SCRAPBOOKING TRENDY 2020

Moda nieustannie się zmienia, każdego roku zwracając naszą uwagę na inne wzornictwo, odmienną kolorystykę i stylistykę. Trendy nie obowiązują jednak wyłącznie w obszarze ubrań oraz aranżacji wnętrz, można je dostrzec w wielu dziedzinach życia, także w rękodziele. Jakie są trendy w scrapbookingu na rok 2020?

Romantyczne wzornictwo i ponadczasowe kwiaty

Po chwilowej fascynacji wzornictwem nowoczesnym, dużymi, tematycznymi grafikami i geometrycznymi deseniami, w 2020 scrapbooking powraca do tradycji. Papiery do scrapbookingu znów będą zachwycać romantycznym wzornictwem i ponadczasowymi kwiatami. Tak, jak w przypadku trendów ślubnych 2020, również w rękodziele zauważyć będzie można coraz odważniejsze sięganie nawet po duże kompozycje kwiatowe. Modne będą nie tylko spore bukiety, lecz również kwiatowe zwisy, kosze z kwiatami i pełne kwiatów pnącza. Róże, piwonie i peonie to kwiaty, które najczęściej zdobić będą kolekcje papierów do scrapbookingu 2020, nie zabraknie jednak również mniejszych kwiatów: stokrotek i niezapominajek. Papiery w kwiaty gościć będą w projektach ślubnych, urodzinowych, rocznicowych. Kartki na komunię i zaproszenia na ślub będą skąpane w kwiatach, pastelowe i pełne romantycznej atmosfery. Trendy scrapbookingowe na rok 2020 wyraźnie wskazują, że delikatna kolorystyka, romantyczne kompozycje i subtelne przecierki będą w tym roku prawdziwym hitem! Zresztą, od wielu lat widać rosnącą popularność romantycznych kolekcji papierów do scrapbookingu. Wystarczy spojrzeć chociażby na największy hit w tej kategorii, czyli kolekcję Dom Róż marki LemonCraft, która ze względu na niesłabnące nią zainteresowanie, doczekała się reedycji.

Kolor roku Pantone – classic blue także w rękodziele

Choć miłośniczkom rękodzieła kolor roku Pantone – classic blue – może wydawać się barwą trudną, to jednak nie można przejść obok niej obojętnie. Pamiętajmy, że papiery do scrapbookingu oraz materiały do rękodzieła powinny być zgodne z ogólnymi trendami. Classic blue w scrapbookingu nie musi pojawiać się w głównej roli, dominując swym kolorem cały projekt, czasem wystarczy kilka drobnych akcentów kolorystycznych, by stworzyć modne zaproszenia ślubne czy zgodną z najnowszymi trendami kartkę handmade. W sklepie HobbyPlace.pl znaleźć można odpowiednią kategorię kolorystyczną, a w niej mnóstwo przydatnych w rękodziele produktów w najpopularniejszym kolorze roku! Niebieska wstążka, farbka z brokatem, niebieska rypsowa taśma marszczona, czy sztuczne mini hortensje to tylko ułamek tego, co znajduje się w asortymencie sklepu. Niewątpliwie jest on świetnie przygotowany na tegoroczne trendy w scrapbookingu!

Neo mint – najmodniejszy kolor roku 2020

Naturalny i stonowany odcień pastelowej zieleni na nowo wraca do łask. Neo mint to barwa, która w scrapbookingu pojawiać się będzie często – zarówno solo, jak i w zestawieniu z innymi kolorami. Przede wszystkim sięgać będziemy po połączenia miętowej zieleni z kolorem Cantaloupe (delikatny brzoskwiniowy), a także z bielą i pastelowym różem. To pierwsze połączenie świetnie reprezentuje kolekcja papierów LemonCraft Love Of My Life, która – jak widać – wyprzedziła trendy i pojawiła się na rynku już w roku 2019. Również kolekcja papierów Yesterday doskonale wpisuje się w trendy w scrapbookingu 2020. Ze względu na to niesłabnące uwielbienie mięty wśród scraperek, wciąż najpopularniejszymi barwami będą wszelkie pastele. Delikatność i harmonia są bowiem tym, co rękodzielnicy w Polsce lubią najbardziej. Poza tym, pastelowe kolory w scrapbookingu świetnie łączą się z trendem wspomnianym już wcześniej, czyli z kwiatowymi wzorami i romantyczną atmosferą.

Blisko natury – zieleń, deski i motyle

W 2020 roku wśród trendów w scrapbookingu można zauważyć nasilenie się tendencji do bliskiego obcowania ze światem przyrody. Papiery we wzór desek, chrobotek dekoracyjny, sztuczne gałązki, dużo zieleni oraz motyle to materiały do rękodzieła, które w bieżącym roku przydadzą się każdej modnej scraperce. Zapewne nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że papiery LemonCraft mają w sobie wiele arkuszy z motywem desek. Ten wzór jest bardzo lubiany tak przez scraperki, jak i przez zamawiających u Nich prace klientów, dlatego w sklepie HobbyPlace.pl powstała specjalna kategoria gromadząca wszystkie dostępne w asortymencie papiery scrapbookingowe we wzór desek. Znaleźć tam można papiery zagraniczne oraz papiery polskich producentów dostępne w wielu różnych kolorach i stylach. Warto przejrzeć także tematyczną kategorię kwiatową: mnóstwo tam nie tylko papierowych i materiałowych kwiatów różnego rodzaju, ale także gałązek, pręcików, tekturek, stempli czy produktów do samodzielnego wykonania kwiatów z foamiranu lub papieru. Motyle niewątpliwie kojarzą się ze światem przyrody, dlatego ich używanie w scrapowych projektach będzie w tym roku jednym z obowiązujących trendów. Całe szczęście, że marka LemonCraft wypuściła na rynek na przestrzeni ostatnich kilku lat wiele arkuszy z motylkami do wycinania, w różnych zestawieniach kolorystycznych i w różnych wielkościach. Dzięki temu do każdej pracy, w dowolnej kolorystyce, można z łatwością dobrać odpowiednie motyle. W nurt przyrodniczy doskonale wpisują się zielone papiery do scrapbookingu, jak i dodatki kreatywne w różnych odcieniach zieleni. Najpopularniejsze w roku 2020 będą te, które mają kolor naturalnej zieleni, jednak wciąż modna będzie także butelkowa zieleń czy pastelowe zielone dodatki.

Wielki powrót wzorów retro: kropki, groszki i krata znów na fali!

Świat oszalał na punkcie przeszłości! Grochy, kropki i krata, a także falbanki, plisy i koronki to elementy, które będą zachwycać w roku 2020 nie tylko w trendach modowych. Także w świecie scrapbookingu możemy zauważyć ogromne zainteresowanie wzornictwem i stylistyką retro. Papiery w drobne groszki czy wyrazisty deseń kraty to doskonała baza do stworzenia klimatycznej pracy w starym stylu. Wystarczy dobrać do niej efektowne dodatki, np. marszczone taśmy lub bawełnianą koronkę, których w sklepie Hobby Place nie brakuje. Kartki vintage i inne projekty scrapbookingowe w stylu retro to jeden z największych hitów scrapowych roku 2020. To świetna okazja, by użyć piękne perełki na żyłce, brązowy tusz do stemplowania i cudne obrazki z arkuszy Vintage Time, które znajdują się w asortymencie marki LemonCraft. Rok 2020 w scrapbookingu z pewnością będzie sprzyjać oprawie starych rodzinnych fotografii!

Miejskie safari: neutralna kolorystyka i naturalne materiały

Trendy scrapbookingowe na rok 2020 przewidują także ucztę dla oczu osób kochających neutralną, ziemistą kolorystykę i naturalne materiały. Beż, brąz, szarości i khaki to kolory, które w tym roku nierzadko będą pojawiać się w rękodziele. Scrapbooking uwielbia także połączenia naturalnych elementów! Len, bawełna, sznurek jutowy i drewniane elementy uświetnią projekty w stylu miejskiego safari i staną się idealnym dodatkiem do prac ze zwierzęcymi motywami. Materiałowe kwiaty Little Birdie z serii Natural, dostępne w sklepie Hobby Place, już biją rekordy popularności!

Prace ślubne: rustyk i boho

Styl rustykalny w oprawie ślubnej zadomowił się już kilka lat temu, z każdym rokiem przybiera jednak na sile. W roku 2020 trendy ślubne skupiają się na jeszcze silniejszym zaakcentowaniu naturalności i związku z naturą. A ponieważ scrapbooking i śluby to tematy nierozerwalne, również w trendach scrapbookingowych 2020 zauważymy duże zainteresowanie stylistyką rustykalną. Wspomniane już wyżej: motyw desek, naturalne materiały i ziemiste kolory, świetnie wpisują się w tematykę rustykalnych pamiątek ślubnych. Nowością w tym roku będzie silny zwrot trendów ślubnych w kierunku stylistyki boho. Ukwiecone wianki, lekkie, zwiewne koronki i motyw piór wracają do łask. Zobaczmy to także wśród produktów do scrapbookingu. Będzie lekko, radośnie, naturalnie i nieco tajemniczo.

Ślubne dekoracje w stylu glamour

Niejako w opozycji do dekoracji ślubnych w naturalnej, lekkiej stylistyce, pozostają aranżacje ślubne w stylu glamour. Papiery scrapbookingowe w eleganckie damaski, kunsztowne ażury i gustowne koronki to świetna propozycja dla wszystkich, którzy w roku 2020 pragną wykonać pełne wytworności, modne zaproszenia ślubne. W ten trend doskonale wpisuje się kolekcja papierów do scrapbookingu Next To Me od LemonCraft, pełna delikatnego, wytwornego wzornictwa: kremowe i pastelowo różowe strony z damaskami już w zeszłym roku były prawdziwym hitem wśród papierów do ślubnych kartek i albumów. Eleganckie wzornictwo papierów można wzbogacić o błyszczące dodatki: klamry ozdobne do wstążek, samoprzylepne kryształki, czy odrobinę lśniącego brokatu.

Podążanie za kalendarzem – powrót do celebrowania ważnych wydarzeń

Świat nabrał rozpędu i nie chce się zatrzymać. Każdego dnia spieszymy się, nie chcąc zmarnować ani minuty, bo przecież tyle jest do zrobienia! Na szczęście zauważalny jest wzrost świadomości społecznej na temat istoty wypoczynku, międzyludzkich relacji i celebrowania ważnych chwil. Trendy 2020 w scrapbookingu wyraźnie wskazują wzrost zainteresowania ręcznie robionymi pamiątkami ściśle związanymi z konkretnym wydarzeniem. Społeczeństwo będzie odchodzić od wysyłania zdawkowych życzeń wiadomością sms czy mailem. Najważniejsze staną się spotkania twarzą w twarz, personalizowane pamiątki i sentymentalne upominki. W tym roku osoby zajmujące się scrapbookingiem nie będą narzekać na klientów na kartki urodzinowe i projekty związane z Dniem Babci, Dniem Matki czy Bożym Narodzeniem. Wzrośnie także zainteresowanie ręcznie robionymi albumami i to zarówno tymi dużymi, klejonymi, z mnóstwem zdjęć, jak i mini albumikami, które można nosić zawsze przy sobie, w torebce.

Mindfulness – odpowiedź na szybkie tempo życia

Mindfulness w aranżacji wnętrz będzie w roku 2020 gorącym trendem. Ponieważ scrapbooking to w dużej mierze sztuka użytkowa, także w rękodziele należy spodziewać się wzrostu zainteresowania tym nurtem. Co to jest mindfulness w aranżacji wnętrz? Jest to minimalizm aranżacyjny wynikający z chęci osiągnięcia uważności i harmonii. Pojęcie to stoi w opozycji do pośpiechu i pędu życia. Chodzi o to, by przestrzeń w domu urządzić w taki sposób, by sprzyjała skupieniu się na konkretnej czynności i była odpowiednia do wypoczynku, relaksu i pielęgnowania wspomnień. Scrapbooking wpisuje się w tę filozofię doskonale! Proste, ręcznie wykonane ramki ze zdjęciami, wykorzystujące naturalne materiały i neutralną kolorystykę staną się swoistą kropką nad i we wnętrzach aranżowanych w duchu mindfulness. W rękodziele zauważymy zwrot w kierunku prostych form i minimalizmu. To dobra wiadomość przede wszystkim dla miłośników stylu clean&simple, czyli prostych kartek scrapbookingowych, w których główną rolę odgrywa pomysł, a materiały stanowią jedynie jego uzupełnienie. Scrapbooking jako czynność również jest zgodny z filozofią mindfulness – relaks połączony ze skupieniem uwagi na wykonywanych czynnościach sprzyja dobremu samopoczuciu. Trendy w scrapbookingu na rok 2020 jasno mówią zatem: masz prawo do pasji! Znajdź czas na swoje papierowe hobby!

Wnętrzarski recykling, czyli wielki powrót altered art

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz chęć zaoszczędzenia pieniędzy sprawiły, że ludzie coraz częściej długo się zastanawiają, zanim coś wyrzucą. W roku 2020 ta tendencja odciśnie swoje piętno na repertuarze scrapbookingowych projektów. Odnotujemy wzrost zainteresowania techniką altered art, czyli odnawiania i przerabiania starych, pozornie bezużytecznych przedmiotów. Dekoracyjna kompozycja wykonana w obudowie starego budzika albo pokryta farbami i preparatem do spękań maszyna do szycia? Dlaczego nie! Takie projekty staną się oryginalną ozdobą domu i interesującym pomysłem na nietuzinkowy upominek. Warto więc zaopatrzyć się w różnego rodzaju farbki, pasty strukturalne i inne media, najlepiej w niedużych pojemnikach, tak, by można było wszystkiego spróbować. Różnorodne preparaty ma, oczywiście, w swojej ofercie sklep Hobby Place.

Scrapbooking – trendy 2020: podsumowanie

Jak widać, jeśli chodzi o scrapbooking, trendy 2020 nie są – w większości – czymś zaskakującym. Dzięki temu, że obowiązujące nurty są zgodne z ogólną stylistyką panującą w środowisku rękodzielników, każdy ma szansę tworzyć modne projekty scrapbookingowe bez konieczności rezygnacji ze swojego ulubionego stylu, czy z ulubionych produktów. Modnych trendów jest tak dużo, że każdy bez trudu znajdzie te, które w pełni odpowiadają jego gusom, umiejętnościom i warsztatowi pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x