Podrażniona skóra – sprawdź, jakie choroby mogą ją wywołać

Podrażnienia skóry zdarzają się każdemu. Skóra wtedy swędzi i piecze, albo jest szorstka i przesuszona. Jeśli jest to jednorazowy incydent, nie trzeba się tym przejmować. Jeśli jednak jest stanem przewlekłym, warto się zastanowić, czy przyczyną podrażnień nie jest przypadkiem jakaś choroba.

Podrażniona skóra – charakterystyka

Podrażniona skóra to taka, która jest nadmiernie sucha, ma tendencje do pękania i powstawania małych ranek. Może też być tylko zaczerwieniona i swędząca albo łuszcząca się i szorstka z drobnymi wypryskami. Bez względu na jej przejawy, jest skórą, która utraciła barierę ochronną i dlatego nie funkcjonuje w sposób prawidłowy.

Przyczyny podrażnionej skóry

Przyczyn podrażnionej skóry może być wiele. Jednym z nich jest niewłaściwa
pielęgnacja: zbyt duża ilość detergentów, stosowanie zasadowego mydła do mycia, czy też zbyt długie kąpiele w gorącej wodzie- to wszystko może prowadzić do niszczenia lipidowego płaszcza. Także wystawianie się na zbyt długą ekspozycję na promienie słoneczne skutkować może podrażnieniami i łuszczeniem się skóry. Kolejną z przyczyn podrażnionej skóry są różnego rodzaju choroby np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, czy też atopowe zapalenie skóry.

Choroba- główną przyczyną podrażnienia skóry

Choć niewłaściwa pielęgnacja zdrowej cery również może również prowadzić do jej podrażnienia, to jednak przy przewlekle zaczerwienionej, pękającej skórze, z wypryskami, czy tendencją do łuszczenia się, przyczyną jest zwykle jakaś choroba. Sprawdź więc, czy opisane niżej jednostki chorobowe nie wiążą się z twoimi objawami.
Niedoczynność tarczycy- to choroba, która polega na niedostatecznym produkowaniu hormonów tarczycy przez organizm. Wpływa to na funkcjonowanie całego ciała, w tym również na skórę. Staje się ona blada, szorstka i ma tendencje do łuszczenia się. Nadmierna suchość powoduje, że łatwo u niej o podrażnienia.

Cukrzyca – to jednostka chorobowa, która charakteryzuje się przewlekłym, podwyższonym stężeniem cukru we krwi wynikającym z uszkodzenia wysp β-trzustkowych odpowiedzialnych za produkcję insuliny. U chorych na cukrzycę zauważa się częste uszkodzenie bariery ochronnej warstwy rogowej naskórka, które prowadzi do TEWL (przeznaskórkowa utrata wody). Skóra staje się wtedy sucha, z tendencją do pękania. Badania naukowe sugerują, że na zaburzoną homeostazę naskórka może wpływać tu stan hiperglikemii oraz obniżona wrażliwość na insulinę. Osłabiają one bowiem czynność gruczołów łojowych oraz obniżają poziom nawodnienia naskórka.

Atopowe zapalenie skóry – jej podłożem jest alergia. Choroba ta wynika z wrodzonej nadwrażliwości organizmu na czynniki środowiskowe i związane z tym nadmierne produkowanie eozynofilów oraz immunoglobuliny IgE. Powiązana jest również z mutacją genu filagryny, czyli białka odpowiedzialnego za spajanie włókien keratynowych w naskórku. Zmniejszenie przepuszczalności naskórka powoduje, że u osób z atopowym zapaleniem skóry łatwo nie tylko o szybszą ucieczkę wody z warstwy rogowej, lecz również łatwiejsze wnikanie w nią drobnoustrojów. Przyspieszona produkcja eozynofilów w reakcji na zetknięcie się z czynnikiem alergizującym, skutkuje ciągłym stanem zapalnym, zaczerwieniem skóry, wypryskami, nadmierną suchością, łuszczeniem się i świądem naskórka.

Pielęgnacja podrażnionej skóry

Bez względu na to, na jaką chorobę cierpisz, twoja podrażniona skóra wymaga uważnej pielęgnacji. Przede wszystkim potrzebne jej wzmocnienie bariery ochronnej. Możesz uzyskać je, dzięki zastosowaniu kosmetyków z zawartością naturalnych olejów roślinnych, takich jak olej jojoba, czy olej arganowy. Oleje te posiadają cenne lipidy, które wbudowują się w ubytki w naskórku i w ten sposób uszczelniają warstwę rogową, zapobiegając nadmiernej utracie wody.

Dobrze, aby kosmetyki z zawartością lipidów były hipoalergiczne i nie podrażniały dalej rozognionej skóry. Do ukojenia podrażnień konieczne są również substancje wyciszające stan zapalny takie jak np. aloes, czy lanolina. Lanolina od wieków stosowana była do przyspieszenia gojenia się ran i łagodzenia stanów zapalnych. Jest na tyle neutralna, że nadaje się nawet dla bardzo małych dzieci, które cierpią na atopowe zapalenie skóry. Przy pielęgnacji podrażnionej skóry na pewno warto sięgać po kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, które wspomogą regenerację uszkodzonego naskórka, a jednocześnie nie obciążą skóry chemicznymi dodatkami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x