Etykieta – ważna rzecz. O paznokciach i nie tylko

Wiele kobiet zaopatrujących się w lakiery zwraca uwagę na kolor oraz markę. Na pozór nic w tym dziwnego dopóki dopóty używanie lakieru nie przyniesie przykrych konsekwencji. Aby tego uniknąć warto rzucić okiem na etykietę – skład oraz instrukcja z pewnością pozwoli zażegnać niebezpieczeństw związanych z używaniem lakieru do paznokci.

Chemiczne niebezpieczeństwa

Lakiery naszpikowane są substancjami, które niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw. W ich składzie znajdują się substancje szkodliwe oraz mniej szkodliwe dlatego w momencie wyboru warto kierować się rozsądkiem i chłodną głową. Jedną ze substancji na którą należy szczególnie uważać jest składnik toluene. Jest to składnik, który pozwala rozprowadzać lakier w sposób równomierny. Skutkiem jest jedwabista warstwa. Niestety niewiele osób wie, iż owa substancja jest bardzo toksyczna zwłaszcza jeśli chodzi o oddechowy oraz nerwowy. Lekarze zakazują kontaktu z tolene zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Naukowo udowodniono, iż ma ona negatywny wpływ na rozwój płodu. Inną – równie niebezpieczną substancją jest formaldehyd. W chemicznym slangu znany pod postacią aldehydu mrówkowego. On także wpływa źle na układ oddechowy szczególnie w przypadku osób mających stały kontakt z ową substancją. Problem ten dotyczy przede wszystkim kosmetyczek oraz kosmetologów. W tym miejscu warto wspomnieć także o składniku Camphor, którego celem jest zapewnienie błyszczącego wykończenia. Pomimo niewielkiej szkodliwości substancji – camphor może wywołać reakcje alergiczne, ból głowy, a w skrajnych przypadkach mdłości. W ostatnich latach składnik ten coraz częściej został wycofywane ze znacznej większości receptur kosmetyków. Powyższe substancje są jednymi z najbardziej zagrażających jeśli chodzi o lakiery do paznokci. Przed zakupem warto przeanalizować etykietę, aby uniknąć niepotrzebnych zagrożeń.

Jak unikać niebezpieczeństw?

Jedną z fundamentalnych zasad o których coraz częściej mówią eksperci jest zasada dotycząca powietrza. W momencie malowania paznokci pod żadnym pozorem nie należy wdychać lakieru – malować należy przy otwartym oknie, a najlepiej na świeżym powietrzu. W momencie dokonywania wyborów często spotykamy się ze zdawkowymi informacjami zawartymi na etykietach. Przed zakupem warto zrobić niewielki research, aby dowiedzieć się, czy dany lakier zawiera ukryte substancje szkodliwe. W ostateczności warto poprosić profesjonalną konsultantkę, która z pewnością uświadomi klienta i pomoże dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Podsumowanie i wnioski

Dzięki powyższym informacjom można się dowiedzieć, iż granica pomiędzy chemią, a kosmetologią jest bardzo wątła i cienka. Producenci lakierów, a także innych kosmetyków coraz częściej zapominają o zdrowiu klientów stawiając na trwałość oraz innowacyjność produktów. W efekcie w składach lakierów można spotkać substancje szkodliwe, których z pewnością należy unikać. Pozostaje mieć nadzieję, że ten swego rodzaju „niezdrowy” trend ulegnie zmianie.

Tekst przy współpracy z Foot-Med.pl.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
3 lat temu

Wrastające paznokcie to dopiero problem. Na szczęście można je łatwo leczyć zakładając klamrę ortonyksyjną.

Kasia
Kasia
3 lat temu

Warto sprawdzić czy zbyt wąskie obuwie na naciska na paznokieć. W przypadku haluksów można poprawić ułożenie palca specjalnymi ortezami – wtedy paznokieć ma szansę rosnąć bardziej prost.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x