Kapelusze – gdzie kupić najmodniejsze modele

Hatfactory.pl to sklep internetowy, w którym każdy znajdzie idealne nakrycie głowy. W ofercie sklepu znajdują się modne kapelusze, czapki oraz berety. Obecnie noszenie kapeluszy czy czapek wraca do łask. Warto zapoznać się z najnowszymi trendami i sprawdzić, co najlepiej pasuje do naszego stylu oraz typu urody.

  1. Historia nakryć głowy
  2. Hatfactory – misja firmy
  3. Rodzaje kapeluszy

Historia nakryć głowy

Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN mówi, że kapelusz to: „nakrycie głowy składające się głównie z główki i ronda”. Kupując kapelusze, z reguły nie zastanawiamy się, jaka była ich burzliwa historia. A trzeba podkreślić, że dawne kapelusze na pewno nie wyglądały jak te noszone dzisiaj. Pierwsze nakrycia głowy pojawiły się już w starożytności. Nosili je głównie mężczyźni jako ochronę przed słońcem. Kobiety nie ubierały kapeluszy. W czasach wczesnochrześcijańskich noszono przepaski na głowy, kaptury bądź wieńce z kwiatów. I to właśnie od wieńców z kwiatów wzięła się francuska nazwa chapeau, która oznacza kapelusz. Z czasem ubieranie kapeluszy stało się domeną uczonych. Młodzi adepci nauk, bakałarze, nosili na przykład birety.

Moda na nakrycia głowy rozszerzyła się w okresie gotyku. Właśnie wtedy kapeluszami zainteresowały się panie. Jednak wyglądały one zupełnie inaczej niż dzisiejsze damskie modele. Były to gigantyczne konstrukcje z usztywnianego płótna, strzeliste tak jak ówczesne katedry. Z owych wysokich konstrukcji spływały woalki zakrywające twarze skromnych gotyckich kobiet. W XV wieku damskie stroiki dopełnione włosami zostały potępione przez duchowieństwo. Stało się tak dlatego, że niektóre upięcia przypominały diabelskie rogi.

W owym czasie panowie zadowolili się skromnymi kapeluszami, najczęściej płaskimi. Koniec średniowiecza był dla nakryć głowy bardziej łaskawy. Zarówno panie, jak i panowie, nosili ręcznie wykonane przez modystów dzieła sztuki. Często były one ozdabiane piórkami, złotymi i srebrnymi nićmi, a nawet prawdziwymi klejnotami. Niesamowitą fantazją wykazała się szlachcianka, która na swoim kapeluszu znalazła miejsce dla dwóch ukochanych piesków.

Za czasów Ludwika XV (początek XVIII wieku) kapelusze trzymano w ręku, ponieważ na głowach szlachty królowały wysokie peruki. Nie było już miejsca na nakrycia głowy. Kapeluszowa moda wzmocniła się w 1770 roku we Francji. Paryskie elegantki nosiły na swoich kapeluszach całą masę małych ozdób. Uważano bowiem, że im więcej dekoracji, tym lepiej. Świadczyły one bowiem o statusie społecznym i zasobności portfela. Bogate panie prześcigały się w wymyślaniu najbardziej oryginalnych konstrukcji. Do ciekawszych ozdób można zaliczyć na przykład kopię fregaty z otwartymi żaglami, ogromną imitację węża, rogi obfitości bądź całe ogrody.

Skromniejsze nakrycia głowy zagościły w XIX wieku. W epoce romantyzmu mężczyźni nosili głównie cylindry pochodzące z Anglii. Później popularny stał się melonik. U pań można było zauważyć tak zwaną budkę, którą wiązano pod brodą. Kolejny rozkwit kapeluszowej mody przypada na okres belle epoque. W czasach secesji kobiety nosiły wysoko upięte kapelusze z szerokimi rondami. Jako ozdób wykorzystywano ptasie pióra, często pawie, a czasem nawet całe wypchane ptaki. Te gigantyczne konstrukcje dość mocno ograniczały swobodę ruchów. Na początku XX wieku popularne stały się orientalne turbany.

W latach 20. XX wieku kobiety zrzuciły kapelusze na rzecz krótkich, chłopięcych fryzur. Przełomowymi momentami w historii nakryć głowy można nazwać kariery dwóch wielkich aktorek – Grety Garbo oraz Marleny Dietrich. Obie panie nosiły męskie kapelusze: cylindry lub berety założone na bakier. W ten sposób wśród kobiet zapanowała męska moda. Po wojnie popularny stał się czarny kapelusz z szerokim rondem w stylu Audrey Hepburn. Był on kwintesencją elegancji.

Hatfactory – misja firmy

Ręcznie robione kapelusze to obecnie wspaniały dodatek do każdej stylizacji. Ten praktyczny element może być wytworzony z różnych materiałów. Odpowiednio wykonane kapelusze oraz inne nakrycia głowy nadają sylwetce strzelistości, charakteru oraz elegancji. Niektóre produkty podkreślają szaloną osobowość właścicieli. Wiedzą o tym projektanci Hatfactory.pl, rodzinnej firmy, która powstała w 1948 roku. Celem firmy jest stworzenie różnorodnej kolekcji nakryć głowy zaprojektowanych zgodnie z trendami mody oraz potrzebami klientów. Jakie kapelusze można kupić w Hatfactory.pl?

Rodzaje kapeluszy

W asortymencie sklepu znajdziemy szeroki wybór stylowych fedorów, cylindrów, panam, słomkowych letnich kapeluszy, wełnianych czapek, które ochronią podczas najtęższych mrozów, kaszkietów, damskich toczków, beretów oraz fantazyjnych fascynatorów. Wszystkie modele są wykonane z materiałów o najwyższej jakości. Każdy szczegół nakrycia głowy jest dopracowany tak, aby mógł cieszyć oko. Kapelusze nie odkształcają się i są bardzo wytrzymałe. Firma obsługuje nie tylko klientów indywidualnych, ale również wielkie przedsiębiorstwa. Nabywcami kapeluszy firmy Hatfactory są między innymi lotnicze oraz jednostki wojskowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x