Mata piankowa dla dziecka – jaką wybrać?

Jeśli jesteś rodzicem niemowlaka, który właśnie zaczyna z wielką ochotą poznawać świat i podejmuje pierwsze próby przemieszczania się, to z pewnością planujesz przygotować mu odpowiedni kącik do zabawy, który będzie bezpieczny i zapewni optymalne warunki dla jego rozwoju. Podstawą takiego kącika będzie mata piankowa do zabawy na podłodze. Zanim się na jakąś zdecydujesz, sprawdź na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Niezbędny gadżet dla każdego maluszka

Każdy świeżo upieczony rodzic wie, jak potrzebnym gadżetem jest mata do zabaw na podłodze. Kiedy maluch zaczyna bawić się na brzuszku, podejmuje próby pełzania powinien mieć zapewnioną ochronę w razie upadku. Mata piankowa sprawdzi się idealnie. Jest mięciutka, izoluje od chodnej podłogi, a dodatkowo jej wzory i kolory zainteresują maluszka. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej maty nie jest łatwy i niestety nie każda mata nadaje się do użytkowania przez dziecko.

Podłoga idealnym miejscem do zabawy

Zanim małe dziecko zacznie chodzić większość czasu spędza na zabawie na podłodze. To dla niego najlepsze i najbezpieczniejsze miejsce. Twarde podłoże jest najzdrowsze dla bobasa i stwarza mu warunki do rozwijania umiejętności ruchowych. Mata piankowa sprawdzi się świetnie jako miejsce do zabawy. Będzie lepsza niż kocyk, ze względu na swoje właściwości izolacyjne oraz miękkość, która zamortyzuje ewentualny upadek. Ponadto nie trzeba ciągle jej poprawiać, tak jak to bywa w przypadku ściągającego się kocyka. Łatwo utrzymać ją w czystości. Wystarczy przetrzeć powierzchnię maty mokrą szmatką.

Zalety maty piankowej

Zalet maty piankowej jest niewątpliwie bardzo wiele. Na rynku można znaleźć ich bardzo dużo. Są ładne i kolorowe. Niestety nie wszystkie nadają się do użytkowania przez dzieci. Jak to możliwe, że produkt przeznaczony dla dziecka nie nadaje się dla niego? Wydawałoby się, że skoro coś jest przeznaczony dla najmłodszych, to jest dla nich bezpieczne i nietoksyczne. Nic bardziej mylnego. W sprzedaży znajdują się niebezpieczne maty, które zawierają szkodliwe, rakotwórcze substancje. Niektóre wydzielają nieprzyjemny zapach, który powinien dać rodzicowi do myślenia, jednak nie wszystkie. Niektóre niebezpieczne maty nie mają zapachu, ale ich szkodliwe substancje unoszą się w powietrzu. Jak wiadomo małe dziecko dotyka maty rączkami, które później wkłada do buzi. Zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź z jakiego materiału wykonana jest mata, poproś nawet sprzedawcę o przedstawienie certyfikatu świadczącego o bezpieczeństwie produktu. Dokładnie go sprawdź. Czujność rodziców łatwo uśpić pokazując zdjęcie certyfikatu, który nie ma nic wspólnego z produktem, który chcemy kupić. Unikaj też bardzo tanich mat – najczęściej są wykonane z materiałów kiepskiej jakości. Mata powinna być przeznaczona dla dzieci w wieku 0+. Bardzo często oznaczenie, że mata jest dla nieco starszych dzieci to znak, że może być wykonana z niebezpiecznych materiałów.

Puzzle czy mata piankowa w całości?

Puzzle piankowe to świetna zabawka, która będzie przydatna, kiedy dziecko dorośnie na tyle, by móc je samodzielnie układać. Plusem jest też możliwość dowolnego układania puzzli w zależności od tego, jak dużo miejsca mamy do zagospodarowania na podłodze. Po czasie można dokupić więcej elementów i powiększyć pole do zabawy. Sprawdzą się, jeśli chcesz je trzymać na podłodze w stałym miejscu. Składanie puzzlowej maty i przenoszenie jej w różne miejsca może być uciążliwe. Mata piankowa w całości będzie lepsza, jeśli chcesz ją kłaść w różnych miejscach. Sprawdzi się w domu i w ogrodzie, na trawniku. Bardzo łatwo ją zwinąć w rulon i przenieść. Maty piankowe zazwyczaj są dwustronne, dzięki czemu można je przekładać raz na jedną, raz na drugą stronę. Dziecko może poruszać się po niej do woli. Puzzle pod wpływem intensywnych ruchów niemowlaka mogą się rozsuwać i będzie trzeba je poprawiać. To czy zdecydujesz się na puzzle czy matę piankową w całości zależy od tego, jak chcesz z niej korzystać. Obydwie opcje doskonale sprawdzą się podczas zabaw z dzieckiem na podłodze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x