Skuteczne pozbycie się łupieżu – czy to możliwe?

Z łupieżem walczy wiele dorosłych osób. Przypadłość ta jest krępująca i ciężko się jej pozbyć. Za powstawanie łupieżu najczęściej jest odpowiedzialny mikroskopijnej wielkości grzyb drożdżopodobny, żyjący na skórze naszej głowy. Jego szkodliwe działanie w postaci pojawiającego się łupieżu, widzimy dopiero wtedy, kiedy damy mu dobre warunki do rozwoju. Co można zrobić, by zwalczyć łupież?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów przeciwłupieżowych. Czasem jednak stosujemy jeden, drugi, trzeci, a efektów nie widać. Z czego to wynika? Może chodzić o skład, który w rzeczywistości nie do końca jest skomponowany pod kątem problemu łupieżu. Istotne jest również, jaki typ łupieżu dotyczy danej osoby, bo nie każdy szampon jest stworzony do tego samego łupieżu.

Łupież łupieżowi nierówny

Przyczyny powstawania łupieżu mogą być różne. Poza tym sam łupież dzieli się na dwie podstawowe odmiany – na łupież tłusty i suchy. Posiadacze skóry z tendencją do przetłuszczania się, mają kłopot z szybkim wzrostem wspomnianych grzybów. Ich pożywką jest wydzielany przez gruczoły łój. Przy nadmiarze tłuszczu pojawia się środowisko beztlenowe, co też jest stanowi dla grzybów czynnik sprzyjający. Więcej grzybów, to więcej ich odchodów, które wywołują stany zapalne. Ich efektem jest właśnie łuszczenie się naskórka, czyli łupież.

Z kolei łupież suchy nie ma żadnego związku z łojotokiem. Dotyczy skóry wrażliwej, gdzie nawet niewielka ilość grzyba powoduje stan zapalny. Jest to sytuacja, kiedy przy potrząsaniu głową spadają płatki łupieżu. Inną przyczyną suchego łupieżu jest stosowanie źle dobranych kosmetyków.

Dobranie szamponu

Szampony przeciwłupieżowe dają dobre efekty przy łupieżu powstającym na skutek przetłuszczania się włosów. Takie preparaty, jak szampon przeciwłupieżowy Izotziaja, zawierają substancje aktywne jak cynk, czy piroctonianem olaminy i sprawiają, że ryzyko powstawania łupieżu będzie malało, gruczoły łojowe będą regulowane, a włosy będą się mniej przetłuszczały. Aby było widać efekty, zaleca się, by tego typu szampony stosować przez co najmniej trzy tygodnie co kilka dni. Mając kłopoty z łupieżem tłustym, bardzo szybko można zauważyć nie tylko zmniejszoną ilość łupieżu, ale poprawę ogólnej kondycji włosów.
Inaczej postępuje się przy łupieżu suchym. W tym przypadku najpierw należałoby zastosować bezzapachowy szampon z odczynem pH 5,5. Będzie to skuteczne, jeśli przyczyna tkwi w źle dobranych kosmetykach. Kiedy efektów nie widać, można sięgnąć po specjalny szampon do problemów z łupieżem suchym. Nie należy się zrażać, kiedy najpierw widać nasilenie łupieżu – może to być dowód skuteczności szamponu, który stopniowo oczyszcza skórę.

Wizyta u lekarza

Niezależnie od tego, który typ łupieżu stanowi problem, jeśli nie widać poprawy przy stosowaniu kosmetyków, należy skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to również sytuacji, kiedy ktoś pozbędzie się łupieżu, ale za moment powraca. Prawdopodobnie zostaną przepisane specjalne leki doustne, ewentualnie preparat ze sterydem i kwasem salicylowym do przemywania skóry głowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
taczka
taczka
5 lat temu

dla mnie najskuteczniejszym sprzymierzeńcem w walce z łupieżem okazał się szampon Pirolam, który kupiłam w aptece. dzięki niemu już po 3 tygodniach kuracji zauważyłam, że łupież znika, a po 4 tygodniu już go nie było na mojej głowie.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x