Odzież patriotyczna: coś więcej, niż moda

Odzież patriotyczna staje się coraz bardziej widoczna na ulicach polskich miast. Można wręcz powiedzieć, że mamy do czynienia z modą na odzież patriotyczną, chociaż rzecz jasna wyraz „moda” należy w tym przypadku rozumieć w sposób specyficzny. W końcu ubrania z motywami patriotycznymi nie służą jedynie celom estetycznym: chodzi przede wszystkim o manifestowanie swojego przywiązania do Ojczyzny a także przypominanie innym o trwałych i niezmiennych wartościach, jakie niesie ze sobą Patriotyzm.

Czy jednak oznacza to, że ubrania z motywami patriotycznymi muszą być jednostajne? W żadnym wypadku! Patriotyzm można przecież manifestować na wiele rozmaitych sposobów, oczywiście pamiętając o pewnych granicach dobrego smaku.

Odzież patriotyczna na co dzień

Czy odzież patriotyczna jest czymś w rodzaju odpowiednika stroju wizytowego, tj. odzieżą, którą niejako „z definicji” nosimy jedynie przy określonych okazjach? Oczywiście, że nie. Pamiętajmy, że w dzisiejszym świecie, który jest coraz bardziej skażony tzw. płynną nowoczesnością, manifestowanie uczuć patriotycznych ma także inny wymiar: to swoista forma, poprzez którą z jednej strony przejawiamy nasz światopogląd oparty na wartościach tradycyjnych, zaś z drugiej strony forma pamięci. Miejmy na uwadze fakt, że patriotyzm nie jest i nie może być formą kultu pozbawioną treści: treścią patriotyzmu jest historia naszego kraju, aksjologia fundująca naszą tożsamość narodową a także wartości religijne, które dla Polaków są związane z patriotyzmem w sposób nierozerwalny. Stąd też, codzienne manifestowanie naszych uczuć patriotycznych poprzez ubiór nie tylko nie jest niczym zdrożnym lub „przesadnym”, ale można wręcz powiedzieć, że jest to rzecz jak najbardziej pożądana.

Ubrania patriotyczne na specjalne okazje

Oczywiście, oprócz odzieży patriotycznej, która zawiera w sobie motywy uniwersalne, warto również zwrócić uwagę na ubrania dedykowane konkretnym okazjom, tj. określonym wydarzeniom polskiej historii. Wydarzenia te to oczywiście Powstanie Warszawskie a także okres II Wojny Światowej a także czas po zakończeniu wojny, kiedy polscy patrioci nadal samotnie walczyli przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

To także znacznie więcej szczegółowych wydarzeń polskiej historii a także motywów składających się na polską martyrologię. Bardzo często z różnych względów nie jesteśmy w stanie np. wziąć udziału w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego lub któregoś z innych kluczowych wydarzeń polskiej historii. W takiej sytuacji, naszą pamięć o Polskich Bohaterach możemy manifestować poprzez odzień patriotyczną.

Czy ubrania patriotyczne są nudne?

Bardzo często jesteśmy przekonani, że ubrania patriotyczne to de facto jedynie koszulki z niewielkim spektrum motywów do wyboru. Nic bardziej mylnego. Aby się o tym przekonać wystarczy przejrzeć ofertę dobrego sklepu z odzieżą patriotyczną: https://atamanshop.pl/ 

Od razu zauważymy, że dzisiejsze ubrania patriotyczne to także koszule, świetnie wyglądające kurtki, buty a także odzież dedykowana Paniom oraz ta przeznaczona dla najmłodszych Polaków. Jeżeli interesują nas ciekawe i nieszablonowe kroje oraz motywy, warto zwrócić uwagę na odzież takich marek, jak Brain Dead Familia, która oferuje artystyczne połączenia motywów patriotycznych z odzieżą hip-hopową.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x