Stylista – ile zarabia i czy warto nim zostać?

Jeszcze kilkanaście lat temu zawód stylisty kojarzony był głównie ze światem showbiznesu i sławnymi artystami. Panowało wtedy przekonanie, że jest to profesja zarezerwowana tylko dla nielicznych. Obecnie takie myślenie odchodzi w niepamięć, a ten ściśle związany z branżą fashion zawód wybiera zdecydowanie więcej osób. Od czego warto zacząć, aby stać się wizerunkowym doradcą?

Jak można zostać stylistą?

Praca w zawodzie stylisty wymaga wielu przygotowań, ale nie istnieje jasno określona ścieżka kariery, którą należy podążać, aby osiągnąć sukces. Przyszli eksperci wizerunkowi mogą wybierać spośród szeregu alternatyw i decydować się na te najbardziej do nich dopasowane, a nawet spersonalizowane. Jedną z opcji jest uczestnictwo w kursach stylizacji, obejmujących m.in. takie zagadnienia jak:

typy sylwetek,

analiza kolorystyczna,

dress code,

stylizacja (np. telewizyjna, reklamowa, sceniczna).

Tego typu zajęcia oferują placówki takie jak np. Akademia Stylu w Warszawie i Krakowie. Wiele osób decyduje się także na studia (zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym), chcąc zdobyć kompleksową i rozległą wiedzę nie tylko na temat stylizacji, ale także rynku mody czy komunikacji z klientem. Branżowe kształcenie oferuje m.in. Artystyczna Alternatywa – Szkoła Wizażu i Stylizacji z siedzibą w Krakowie. Podstaw tego fachu można też nauczyć się, czytając specjalistyczną prasę, oglądając filmy instruktażowe czy podpatrując pracę uznanych designerów np. podczas indywidualnych lekcji czy spersonalizowanych spotkań dostosowanych do poziomu wiedzy i doświadczenia.

Gdzie szukać zatrudnienia jako modowy ekspert?

Eksperci do spraw wizerunku i wyglądu mogą obierać rozmaite ścieżki rozwoju zawodowego. Dodatkowym atutem stylisty szukającego zatrudnienia będzie profesjonalne portfolio. Taka dokumentacja powinna zawierać najlepsze projekty, które mogą spodobać się potencjalnemu pracodawcy. Najczęściej przybiera ona formę tradycyjnej teczki, galerii online lub bloga. Modowy ekspert na początku swojej kariery może podjąć pracę w modowym żurnalu lub zatrudnić się jako asystent stylisty. Te doświadczenia z pewnością zaowocują większą wiedzą i umiejętnością samodzielnego radzenia sobie nawet w trudnych sytuacjach zawodowych. Na doświadczonych stylistów czekają natomiast posady w dużych agencjach wizerunkowych, telewizji czy na planach filmowych. Zapotrzebowanie na ekspertów od wizerunku sygnalizują też galerie handlowe – styliści pracują w centrum handlowym w Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu, wyznaczając tym samym nowe trendy. Stylista modowy może też zdecydować się na własną działalność i prowadzić samodzielny biznes.

Jak kształtują się zarobki stylistów?

Miesięczne wynagrodzenie stylisty zależy przede wszystkim od umiejętności i stażu pracy. Kluczową rolę odgrywa tu jednak forma zatrudnienia – eksperci wizerunkowi podejmujący pracę w magazynach modowych lub prywatnych firmach, według portalu wynagrodzenia.pl, mogą liczyć na średnią miesięczną pensję w wysokości 3250 zł brutto. Trudno natomiast dokładnie określić zarobki stylistów decydujących się na rozwijanie własnego biznesu. Wysokość pensji zależy wtedy przede wszystkim od rodzaju wykonywanych obowiązków i liczby zleceń, na którą wpływ mają przykuwające uwagę klientów działania marketingowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x