Jak dobrać kapelusz?

Kapelusze nie cieszą się w Polsce taką popularnością, na jaką zasługują. A szkoda! Są eleganckie, twarzowe i z łatwością dopasować je można do wielu okazji, niekoniecznie będących wyścigami konnymi w Ascot. Najczęściej sięgamy po nie latem, kiedy mają zakryć głowę przed intensywnym słońcem. Wówczas dopuszczalne są nawet modele fantazyjne, z szerokim rondem i zdobieniami. W innych okolicznościach poleca się różne modele, które zawsze powinny być dobrane do okazji i typu urody.

1. Dobór do okazji i stroju

2. Dobór do urody

3. Dobór do pory roku

Kapelusz do także element garderoby za sprawą którego można nadać stylizacji niecodzienny rys.

Dobór do okazji

Najważniejszą kwestią w doborze kapelusza jest jego dopasowanie do reszty stroju. Na różne okazje zakłada się odzież różnego typu i tę samą zasadę zastosować należy w przypadku nakryć głowy. Inne modele przypisane są codziennym stylizacjom, inne zaś strojom wizytowym. Ewentualne dodatki, np. apaszki czy chusty najlepiej wyglądają w harmonii kolorystycznej, kluczem do sukcesu jest natomiast ograniczenie ich ilości. Nakrycie głowy stanowi ozdobę samo w sobie, a przeładowanie stylizacji nie jest wskazane.

W konwencji codziennej lub miejskiej sprawdzą się klasyczne kapelusze typu fedora. Charakteryzują się one filcowym rondem oraz wklęsłą fałdą wzdłuż główki. Na stronie Hatfactory typ ten dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Dobrze wyglądać będzie w stylizacjach o jesiennym charakterze lub z elementami militarnymi. Kapelusze z dużym rondem sprawdzają się w wydaniu niecodziennym, wręcz awangardowym, ale – wbrew pozorom – nie tylko letnim. Kapelusz typu BB przypomina kapelusz z dużym rondem, jest jednak bardziej klasyczny. W tym modelu brzegi opadają luźno, dzięki czemu pasuje on nie tylko do ubioru klasycznego, ale również i codziennych sytuacji. W miejskim wydaniu sprawdzają się dobrze czapki i berety, latem zaś niezastąpiony jest kapelusz słomkowy lub z plecionki.

Dobór do urody

Kapelusz należy dobrać także do urody. Obecnie to nakrycie głowy często wybierane jest przez starsze panie, co podkreśla jego konserwatywny charakter. Nie oznacza to jednak, że inne osoby nie powinny sięgać po takie modele. Modne nakrycia głowy w stylu retro pasują młodym osobom o klasycznych rysach twarzy. W sklepach dostępne są również mniej oczywiste kroje. Warto jednak pamiętać, że niskie i drobne osoby źle wyglądać będą w dużych kapeluszach z obszernym rondem, przytłaczającym całkowicie ich postać. Na dowolność w tym zakresie mogą pozwolić sobie panie, które przekroczyły 170 cm wzrostu.

Znaczenie ma również kształt twarzy. Osoby, mogące cieszyć się owalem, mają duże pole do inwencji, gdyż pasuje im właściwie każde nakrycie głowy. W przypadku twarzy okrągłej wybór powinien paść na kapelusze o liniach pionowych lub ukośnych, co optycznie wysmukli twarz. Twarz kwadratową lub trójkątną złagodzą kapelusze o zaokrąglonej formie. Ostatnim ważnym aspektem jest kolor. W tym przypadku obowiązującymi zasadami są te stosowane w kolorystycznym komponowaniu zestawów ubrań.

Dobór do pory roku

Oczywistym jest pozostawienie kapeluszy słomkowych na ciepłe dni. Wiosną sprawdzą się warianty z plecionki. Klasyczną fedorę można nosić właściwie przez cały rok, jedynie przy trzaskających mrozach zastępując cieplejszą czapką, a w upały – wspomnianym wyżej nakryciem zaprojektowanym specjalnie z myślą o ochronie przed słońcem. Istnieje tyle rodzajów kapeluszy, że w każdych okolicznościach z łatwością można dobrać najlepszy dla siebie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x