Jak wybrać obrączki ślubne? – 8 ślubnych faktów

Złote obrączki ślubneByło to w czasach II wojny światowej… Wielu żołnierzy zostało wówczas oddzielonych od swoich ukochanych. Tęsknota sprawiła, że szukali rzeczy wokół siebie, która im tą ukochaną przypomni. Czasem był to kawałek włosa ukochanej ukradkiem schowany do sakiewki. Czasem jakieś zapamiętane słowo, melodia. Lecz tęsknota może być także matką wynalazków, bo wkrótce wynaleziono… obrączki ślubne. To właśnie obrączka przypomniała żołnierzom o ich domu rodzinnym. Tak rozpoczęła się tradycja noszenia obrączek przez mężczyzn. Ale jak wybrać idealne? Przeczytaj te ciekawostki, przypomnisz sobie o nich zawsze mijając sklep jubilerski.

Czy postawić na obrączki ślubne z diamentem, na obrączki z brylantami, a może na różowe złoto czy też złoto białe? (i zarazem nie paść trupem od tego wyboru) A co jeśli najbardziej do twarzy jest nam w srebrze? I co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poznaj 8 faktów ślubnych związanych z obrączkami, o których koniecznie musisz wiedzieć!

FAKT PIERWSZY – KOSMICZNY: OBRĄCZKI TO NIESKOŃCZONOŚĆ

(czyli o tym, jak było na zupełnym początku)

Czy wiesz, że obrączka przede wszystkim symbolizuje nieskończoność? A tym samym nieskończoną miłość łączącą małżonków. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że obrączka symbolizuje nieśmiertelną miłość łączącą ludzi. Koło jest także symbolem Kosmosu i wieczności, doskonałości i absolutu. Koło nie ma końca ani początku, więc symbolizuje pierwotną kosmiczną jedność. Czyli pierwiastek żeński i męski są tutaj połączone w jedną całość. To powrót do czasów, kiedy jeszcze na świecie nie było żadnego podziału i świat posiadał idealną harmonię. To powrót to własnego Ja, powrót do siebie samego, do duchowego pierwiastka w sobie. Do czegoś ponad wszystkim innym, do czegoś inkluzywnego, czyli obejmującego kosmiczną całość.

FAKT DRUGI – MAGICZNY: OBRĄCZKA CHRONI PRZED ZŁYM DUCHEM

(czyli o tym, dlaczego warto wierzyć w duchy)

Czy wiesz, że idea obrączek sięga czasów antycznych? Można by sądzić, że to symbol wyłącznie chrześcijański, ale już w starożytności uwagę ludzi przykuł okrągły kształt pierścienia. Uznano go zatem za kształt magiczny. Stąd obrączki nazywane były także magicznymi kręgami. Ludzie wierzyli w to, że w związku z tym, że obrączka nie ma ani końca ani początku nie wejdą w nią złe duchy.

FAKT TRZECI – HISTORYCZNY: PIERWSZE OBRĄCZKI BYŁY Z ROŚLIN

(czyli o tym, skąd te obrączki się w ogóle wzięły)

Kiedy zaczęto wytwarzać pierwsze złote obrączki ślubne? Było to w pierwszym tysiącleciu p. n. e. i robili to Izraelici. Wcześniej, Egipcjanie tworzyli obrączki ze skóry, z roślin i z żelaza. Wśród pierwszych obrączek do dziś przetrwały sygnety z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, który łączył małżonków podczas ślubu. Z kolei w XIII weku na dworach trendem były pierścienie. Zwyczaj ofiarowania pierścionka zaręczynowego Kościół przyjął w XIII wieku. To właśnie zaczęły być popularne pierścienie zdobione napisami takimi jak „Amor” oraz miłosnymi motywami, na przykład dwiema złączonymi dłońmi, które symbolizują nieśmiertelną miłość. Dzisiaj z kolei triumfy świecą na przykład obrączki z brylantami, różowe złoto czy złote krążki z diamentem albo z cyrkoniami.

FAKT CZWARTY – WYMIAROWY: NIE ZMIENIAJCIE ROZMIARU OBRĄCZKI!

(czyli o tym, jak wszystkiego nie zepsuć)

Dlaczego nie należy tego robić? Dlatego że każda, nawet najmniejsza zmiana rozmiaru obrączki to ingerencja w delikatną strukturę pierścienia, osłabiająca ją. Ingerencja ta może sprawić, że modyfikowana biżuteria będzie cieńsza. I przez to z każdą kolejną modyfikacją coraz bardziej podatna na pęknięcia. Problemem może być zwłaszcza obrączka z kamieniem, na przykład z brylantem, bo korekta może uszkodzić kamień. Dlatego bardzo ważne jest to, aby obrączki ślubne były idealnie dobrane. Jak zatem dobrać idealny rozmiar już za pierwszym razem?

FAKT PIĄTY – USADAWIAJĄCY: OBRĄCZKA MUSI ŁATWIEJ WCHODZIĆ, A TRUDNIEJ SCHODZIĆ

(czyli o obrączce, która jest w sam raz)

Ani za ciasna ani za luźna. Taka właśnie powinna być obrączka. Już nie mówiąc o przesądach, bo magia sympatyczna zakładająca, że podobne powoduje podobne (czyli że działanie analogiczne wywołuje analogiczny efekt) mówi o tym, że za ciasna obrączka może spowodować to, że małżeństwo będzie dla pary młodej więzieniem, a z kolei za luźna obrączka może wywołać rozstanie. Idealne obrączki ślubne powinny delikatnie opierać się podczas wkładania, a w miejscu stawu idealnie byłoby gdyby przeszły z lekkim trudem. Z kolei w miejscu od stawu w dół do nasady obrączka może być luźniejsza. Zasada jest taka, aby obrączka łatwiej weszła, a trudniej zeszła.

FAKT SZÓSTY – TEMPERATUROWY: ZIMĄ PALCE SĄ SZCZUPLEJSZE

(czyli trochę o porankach)

Dlaczego obrączki trzeba mierzyć kilka razy w ciągu dnia?
Bo rano, gdy jest chłodniej, palce są trochę szczuplejsze, a gdy temperatura wzrasta palce puchną. Poza tym wieczorem palce mogą być bardziej spuchnięte z powodu zmęczenia po całym dniu. Czy tobie się też czasem zdarzyło nie móc ściągnąć wieczorem pierścionka z palca? Dlatego mierzcie obrączki ślubne kilka razy w ciągu dnia, aby uśrednić rozmiar.

FAKT SIÓDMY – KRUSZCZOWY: SĄ RÓŻNE RODZAJE TWORZYW

(czyli o tym, jak złote jest złoto)

Złoto? Pallad? Platyna? A może srebro? Różnorodność kruszców może przyprawić o zawrót głowy niejedną pannę młodą. Już samo złoto dzieli się na żółte i białe. Jest także różowe złoto. Największą popularnością cieszą się oczywiście złote obrączki, bo są najbardziej tradycyjne (a tradycja w obrzędowości ślubnej odgrywa ważną rolę) i uważane są za bogate oraz wytworne. No i przynoszące szczęście. W przypadku złota istotna jest także próba, która informuje o tym ile złota jest w danym stopie, na przykład próba 0,750 to złoto 18 karatowe, czyli 75% czystego złota. Są także obrączki ślubne z polladu, czyli metalu szlachetnego z grupy platynowców. Co ciekawe, jest metalem antyalergicznym. Innym rodzajem jest platyna i srebro.

FAKT ÓSMY – ROZMAITY: OBRĄCZKI MAJĄ RÓŻNE WZORY

(czyli o kryształach, cyrkoniach i diamentach)

Obrączki ślubne z diamentem? A może z brylantami? Wzorów także jest bez liku. Są więc obrączki klasyczne bez żadnych dodatków, najczęściej ze złota. Są także modele ozdobione kamieniem szlachetnym – tutaj najpopularniejsze są diamenty, kryształy i cyrkonie. Oryginalne są szafiry, rubiny i szmaragdy. Mogą być także obrączki w kilku kolorach albo z grawerem, czyli wypisanym słowem. A ty, którą z nich wybierasz?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
5 lat temu

Ostatnio w modzie są obrączki ślubne z grawerunkiem odcisku palca ukochanej osoby albo z zapisem bicia serca. W zależności od pary, dla której to wykonywaliśmy grawer znajduje się po wewnętrznej stronie albo zewnętrznej. Bardzo ładnie wyglądają one w obu przypadkach 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x