Cera mieszana – rozpoznanie i pielęgnacja
Cera mieszana bywa problematyczna. Ten typ skóry łączy w sobie zarówno suche, jak i tłuste partie twarzy, a jednoczesne zaspokojenie ich potrzeb stanowi wyzwanie. Zatem jak dbać o cerę mieszaną?
Cera mieszana – jak ją rozpoznać?
Skóra mieszana stanowi połączenie dwóch typów cery – tłustej i suchej. Oznacza to, że niektóre partie twarzy mają skłonności do zwiększonej produkcji sebum (przetłuszczania) , a pozostałe do przesuszania się. Rozkład tych partii na twarzy jest sprawą indywidualną, jednak najczęściej właściwościami cery tłustej odznacza się strefa T, czyli czoło, nos i broda. W tych miejscach skóra przetłuszcza się, a także mogą występować rozszerzone pory oraz zaskórniki. Pozostałe partie twarzy mają tendencję do przesuszania, co może objawiać się ściągnięciem, pieczeniem, łuszczeniem i ogólnym podrażnieniem skóry, zwłaszcza po jej myciu o kontakcie z wodą.
W zależności od rozległości poszczególnych partii twarzy można wyróżnić:
cerę mieszaną w kierunku tłustej (większy problem stanowi przetłuszczanie się skóry),
cerę mieszaną w kierunku suchej (większy problem stanowi przesuszanie skóry).
Twoja cera pasuje do powyższego opisu? Zatem posiadasz skórę mieszaną. Pora dowiedzieć się jak odpowiedzieć na jej potrzeby i dobrać odpowiednią pielęgnację.
Czego potrzebuje cera mieszana?
W przypadku skóry mieszanej zabiegi pielęgnacyjne nie są tak proste i jednorodne jak w innych typach cery. Powinny one zaspokajać zarówno potrzeby cery tłustej, jak i suchej. W tym przypadku ciężko stosować te same produkty na całą twarz. Należy dobrać inne kosmetyki do suchych, a inne do tłustych partii twarzy.
Potrzeby skóry tłustej:
Podstawą w pielęgnacji skóry tłustej jest właściwe oczyszczanie. Nie może być ono zbyt intensywne, aby nie doprowadzić do przesuszenia, jednak ważna jest regularność w jego wykonywaniu. Ten typ cery dobrze jest również złuszczać. Regularnie wykonywane peelingi pozwolą na usuwanie martwego naskórka, lepsze oczyszczenie porów i wygładzenie skóry, co może ułatwić pozbycie się zaskórników. Pamiętaj jednak, aby nie używać mocnego peelingu gdy na skórze występują aktywne zmiany trądzikowe! Może to doprowadzić do rozprzestrzenienia bakterii, co skutkuje tworzeniem nowych wyprysków. Wbrew pozorom, skóra tłusta także potrzebuje nawilżenia, więc nie należy pomijać tego kroku pielęgnacji.
Potrzeby skóry suchej:
W przypadku skóry suchej podstawą jest oczywiście nawilżanie i odżywianie. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów mocno nawilżających, ponieważ nawet krótkotrwałe zaniechanie tego kroku może skutkować pękaniem skóry i niemiłym ściągnięciem oraz pieczeniem. Dodatkowo warto wprowadzić do pielęgnacji maseczki intensywnie nawilżające i odżywiające. Od czasu do czasu można także zastosować delikatny peeling drobnoziarnisty.
Pielęgnacja skóry mieszanej polega zatem na połączeniu pielęgnacji skóry tłustej i suchej. W tym celu należy wdrożyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej odpowiednie kroki z zastosowaniem właściwych produktów.
Kosmetyki dedykowane cerze mieszanej znajdziesz tutaj.
Kroki w pielęgnacji cery mieszanej – jakie produkty wybierać?
Krok 1 – oczyszczanie
Cera mieszana musi być regularnie oczyszczana. Do demakijażu dobrze sprawdzą się płyny micelarne lub lekkie mleczka. W usuwaniu makijażu wodoodpornego pomocne będą olejki. Po demakijażu skórę należy oczyścić dodatkowo kosmetykiem myjącym. Jeśli skóra ma większe skłonności do przetłuszczania warto wybrać żele myjące z ekstraktami ziołowymi, które pomagają w normalizacji skóry i skutecznie usuwają nadmiar sebum. Z kolei w przypadku cery mieszanej w kierunku suchej dobrze jest stosować delikatne pianki myjące lub płyny o konsystencji mleczka, które oczyszczają skórę, lecz nie są zbyt intensywne i nie powodują podrażnień.
Krok 2 – tonizowanie
Stosowanie toniku jest ważne w przypadku każdego rodzaju cery, również mieszanej. Ten rodzaj skóry bardzo dobrze reaguje na takie składniki, jak witaminy A i E, róża, aloes czy gliceryna, zatem warto wybrać tonik, który je zawiera. Strefa T może także polubić się z tonikami zawierającymi kwasy o niewielkim stężeniu. Wybieraj te produkty, które mają w swoim składzie naturalne kwasy owocowe, jednak unikaj stosowania ich na suche partie twarzy.
Krok 3 – nawilżanie
Nawilżanie jest krokiem pielęgnacyjnym, którego potrzebuje zarówno cera sucha, jak i tłusta. Krem nawilżający do cery mieszanej powinien dobrze nawilżać, lecz nie przeciążać skóry. Dobrze sprawdzą się produkty na bazie wody, zawierające ekstrakty roślinne lub kwas hialuronowy, który utrzymuje wodę wewnątrz skóry, nie wzmagając dodatkowo pracy gruczołów łojowych w przypadku przetłuszczających się stref twarzy.
W przypadku mocniejszego wysuszenia skóry dobrze sprawdzą się mocno odżywcze produkty stosowane miejscowo na suche partie. Powinny zawierać w składzie naturalne olejki, np. arganowy, z pestek winogron lub wyciąg z oliwki. Olejki można również stosować oddzielnie lub jako dodatek do innego kremu w postaci kilku kropli.
Jeśli z kolei cera ma większe skłonności do przetłuszczania dobrym wyborem będą lekkie kremy regulujące pracę gruczołów łojowych, zawierające np. cynk, siarkę, ekstrakt z tymianku lub innych ziół. Krem do cery mieszanej nie może mieć działania wysuszającego, zatem lepiej unikać kremów o właściwościach matujących.
Nie można również zapominać o stosowaniu kremu pod oczy, niezależnie od typu cery, ponieważ skóra pod oczami jest cienka i łatwo ulega wysuszeniu.
Powyższe kroki należą do pielęgnacji podstawowej, stosowanej codziennie. Oprócz nich warto wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej także inne zabiegi, które skóra mieszana z pewnością doceni:
Złuszczanie
Regularnie wykonywane peelingi (1-2 razy w tygodniu) pomogą pozbyć się martwego naskórka i wygładzić skórę, a także poprawić jej koloryt i zmniejszyć przebarwienia. W pielęgnacji cery mieszanej dobrze sprawdzają się peelingi enzymatyczne. Na tłuste partie twarzy można też stosować peeling drobnoziarnisty. Przy cerze mieszanej niewskazane są peelingi gruboziarnistej, ponieważ mogą mocno podrażnić skórę.
Maseczki
Maseczki są dobrym wyborem zarówno w pielęgnacji cery suchej, jak i tłustej, zatem cera mieszana również dobrze je przyjmie. W ich doborze trzeba kierować się konkretnym podtypem cery. Mając cerę mieszaną w kierunku suchej wybierz maseczki nawilżające z naturalnymi ekstraktami lub kwasem hialuronowym. Przyniosą one ulgę suchym partiom twarzy, nie obciążając strefy T. W przypadku cery mieszanej w kierunku tłustej lepiej sprawdzą się maseczki oczyszczające i normalizujące. np. z ekstraktem z zielonej herbaty, liści manuka lub rumianku.
Dobrym wyborem w pielęgnacji skóry mieszanej są maseczki z glinką. Glinka żółta oraz zielona pomogą uregulować wytwarzanie sebum, zatem dobrze nakładać je na przetłuszczające partie cery. Na te przesuszone lepiej stosować glinkę białą, różową lub fioletową.
Cera mieszana, niezależnie od podtypu, świetnie przyjmuje maseczki z algami.
Produkty specjalistyczne
Do tej grupy można zaliczyć takie produkty, jak serum lub preparaty do stosowania miejscowego.
W pielęgnacji cery mieszanej najlepiej sprawdzi się serum na bazie wodnej. W zależności od problemu można wybrać specyfik odżywiający i nawilżający skórę lub taki, który będzie pomocny w walce z nadmiernym przetłuszczaniem i zmianami trądzikowymi. Jeśli szukasz dodatkowego nawilżenia wybierz serum z kwasem hialuronowym. W przypadku skóry przetłuszczającej się, lepszym wyborem będzie produkt z kwasem salicylowym.
Częstym problemem towarzyszącym skórze tłustej są zaskórniki i wągry, występujące bardzo często na nosie. Wówczas w kręgu Twoich zainteresowań pojawiają się produkty do głębokiego oczyszczania. Świetne działanie w tym zakresie mają kosmetyki z kwasem salicylowym oraz specjalne plastry na zaskórniki. Są proste w użyciu i przynoszą szybki efekt.
Więcej o radzeniu sobie z wągrami i zaskórnikami przeczytasz tutaj.
Preparaty do stosowania miejscowego sprawdzają się, gdy mamy do czynienia z wypryskami lub przebarwieniami. Zawierają składniki czynne o wyższym stężeniu, niż w produktach przeznaczonych do stosowania na całą twarz. Jest to ich duża zaleta, ponieważ mają mocne działanie dokładnie w tym miejscu, w którym tego potrzebujemy.
Pielęgnacja skóry mieszanej – czego unikać?
Cera mieszana jest dość kłopotliwa i trudna w odpowiednim pielęgnowaniu, zatem łatwo o błąd. Najczęstszym błędem jest dobranie niewłaściwych kosmetyków do tego typu cery, a poza tym również:
Zbytnie przesuszanie i oczyszczanie skóry – bardzo często nadprodukcję sebum traktujemy jako główny problem, próbując go za wszelką cenę wyeliminować, nie zwracając uwagi na pozostałe strefy twarzy. W tym celu stosujemy różne kremy matujące i zbyt intensywne oczyszczanie skóry. Prowadzi to po pierwsze do jeszcze mocniejszego przesuszenia stref suchych, a po drugie, wbrew pozorom, przyczynia się do jeszcze większej produkcji sebum. Dzieje się tak dlatego, że stale wysuszana skóra otrzymuje komunikat, że potrzeba jej nawilżenia i w tym celu zwiększa produkcję łoju. W ten sposób powstaje błędne koło – my ją stale wysuszamy, a ona coraz bardziej się przetłuszcza. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie kremy do cery mieszanej.
Stosowanie produktów z alkoholem – należy unikać wszelkich kosmetyków z alkoholem w składzie. Dotyczy to zarówno kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i do makijażu. Dlaczego? Alkohol ma działanie wysuszające, a jak wiadomo z poprzedniego punktu – jest to bardzo niekorzystne.
Zapominanie o zabezpieczeniu suchych partii twarzy – ten błąd daje się we znaki głównie zimą, ale nie powinien być popełniany nigdy. Suchą skórę należy zabezpieczać kremami ochronnymi, szczególnie zimą. Zapobiega to utracie wody ze skóry, co pomoże zmniejszyć podrażnienia i zaczerwienienia.
Podsumowanie
Odpowiednia pielęgnacja cery mieszanej pomoże uzyskać balans i komfort skórze. Cera mieszana wymaga przede wszystkim delikatnego, lecz regularnego jej oczyszczania. Nie można zapominać o nawilżaniu całej twarzy oraz o zabezpieczaniu i odżywianiu suchych stref. Pomocne w walce z nadprodukcją sebum pomocne będą maseczki oraz produkty z kwasem salicylowym. Cera mieszana i jej pielęgnacja to niełatwa sprawa, jednak warto ją opanować, ponieważ skóra na pewno się za to odwdzięczy.