Urządzamy pokój dziecięcy – pomysły i porady

Wyposażenie pokoju dziecięcego to bardzo ciężkie zadanie. Rodzice często zadają sobie pytanie, jak dobrze go urządzić? Musimy pamiętać, że oprócz komfortowych i wygodnych elementów potrzeba zapewnić naszej pociesze aranżację przestrzeni zgodnie z jej upodobaniami i potrzebami.

Wygląd zgodny z charakterem dziecka

Dla dzieci, które wręcz tryskają energią, idealnie sprawdzą się żywe kolory ścian, ozdobne plakaty z filmów. Dobrym pomysłem może być mata do zabawy, która zapewni wygodę i bezpieczeństwo. Dla dzieci spokojniejszych dobrze będzie użyć stonowanych kolorów, Unikanie jaskrawych kolorów, krzykliwych elementów i rozpraszających dodatków łatwiej pozwoli mu się skupić.

Dzieci zmienne są…

Większość ekspertów podkreśla, aby dokonywać kilku zmian wystroju pokoju w ciągu roku. Wraz z rozwojem naszego dziecka warto dostarczać mu nowe elementy pomagające mu lepsze i sprawniejsze funkcjonowanie. Z czasem warto zwrócić uwagę na ciągle ewoluujący gust dziecka, który powinien mieć czynny wpływ na sposób wyposażenia pokoju. Mimo stałych zasad dziecko powinno mieć możliwość wpływu na to, jak pokój będzie wyglądać i co będzie wchodziło w skład wystroju.

Jakie meble do pokoju dziecięcego?

Najbardziej istotne będzie wygodne łóżko, możemy zastosować bardzo sprawną sofę, która złożona zajmie mniej miejsca, a dodatkowo będzie służyć do spania. Kolejnym obowiązkowym meblem jest szafa lub regał, w której przechowywane będą ubrania, bielizna, książki czy zabawki. Jest kilka różnych sposobów na układanie wszystkiego, by uniknąć wrażenia bałaganu.

Bardzo ciekawym i budzącym kreatywność może być zastosowanie różnych dodatków jak namiot tipi. Pozwala to dziecku na zachowanie prywatności, odrobiny swojego miejsca i na twórcze wykorzystanie „nowej” przestrzeni do swoich potrzeb. Dla zapewnienia wygody doskonałym dodatkiem może się okazać fotel. Pozwoli to na nowe miejsce do spędzania czasu, wygodny odpoczynek czy zabawy. Ważne jest sprawdzenie mebli miękkich jak poduszki, ochraniacze czy fotele na informacji o antyalergicznym materiale.

Kolorystyka

Kolory ścian i mebli dobiera się nie tylko do płci dziecka, ale również po emocjach, jakie dostarczają. I tak: czerwień, pomarańczowy, działają pobudzająco. Dla spokoju i koncentracji wybranie bieli, zieleni czy błękitu będzie słusznym wyborem. Stosowanie się do tzw. psychologii koloru jest korzystnym i dobrze wpływającym czynnikiem na rozwój naszego dziecka. Często dominującym kolorem dla dziewczynek jest róż i jest to przekaz łagodności i delikatności, jednak niektórzy widzą w tym kolorze wartości negatywne jak snobizm czy brak poczucia własnej wartości.

Dobrze zgrane kolory, dopasowane do płci, charakteru i zainteresowań naszego dziecka to kluczowe elementy całego wyposażenia. Nie tylko stałe elementy jak szafa, biurko czy łóżko są ważne dla dziecka, ale również słuchanie jego potrzeb. Pamiętajmy o zachowaniu proporcji i równowadze kolorów. Za dużo mebli będzie zawadzać, z kolei zbyt duża różnorodność kolorów może rozpraszać.

Artykuł powstał we współpracy z e-sklepem PGE.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x