Masz problem z pielęgnacją skóry suchej lub wrażliwej? Kosmetyki z kwasem laktobionowym to preparaty, które stosowane są do złuszczania martwego naskórka i leczenia stanów zapalnych. Dowiedz się, czym jest kwas laktobionowy, jakie ma właściwości i dla kogo jest przeznaczony.
Kwas laktobionowy – czym jest?
Kwas laktobioniowy należy do grupy polihydrokwasów (substancji, które działają złuszczająco na skórę). Otrzymywany jest on w wyniku utleniania laktozy, a pod względem chemicznym jest połączeniem glukonolaktonu (nawilżającego związku chemicznego) i galaktozy (cukru). Kwas laktobionowy charakteryzuje się podobnymi właściwościami co kwasy z grupy AHA (naturalne kwasy występujące, np. w mleku czy owocach) – skutecznie złuszcza naskórek i odświeża cerę. W odróżnieniu od tej grupy kwasów jest on lepiej przyswajalny przez skórę, nie pozostawia podrażnień czy uczucia pieczenia po nałożeniu np. regenerującego kremu z kwasem laktobionowym.
Kwas laktobionowy – podstawowe działanie w kosmetyce
Kosmetyki bogate w kwas laktobionowy stosowane są głównie do regulacji procesów złuszczania martwego naskórka. Zarówno peeling, jak i krem z kwasem laktobionowym to preparaty, które skutecznie oczyszczają cerę z pozostałości skórnych, a dodatkowo stymulują produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność skóry. Kosmetyki te stosowane są zarówno w profesjonalnych salonach kosmetycznych, jak i w domu. Regenerujący krem z kwasem laktobionowym wykorzystywany jest np. po zakończeniu leczenia sterydami w celu złagodzenia skutków ubocznych przyjmowanych leków. Kwas laktobionowy nie wykazuje żadnych właściwości fototoksycznych – dzięki czemu nadaje się do domowej, codziennej pielęgnacji twarzy, bez obaw o podrażnienia i zaczerwienienia skóry.
Kwas laktobionowy – właściwości
Kwas laktobionowy jest substancją bardzo przyjazną skórze – zwłaszcza suchej, wrażliwej i naczyniowej. Podczas używania kosmetyków z tym kwasem nie występuje uczucie pieczenia i świądu – nie pojawiają się również podrażnienia. Stosując np. krem regenerujący do skóry suchej i wrażliwej bogaty w kwas, zabezpieczysz swoją skórę dzięki wzmocnieniu bariery ochronnej. Kwas laktobionowy posiada właściwości, które:
● złuszczają skórę,
● łagodzą podrażnienia,
● przyspieszają gojenie,
● zwiększają elastyczność skóry,
● nawilżają skórę,
● rozszerzają naczynka,
● poprawiają mikrokrążenie,
● wygładzają skórę,
● spłycają zmarszczki.
Kwas laktobionowy – dla kogo?
Regenerujące kremy z kwasem laktobionowym oraz peelingi zalecane są do stosowania nie tylko osobom, które mają cerę wrażliwą. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym, przeciwzapalnym i leczniczym preparaty kosmetyczne znajdują szerokie zastosowanie w codziennej pielęgnacji twarzy dla cery:
● dojrzałej,
● naczyniowej,
● suchej,
● po zabiegach dermatologicznych np. po mezoterapii,
● ze skłonnością do alergii i podrażnień.
Co ważne – kosmetyki z kwasem laktobionowym wykorzystywane są również do łagodzenia i leczenia stanów zapalnych różnego pochodzenia. Preparaty te znajdują zastosowanie w zwalczaniu, m.in. atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego czy łojotokowego zapalenia skóry.