Modowy wehikuł czasu #1: Beverly Hills 90210

Kiedyś to było a teraz to nie jest! W ten sposób rozpoczniemy modową podróż w czasie do lat 90. Dzisiejszym punktem zaczepienia będzie magiczny serial Beverly Hills 90210. Dlaczego magiczny? Warto zapytać o to dzisiejszych 30/40 latków. Nie twierdzimy, że wszyscy śledzili przygody rodziny Walshów w słonecznej Kalifornii. Wiemy jednak, że ten serial miał wpływ na wiele aspektów życia codziennego ówczesnych dzieciaków nad Wisłą.

Dlaczego tak było? Wyobraźmy sobie rok 1994. W Polsce mamy dopiero kilka lat „kapitalizmu”, brak dostępu do internetu i jedynym łącznikiem z cywilizacja zachodnią jest niemiecka telewizja. Z jednej strony wygląda to jak obraz po wojnie nuklearnej. Z drugiej strony zerowa ilość przeszkadzaczy znanych obecnie generuje potężny głód wiedzy. Wtedy otrzymujemy pierwszy, kolorowy drogowskaz! TVP rozpoczyna emisję serialu dla młodzieży. Od razu z grubej rury! Przenosimy się natychmiast do słonecznej Kalifornii, w której „bananowa młodzież” spotyka się z tymi sami problemami co my w trochę bardziej deszczowej krainie postkomunistycznej. W końcu niczym się od siebie nie różniliśmy poza kilkoma szczegółami; słońce, dolary, inne stylówki czy gadżety, które u nas były wtedy niedostępne lub ich ceny były delikatnie mówiąc nieadekwatne. To wszystko tworzyło swoisty głód. Kolorowy głód produktowy, który dość szybko został połowicznie zaspokojony przez miliony „nieoryginalnych” gadżetów z motywami z serialu. Kto nie miał choć jednego zeszytu z naszymi bohaterami?

Potężny zastrzyk mody, który został wpompowany w miliony polskich dzieciaków (nie tylko dzieciaków) miał wpływ na wiele aspektów późniejszego życia. Nie będziemy jednak rozwodzić się nad tym tematem. Przed wejściem do naszego modowego wehikułu czasu, mała zagadka! Która „grupa zawodowa” w latach 90 ubierała się jak dzieciaki z Beverly Hills 90210? Odpowiedź: Grupa pruszkowska. To niestety nie jest suchar codzienny tylko najprawdziwsza prawda :).

1. Jeansy

Wszechobecny denim, wylewający się z ekranu! Co może być bardziej amerykańskiego od jeansów! Chyba tylko tłuściutkie hamburgery z Peach Pit! Szukacie klasycznych jeansów z tamtych lat? Legendarne i niezastąpione Levis 501 nieprzerwanie modne! Jeszcze przed udziałem w serialu reklamował je Luke Perry. Czyli z jakieś 30 lat temu…

Od lewej: Ian Ziering jako Steve Sanders, Jennie Garth jako Kelly Taylor, Tori Spelling jako Donna Marie Martin, Brian Austin Green jako David Silver, Gabrielle Carteris jako Andrea Zuckermann, Jason Priestley jako Brandon Walsh, Shannen Doherty jako Brenda Walsh oraz legendarny już Dylan McKay, którego grał Luke Perry!

Jeansy, nike, conversy – tyle klasycznego dobra – to musiało się podobać!

Luke Perry w latach 90 reklamował Levis…

tymczasem jego serialowy kumpel Jason Priestley znany był ze współpracy z innym jeansowym tuzem – Pepe Jeans

2. Oversizowe marynarki

Marynarki, które kojarzone są głownie z męską garderobą w damskim wydaniu prezentują się całkiem nieźle! Dowodem na to jest ich niesłabnąca popularność na przestrzeni ostatnich 3 lat. Kto nie widział żadnej fashionistki w marynarce w kratę niech pierwszy rzuci kamieniem! W naszym kalifornijskim serialu w marynarkach najczęściej pojawiała się Branda i Kelly.

Czerwona klasyczna marynarka. Czas nie pokonał tej stylizacji!

Kraciasta marynarka – hit lat 90 w słonecznej Kalifornii oraz hit ostatnich 2 lat nad Wisłą 😉

Jest marynarka! Dalsza część stylizacji delikatnie odważna 🙂

3. Letnie sukienki

Średnia temperatura w Beverly Hills to 17,7 stopni Celsjusza. Lato w Kalifornii jest gorące i suche. Trwa blisko 6 miesięcy więc letnie sukienki są niezbędne niczym parasol u nas! Trzeba przyznać, że nasi bohaterowie mieli powody do tego, by uśmiechać się częściej od nas. Słońce, bliskość oceanu i praktycznie brak zimy. To co dla nas zarezerwowane jest na maksymalnie trzy miesiące u nich było w ciągłym obrocie.

4. Modne fryzury

Kolejny urok serialu. Wszyscy nasi młodzi przyjaciele każdego dnia wyglądali jakby właśnie wyszli od fryzjera! O ile taka sytuacja nie dziwiła w przypadku kobiet to wystylizowane męskie fryzury w latach 90 budziły podziw :). Ze szczególną sympatią wspominamy loczki Steva, które obecnie można podziwiać w takich produkcjach jak Sharknado.

Nienaganna fryzura w każdych warunkach!

Drobne loczki pełne uroku!

Fala na oceanie, fala na włosach!

Zaryzykujemy stwierdzenie, że David Silver wprowadził do polskich domów żel 😉

Panowie zdecydowanie wygrywają pojedynek na fryzury 🙂

5. Okulary przeciwsłoneczne

Słoneczna Kalifornia to również okulary przeciwsłoneczne. Gdy spojrzymy dzisiaj na naszych bohaterów zauważmy, że ich okularki przetrwały próbę czasu. Praktycznie każdy model, który znajdziecie w początkowych odcinkach jest dzisiaj na topie! Wyświechtane, ale prawdziwe: „moda powraca”.

Trzeba przyznać, że wiele serialowych elementów przetrwało próbę czasu. Moda z lat 90 w wykonaniu dzieciaków z Beverly Hills wniosła wiele w polskie stylkówki. Czasami kiczowate, czasami przejaskrawione. Mimo wszystko patrzy się na to wszystko z ogromnym sentymentem. Dzisiaj nasi „bohaterowie” są już w okolicach 50-tki (lub nawet po). Od debiutu serii minęło już blisko 30 lat. Jak widać modzie to nie przeszkadza. Dlatego już wkrótce skupimy się nad nowymi retro stylówkami. W końcu inspiracje najprościej czerpać z przeszłości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x