Dermokosmetyk, neurokosmetyk i dermoceutyk – co je różni?

Tradycyjny podział na kosmetyki, leki i suplementy diety za pomocą marketingowych chwytów odchodzi do lamusa. W reklamach i na produktach coraz częściej możemy znaleźć nazewnictwo „dermokosmetyk”, „neurokosmetyk” czy „dermoceutyk”. Co one oznaczają i jakie wyroby możemy zaliczyć do każdej z kategorii? Wprowadzamy w świat nowego podziału kosmetyków.

Podział kosmetyków według specjalistów

Kosmetolodzy, farmaceuci i doktorzy jednogłośnie przyznają, iż tworzenie dodatkowych podziałów w branży kosmetycznej nie przynosi wiele dobrego. Faktem jednak jest, iż rynek kosmetyczny rozwija się w zawrotnym tempie i kosmetyk kosmetykowi nierówny. Wielu konsumentów nie potrafi samemu przeanalizować składu aby ocenić, czy cena jest adekwatna do jakości, dlatego rozwijają się branże, które w tym pomagają.

Pracuję w salonie kosmetycznym i każdy klient może się do nas zgłosić z prośbą o analizę składu kosmetyku. Staramy się poszerzać wiedzę na temat dobrych i złych substancji chemicznych zawartych w ogólnodostępnych produktach.- mówi Magdalena Jaglarz, kosmetolog. – Kosmetologia to mój zawód i pasja, dlatego dodatkowo współpracuję z portalem, który pomaga porównywać produkty bazujące na rybim kolagenie, który wielu zalicza do dermoceutyków. Ja jednak pozostaję przy klasycznej kategoryzacji jednocześnie doceniając dobrą jakość tych produktów i uświadamiając konsumentów. – dodaje.

Czym jest dermoceutyk

Zaliczamy do nich produkty, które w swoim składzie zawierają substancje o działaniu mocno nawilżającym i regenerującym. Kategoria ta to kosmetyki z pogranicza dermatologicznych i medycznych preparatów przeznaczonych do skóry cierpiącej na odleżyny, odparzenia czy głębokie zmarszczki. Charakteryzują się delikatnym, nieuczulającym składem odpowiednim zarówno dla cery wrażliwej, jak i tłustej czy mieszanej. Coraz więcej dużych marek kosmetycznych decyduje się używać określenia „dermoceutyk”, aby podkreślić intensywność ich działania z jednoczesną delikatnością i wrażliwością. Zaliczamy do nich produkty zawierające kwas hialuronowy, rybi kolagen oraz składniki aktywne.

Co raz większą popularnością cieszą się w Polsce znane od lat dermoceutyki z rybim kolagenem. Jest on dodawany do kosmetyków do twarzy i ciała, a stosowanie jego efektów to poprawa produkcji kolagenu w skórze właściwej. Ciekawą ofertę produktów z kolagenem do twarzy posiada sklep Wybieramy Kolagen.

Neurokosmetyki

Jest to określenie stosowane w przypadku kosmetyków oddziałujących na zakończenia nerwowe w skórze. Nie mają one wpływu na funkcjonowanie całego układu nerwowego naszego organizmu, ponieważ działają miejscowo tam, gdzie zostaną naniesione. Zaliczamy do nich przede wszystkim kosmetyki z aktywnymi substancjami jak metanol, kapsaicynę czy oligopeptydy. Składniki te dają uczucie zimna, ciepła czy lekkiego ściągania. Neurokosmetykami często nazywane są produkty skierowane dla osób z cerą trądzikową, wrażliwą a także wspomagające walkę z cellulitem czy zmarszczkami.

Kosmeceutyk

Kategoria obejmująca produkty, które w składzie zawierają znacznie większe stężenie składników aktywnych. Dzięki temu oprócz działania nawilżającego i odżywiającego oddziałują na skórę w głębszych warstwach pobudzając receptory do intensywnej regeneracji i odbudowy komórek.

Czy ten podział jest potrzebny?

Problemy skórne to temat często wrażliwy dla osób cierpiących na przewlekły trądzik, łuszczycę, AZS czy inne choroby. Zamiast komplikować im życie lepiej pozostać przy podstawowym podziale na kosmetyki, leki i suplementy. Wyjaśnione powyżej pojęcia wciąż zaliczamy do grupy kosmetyków, choć niewątpliwie zawierają lepszy skład niż najbardziej powszechne produkty dostępne w drogeriach czy zwykłych marketach. Przy wyborze kremów i innych preparatów nie można zapomnieć, że to ich skład jest najważniejszym wyznacznikiem jakości, a nie marka czy marketingowa kategoria.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x