Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji obuwia skórzanego

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, buty stanowią wizytówkę nas samych, świadcząc o naszej schludności i czystości. Odpowiednio zadbane, wypielęgnowane i wypolerowane są kropką nad „i” garnituru na wesele, wizytowej sukienki czy codziennego stroju. W jaki sposób zatem troszczyć się o ich wygląd, aby zawsze prezentowały się nienagannie na naszych nogach?

Etapy pielęgnacji skórzanego obuwa

Obuwie skórzane wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której przedłuży się jego żywotność oraz utrzyma estetyczny wygląd. W zabezpieczeniu obuwia skórzanego pomagają preparaty dostępne w sklepach. W okresach zimowych, kiedy skóra musi zmagać się z trudnymi warunkami atmosferycznymi (śniegiem, deszczem i mrozem), warto przynajmniej raz w miesiącu wypastować je pastą do butów. Podobne zabiegi warto przeprowadzać również w okresach wiosennych i letnich. Gruntowne czyszczenie skórzanych butów to jednak nieco dłuższy proces. Pierwszym jego krokiem jest zmycie – za pomocą specjalnego preparatu – starych warstw past. Po odczekaniu kilku minut obuwie można przetrzeć pastą do butów, która ma na celu uelastycznienie skóry. Bardziej giętka skóra w miejscach narażonych na największą pracę podczas zginania stóp nie będzie się wówczas tak bardzo załamywać i eksploatować. Pasta do butów będzie zapobiegać również pękaniu skóry. Po wchłonięciu preparatu można wetrzeć renowator do butów, który wypełnia głębsze rysy na skórze i przywraca jej dobry wygląd. Gdy preparat przeschnie, można zabrać się za natłuszczanie obuwia. Na koniec pozostaje wypolerowanie butów na wysoki połysk przy pomocy gąbeczki. W zależności od końcowego efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy zastosować pastę dającą efekt wysokiego połysku lub matowego wykończenia.

Osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na odświeżenie codziennego obuwia, mogą spróbować ich pielęgnacji za pomocą jednego tylko preparatu – pasty do butów. Muszą tylko pamiętać, aby produkt dopasować do koloru i rodzaju surowca, z jakiego wykonane jest ich obuwie. Tego typu informacje znajdują się zazwyczaj na metce i pudełku, w którym daną parę kupiliśmy.

W jaki sposób impregnować zamsz i nubuk?

Najprościej jest pielęgnować obuwie wykonane z zamszu i nubuku pianką przeznaczoną do czyszczenia właśnie takich materiałów. Preparat jest prosty do nanoszenia dzięki aplikatorowi w sprayu. Pianka jest bezbarwna, dlatego można ją stosować do obuwia w każdym kolorze. Ponadto, może posłużyć do odświeżenia zamszowych torebek. Pianka dobrze radzi sobie z plamami z soli, które często pojawiają się na butach w okresie zimowym, a także z codziennymi zabrudzeniami. Nanosi się ją na obuwie zamszowe i nubukowe przy użyciu szorstkiej gąbki, a nadmiar preparatu ściera.

W jaki sposób poradzić sobie z ciasnymi butami po ich zakupie?

Jeśli kupiliśmy nowe buty, na przykład garniturowe, mogą one przez pierwsze tygodnie być dość ciasne i wywoływać dyskomfort podczas użytkowania. Problem może pojawić się w przypadku osób o wysokim podbiciu, lecz nie tylko. Warto też zaznaczyć, że nie mówimy o sytuacji, w której źle dobraliśmy rozmiar na długości stopy – z tym niestety niewiele da się zrobić i najlepiej oddać taką parę do sklepu, o ile mamy taką możliwość. W innych przypadkach, gdy nowe buty są przyciasne na swojej szerokości czy przy piętach, mamy kilka możliwości. Można sobie z tym poradzić, stosując piankę do rozciągania obuwia. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie butów na drewnianych prawidłach, dostosowanych do rozmiaru naszego egzemplarza. Takie akcesoria można kupić w sklepie https://www.primamoda.com.pl/pielegnacja.html. Ostatnią z możliwości jest udanie się do szewca, który za pomocą własnych metod i za niewielką opłatą w bezpieczny i nieinwazyjny sposób rozciągnie nasze obuwie.

Czym nakładać pastę i kosmetyki do obuwia?

W sklepach z obuwiem i akcesoriami można nabyć różnego typu gąbeczki i ściereczki do polerowania, które ułatwiają nakładanie past, pianek i kremów. Z kolei szczotka do zamszu czy szczotka do polerowania skór gładkich sprawdzi się w przypadku obuwia wykonanego z konkretnego rodzaju materiału. Ich gęstość i poziom szorstkości włosa jest dostosowany do skóry, z jaką mamy do czynienia.

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x