Czym się charakteryzuje pyszna kawa i jak się ją powinno przyrządzać?

Wrocław jest idealny do tego, żeby zabrać drugą połówkę na romantyczną kolację z pyszną kawą. Pojawia się pytanie, który lokal wybrać, żeby otrzymać profesjonalnie przygotowany czarny napój. Poniżej przedstawiamy kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Kawa cieszy się uznaniem smakoszy na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest to bowiem napój, który ma największą liczbę smaków i aromatów, które można wyczuć. W tej kategorii wyprzedza miód (który jest na drugim miejscu) oraz wino. Jednak, żeby to wszystko wydobyć, nie wystarczy tylko zalać ją gorącą wodą. Z jej przygotowaniem wiąże się wiele niuansów, które mają bezpośredni wpływ na smak.

Z tego samego rodzaju ziaren za pomocą odpowiedniego procesu parzenia można przygotować napój o różnych smakach. Jednak zawsze powinna być aromatyczna – już sam zapach ma pobudzić nasze zmysły. Jeśli chodzi o smak, to w pierwszej kolejności będziemy wyczuwać słodycz np. maliny lub truskawki, później przyjdzie kwasowość, której towarzyszą nuty cytrusowe a na końcu charakterystyczna gorycz, która przypomina ciemną czekoladę albo nawet czarną herbatę.

Chociaż w domu korzystamy zazwyczaj z kawiarek, to w większości profesjonalnych lokali będziemy mieli do czynienia z ekspresem ciśnieniowym. Jednak niezależnie od sprzętu, za pomocą którego przygotowujemy napój, kluczową rolę odgrywa temperatura. Optymalna wynosi około 91 – 94 stopni Celsiusza. Dlatego w przypadku wrzątku (jak często robi się to w domu) kawa będzie spalona. To znaczy, że wyczuwalna będzie bardzo intensywna gorycz. 

Poza temperaturą na smak kawy będą miały wpływ takie czynniki jak: ciśnienie ekspresu, grubość zmielenia ziaren oraz czas ekstrakcji.

Rodzaje kaw

Sztuka przyrządzania kawy przez lata ewoluowała. Obecnie mamy wiele rodzajów kaw. Do najbardziej popularnych należą m.in.:

  • espresso: klasyczna kawa o niewielkiej objętości (około 60 ml). Nazwa pochodzi od słowa „espressivo” i oznacza „wyrazisty”. Dlatego kawa jest mocna i intensywna,
  • americano: espresso przedłużone gorącą wodą. Jej wynalezienie przypisuje się Amerykanom stacjonującym we Włoszech podczas II Wojny Światowej. Zalewali oni espresso (które było dla nich za mocne) wodą. Włosi, żeby odciąć się od tego typu przygotowania kawy, nazwali ją właśnie americano,
  • latte: espresso przedłużone gorącym spienionym mlekiem. „Latte” oznacza po prostu „mleko”. Na swojej powierzchni ma charakterystyczne wzory zwane latte art’ami,
  • cappuccino: różni się od latte ilością piany. W tym przypadku jest jej dużo więcej.

Jak powinien wyglądać lokal oferujący catering kawowy

Poza pyszną kawą są jeszcze inne cechy, które powinien mieć profesjonalny lokal. Kawowy catering Wrocław ma kilka takich miejsc. Na szczególną uwagę zasługuje http://www.catering-kawowy.pl/. 

Lokal powinien być schludny i elegancki. Obsługa musi być fachowa: znać się na kawie, być pełna entuzjazmu i uśmiechu. Restauracja, w której zostaliśmy rzetelnie obsłużeni zawsze zapadnie nam w pamięci. W ofercie powinno się znaleźć kilka łakoci i przekąsek: ciasta, ciasteczka, kanapki itp.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x