Pielęgnacja w zgodzie z duchem less i zero waste: pielęgnacja ciała

Zero waste to styl życia, w którym człowiek stara się produkować jak najmniej śmieci i zanieczyszczeń, aby nie szkodzić środowisku naturalnemu. To również dążenie do tego, by posiadane rzeczy przetwarzać, naprawiać i używać ponownie, a odpady ograniczać i kompostować. Łagodniejszą wersją opisanego podejścia jest less waste, polegające na minimalizowaniu ilości śmieci w swoim otoczeniu. Obie ekologiczne idee można stosować w praktyce na wiele sposobów. Dokonując świadomych wyborów konsumenckich uda się wprowadzić zasady less i zero waste również w swojej łazience i codziennej pielęgnacji. Jak to zrobić?

Podstawy pielęgnacji less i zero waste

Pielęgnacja zero i less waste opiera się na używaniu kosmetyków naturalnych oraz akcesoriów wykonanych z materiałów biodegradowalnych lub innych niż długo rozkładający się plastik. Stosowane produkty takie jak mydło, oleje czy masła roślinne powinny mieć uniwersalne działanie, by można było wykorzystywać je do różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja zero waste i less waste polega także na samodzielnym przygotowywaniu kosmetyków naturalnych z półproduktów takich jak glinki czy hydrolaty. Wiele maseczek czy peelingów uda się też zrobić ze składników znalezionych w kuchni. Pielęgnacja tego typu opiera się również a stosowaniu jak najmniejszej ilości kosmetyków. Co ważne, jej wprowadzenie okazuje się proste i nie wymaga zbyt wiele czasu ani środków.

Codzienna pielęgnacja może nie tylko poprawiać kondycję skóry i sprawiać, że będzie ona miękka, gładka i zadbana, ale też być kolejną sferą życia, w której uda się dokonywać przyjaznych środowisku wyborów. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, za którymi warto podążać, by stosować ideę zero i less waste na co dzień.

Wybieraj kosmetyki naturalne w ekologicznych opakowaniach

Podstawą pielęgnacji ciała zgodnej z duchem zero waste i less waste jest używanie preparatów produkowanych w sposób przyjazny środowisku. Dobrym, proekologicznym wyborem okażą się kosmetyki naturalne z jednej strony dostarczające skórze potrzebnych składników i działające na nią odżywczo i nawilżająco, a z drugiej – bazujące na ekstraktach roślinnych i innych substancjach pochodzenia naturalnego. Ważne, by kupować produkty zapakowane w szkło, metal lub papier, dlatego że to plastikowe opakowania stanowią główne źródło śmieci w naszych łazienkach. Odpady tego rodzaju rozkładają się przez długi czas, dodatkowo uwalniając toksyczne związki chemiczne. Opakowania szklane, papierowe i metalowe będą bardziej ekologiczne i łatwiej przetwarzalne. Pamiętaj zarazem, by wyrzucać puste buteleczki i kartoniki do odpowiednich pojemników na odpady.
Więcej na temat pielęgnacji ciała w duchu zero i less waste możesz dowiedzieć się na stronie https://triny.pl/337-less-waste. Sprawdzisz tam również, w jaki sposób ograniczyć ilość śmieci produkowanych w naszych łazienkach oraz które produkty warto wybierać, by nie szkodzić środowisku. W sklepie Triny możesz znaleźć wiele ekologicznych kosmetyków naturalnych w opakowaniach szklanych, papierowych lub innych znacznie bardziej przyjaznych środowisku niż plastik. Wybór produktów jest naprawdę szeroki, dlatego bez problemu uda się wyszukać preparat o konkretnych właściwościach albo dopasowany do swojego rodzaju cery. To również miejsce, w którym można wybierać spośród licznych półproduktów takich jak oleje czy hydrolaty, jeżeli samodzielnie wykonuje się naturalne kosmetyki DIY.

Postaw na minimalizm na łazienkowej półce

Kolejną zasadą pielęgnacji less i zero waste jest ograniczenie liczby kosmetyków w swojej łazience do niezbędnego minimum. Kupuj tylko tyle produktów, ile rzeczywiście potrzebujesz. Jeden balsam do ciała w zupełności wystarczy. Nie rób zapasów tylko dlatego, że w drogerii zorganizowano promocję a dane produkty mają niższe ceny. Nie warto ulegać impulsom. Może zdarzyć się tak, że zanim zdążysz użyć konkretny kosmetyk, upłynie data jego ważności.

Stosuj kosmetyki typu 3 w 1

Zamiast kilku kremów i balsamów do ciała zastosuj jeden olej roślinny o uniwersalnym działaniu. Tą samą substancją możesz odżywiać i nawilżać skórę lub włosy oraz zmywać makijaż. Olej będzie też świetną bazą dla różnych kosmetyków DIY – jego właściwości można wzbogacać, dodając inne naturalne składniki.

Akcesoria pielęgnacyjne zero i less waste

Akcesoria do pielęgnacji zamień na te wielorazowego użytku. Najprostszym sposobem na zrezygnowanie z wacików czy syntetycznych gąbeczek jest używanie kosmetyków, do których ich nie potrzeba. Płyn micelarny zastąpi naturalny olej lub balsam myjący. Tonik można przelać do opakowania z atomizerem albo wylewać bezpośrednio na dłoń i wklepywać w skórę. Ekologiczną alternatywą dla wacików będą płatki wielorazowe, bawełniane i muślinowe ściereczki albo gąbki wykonane z przyjaznych środowisku tworzyw.

Zużywaj kosmetyki do końca i oddaj te niechciane

Wszystkich kosmetyków używaj do końca. Kontroluj ich daty ważności (w szczególności tych już otwartych). Jeżeli znasz i cenisz jakiś produkt, kupuj go w większym opakowaniu, by w ten sposób zmniejszyć ilość generowanych w łazience odpadów. Pamiętaj też, by nie wyrzucać kosmetyków zdatnych do użycia. Jeżeli jakiś produkt nie odpowiada potrzebom Twojej skóry albo nie podoba Ci się jego zapach, oddaj go komuś innemu. Na pewno znajdzie się ktoś, kto chętnie przyjmie darmowy kosmetyk.

Idea prostej i minimalistycznej pielęgnacji ciała zgodnej z ideą zero waste i less waste ma prowadzić do tego, by produkować jak najmniej śmieci w swojej łazience. To nie tylko zamiana plastiku na szkło czy wybieranie wyłącznie kosmetyków naturalnych. To przede wszystkim dokonywanie świadomych decyzji zakupowych – ograniczenie liczby używanych preparatów do tych najpotrzebniejszych – a także korzystanie z posiadanych zasobów w odpowiedzialny, przyjazny środowisku sposób.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x