuje właściwie wszędzie. Oprócz czerni mile widziane kolory to głęboka czerń, granat czy biel, natomiast unikamy kolorów jaskrawych i krzykliwych. Do sukienki możemy dobrać wedle uznania odpowiednie dekoracje, chociaż tutaj znowu trzeba pamiętać o tym, by nie przesadzić.

Pamiętajmy przy tym, że sukienka wieczorowa wcale nie jest obowiązkowa. Możemy na przykład zatem założyć eleganckie spodnie od garnituru, pod warunkiem, że kolorystycznie będą wpasowywały się w opisaną powyżej konwencję. Pamiętajmy też o pasującym do całości stylizacji obuwiu i stylowym dodatku, jakim będzie elegancka i modna torebka. Do teatru czy filharmonii często bierze się torebkę kopertówkę, w której możemy z łatwością przenieść bilet.
O wiele łatwiejszy jest wybór garderoby dla panów. Wystarczy założyć ładny garnitur lub smoking, któremu koniecznie musi towarzyszyć biała koszula. Koszula w innym kolorze raczej nie jest mile widziana w takim miejscu, podobnie jak na przykład koszula w paski czy kropki. Dla mężczyzn oczywiście również ważny jest wybór obuwia – wybieramy piękne trzewiki, a nie obuwie sportowe.

Elegancki ubiór do teatru

Jeśli chodzi o teatr, zasady są o wiele mniej ścisłe i właściwie obecnie widzowie ubierają się wedle uznania – w końcu często są wśród nich młode osoby, które lubią zaznaczać swoją indywidualność, stąd nie brakuje nieraz ekstrawaganckich wręcz kreacji. Jednak jeżeli tradycjonalistami, którym zależy na ubraniu się do teatru w sposób szanujący zasady klasycznej elegancji, warto zapoznać się z poradami zamieszczonymi poniżej.Nawet osoby szczególnie dbające o elegancję rzadko wybierają się do teatru w całkowicie formalnym stroju. Mężczyźni zakładają zatem zwykle koszulę z ciemnymi jeansami i marynarką, które tworzą stosowną do sytuacji półformalną stylizację. Paniom poleca się zaś sukienkę w ciemnych, stonowanych barwach lub koszulę oraz eleganckie spodnie. Naturalnie jeżeli zależy nam na trzymaniu się klasycznej konwencji, nie możemy pozwolić sobie na założenie sportowych butów, zadbajmy zatem o przygotowanie odpowiednio eleganckiego obuwia.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona vividstore.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
Leon
4 lat temu

Ludzie,ubierajcie się elegancko do filharmonii i opery, ubierajcie sie wieczorowo na premiery, ubierajcie sie popołudniowo do teatru, plisssss…….

1
0
Would love your thoughts, please comment.x