Piżamy z bawełny organicznej – dlaczego warto?

Bawełna to materiał często używany do produkcji piżam. Nie każdy wie jednak, że ma kilka rodzajów. Wśród nich znajduje się bawełna organiczna – wyjaśniamy, jakie ma właściwości i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę podczas kupowania piżamy.

Czym jest bawełna organiczna?

Bawełna to materiał całkowicie naturalny. Oznacza to, że w jego produkcji nie wykorzystuje się chemicznych środków. Uprawa bawełny przebiega całkowicie naturalnie; środki ochrony roślin to np. czosnek, wyciąg z drzewa neem, chilli, a nawozy są w 100% naturalne, zwykle pochodzące z obornika. Gleba, na które uprawiana jest bawełna organiczna, podlega ścisłym restrykcjom. Status organicznej uzyskuje dopiero po kilku latach. Plony (bawełna) zbierana jest ręcznie, a włókna barwi się naturalnymi barwnikami.

Jak to ma się do zwykłej bawełny? Chociaż bawełna to materiał naturalny, jej konwencjonalny typ nie jest pozyskiwany bez udziału chemicznych środków. Zależnie od jakości danej uprawy bawełna może być traktowana delikatnymi środkami lub bardzo agresywnymi. Bywa więc, że nieświadomie kupujemy piżamy bawełniane, które wcale nie są dobre dla naszej skóry, chociaż producent twierdzi co innego.

Po czym poznać bawełnę organiczną?

Tylko bardzo wprawne oko odróżni piżamę z bawełny organicznej od tej z bawełny konwencjonalnej. Przeciętny konsument powinien szukać specjalnych oznaczeń na metce i opakowaniu piżamy. Na polskim rynku piżam w tym temacie doskonale odnajduje się Doctor Nap. Zarówno pudełka, jak i piżamy tego producenta są odpowiednio oznakowane. Produkty tego producenta dostępne są w sklepie internetowym MissiSleepy.

Niekiedy znak bawełny organicznej znajduje się też na materiałach promocyjnych producenta. Jeśli producent w żaden sposób “nie chwali się”, że jego piżamy są z organicznej bawełny, najpewniej wcale ich z niej nie uszyto.

Bawełna organiczna – dla kogo?

Piżamy z bawełny organicznej są właściwie dla każdego. Mogą ją nosić zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Nie ma żadnych ograniczeń co do jej wyboru. Szczególnie wskazana jest dla alergików, bo nie zawiera chemicznych alergenów, które mogą mieć inne materiały. Polecamy ją też dzieciom. Jest bezpiecznym wyborem i na pewno nie podrażni, nawet jeśli dziecko ma jakąś jeszcze niewykrytą alergię.

Bawełna organiczna sprawdzi się też u kobiet w ciąży. Wiadomo, że w tym szczególnym czasie skóra jest bardziej wrażliwa, wymaga innej pielęgnacji. Dobra piżama z bawełny organicznej zapewni młodej mamie 100% komfortu i posłuży też po porodzie do karmienia. Będzie bowiem bezpieczna dla dziecka.

Inne zalety bawełny organicznej

Piżamę z bawełny organicznej warto też kupić z kilku innych powodów, nie tylko dlatego, że jest naturalna i przyjazna alergikom. Na przykład – powstaje w zgodzie z naturą. Jej produkcja nie pozostawia śladów w ekosystemie, nie zagraża mu. Ponadto, przy jej produkcji nie cierpią ludzie, co może się zdarzyć w przypadku bawełny konwencjonalnej. Rolnicy i inni pracownicy (również dzieci) nie są narażeni na chemiczne, szkodliwe substancje. Uważa się też, że bawełna organiczna jest bardziej wytrzymała.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Weronika
4 lat temu

Mam dwie koszulki wykonane z bawełny organicznej. Były trochę droższe od koszulek wykonanych z tradycyjnej bawełny. No i wybór kolorów tutaj jest ograniczony bo mamy do czynienia zwykle z bardzo stonowanymi barwami. Jednak jestem z nich zadowolona ze względów pratycznych oraz humanitarnych. Wiem, ze nie przyczyniłam się tutaj do niszczenia środowiska,z drugiej strony takie koszulki są naprawdę praktyczne jeśli chodzi o noszenie i pranie 😉

Tak wiec jeśli bedziecie się zastanawiali nad kupieniem to nawet się nie zastanawiajcie! Warto!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x