Etykieta – ważna rzecz. O paznokciach i nie tylko

Wiele kobiet zaopatrujących się w lakiery zwraca uwagę na kolor oraz markę. Na pozór nic w tym dziwnego dopóki dopóty używanie lakieru nie przyniesie przykrych konsekwencji. Aby tego uniknąć warto rzucić okiem na etykietę – skład oraz instrukcja z pewnością pozwoli zażegnać niebezpieczeństw związanych z używaniem lakieru do paznokci.

Chemiczne niebezpieczeństwa

Lakiery naszpikowane są substancjami, które niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw. W ich składzie znajdują się substancje szkodliwe oraz mniej szkodliwe dlatego w momencie wyboru warto kierować się rozsądkiem i chłodną głową. Jedną ze substancji na którą należy szczególnie uważać jest składnik toluene. Jest to składnik, który pozwala rozprowadzać lakier w sposób równomierny. Skutkiem jest jedwabista warstwa. Niestety niewiele osób wie, iż owa substancja jest bardzo toksyczna zwłaszcza jeśli chodzi o oddechowy oraz nerwowy. Lekarze zakazują kontaktu z tolene zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Naukowo udowodniono, iż ma ona negatywny wpływ na rozwój płodu. Inną – równie niebezpieczną substancją jest formaldehyd. W chemicznym slangu znany pod postacią aldehydu mrówkowego. On także wpływa źle na układ oddechowy szczególnie w przypadku osób mających stały kontakt z ową substancją. Problem ten dotyczy przede wszystkim kosmetyczek oraz kosmetologów. W tym miejscu warto wspomnieć także o składniku Camphor, którego celem jest zapewnienie błyszczącego wykończenia. Pomimo niewielkiej szkodliwości substancji – camphor może wywołać reakcje alergiczne, ból głowy, a w skrajnych przypadkach mdłości. W ostatnich latach składnik ten coraz częściej został wycofywane ze znacznej większości receptur kosmetyków. Powyższe substancje są jednymi z najbardziej zagrażających jeśli chodzi o lakiery do paznokci. Przed zakupem warto przeanalizować etykietę, aby uniknąć niepotrzebnych zagrożeń.

Jak unikać niebezpieczeństw?

Jedną z fundamentalnych zasad o których coraz częściej mówią eksperci jest zasada dotycząca powietrza. W momencie malowania paznokci pod żadnym pozorem nie należy wdychać lakieru – malować należy przy otwartym oknie, a najlepiej na świeżym powietrzu. W momencie dokonywania wyborów często spotykamy się ze zdawkowymi informacjami zawartymi na etykietach. Przed zakupem warto zrobić niewielki research, aby dowiedzieć się, czy dany lakier zawiera ukryte substancje szkodliwe. W ostateczności warto poprosić profesjonalną konsultantkę, która z pewnością uświadomi klienta i pomoże dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Podsumowanie i wnioski

Dzięki powyższym informacjom można się dowiedzieć, iż granica pomiędzy chemią, a kosmetologią jest bardzo wątła i cienka. Producenci lakierów, a także innych kosmetyków coraz częściej zapominają o zdrowiu klientów stawiając na trwałość oraz innowacyjność produktów. W efekcie w składach lakierów można spotkać substancje szkodliwe, których z pewnością należy unikać. Pozostaje mieć nadzieję, że ten swego rodzaju „niezdrowy” trend ulegnie zmianie.

Tekst przy współpracy z Foot-Med.pl.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
1 rok temu

Wrastające paznokcie to dopiero problem. Na szczęście można je łatwo leczyć zakładając klamrę ortonyksyjną.

Kasia
Kasia
10 miesięcy temu

Warto sprawdzić czy zbyt wąskie obuwie na naciska na paznokieć. W przypadku haluksów można poprawić ułożenie palca specjalnymi ortezami – wtedy paznokieć ma szansę rosnąć bardziej prost.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x