Zgłębiając tren kolorowych diamentów – z jakich można wybierać?

Czy zwrócili Państwo uwagę na rosnącą popularność diamentowej biżuterii w niekonwencjonalnych kolorach? Kolorowe diamenty to jeden z najobszerniejszych działów biżuterii, zaraz po bezbarwnych. Jednakże należy pamiętać, iż jedynie jeden na 10.000 naturalnych diamentów posiada kolor – są więc one ekstremalnie rzadkie. W tym artykule zgłębimy bardziej ich pochodzenie i różnice w kolorach.

Jak powstają kolorowe diamenty?

Diamenty składają się z tylko jednego pierwiastka – węgla. Są formowane w ekstremalnych warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, w głębi wulkanów, na głębokości blisko 100 km pod ziemią. Węgiel krystalizuje tam, ale podczas formowania kamienia, mogą pojawić się drobne defekty. Są one bardzo częste i znalezienie idealnego, bezbarwnego diamentu jest wyjątkowe.

Jednakże nie każdy defekt struktury jest naprawdę defektem. Atomy innych pierwiastków mogą zostać uwięzione w strukturze diamentu, powodując jego kolor. Przykładowo, zieleń jest spowodowana przez uwięzioną siarkę. Z powodu rzadkości i wyjątkowości tych procesów, jest to więc raczej szczęśliwy, naturalny zbieg okoliczności niż typowy defekt. Dzięki temu diamenty są jeszcze bardziej wyjątkowe.

Wyjątkowe, jasnożółte oraz szampańskie diamenty

Żółte i szampańskie diamenty (na przykład brązowawe, z lekkim odcieniem żółtego) wyróżniają się wśród jasnych odmian diamentów. Te kolory powstają dzięki azotowi. Oba zabarwienia występują w różnym nasyceniu oraz intensywności. Żółte diamenty, czasem zwane kanarkowymi, najczęściej pochodzą z Południowej Afryki, a ich wartość zależy od intensywności koloru. Trzeci, największy spośród diamentów na świecie, “The Incomparable” (“Niezrównany”), który posiada masę 407.38 karata, ma także żółty kolor.
Kolor szampański jest wyjątkowo atrakcyjny, zwłaszcza, że pod różnymi kątami może mieć nieco inny odcień. Jest elegancki i pasuje do każdego koloru stroju. Pierścionki zaręczynowe z tym klejnotem są popularne między innymi właśnie ze względu na jego uniwersalność. Największa kopalnia, która je wydobywa, to Argyle w Zachodniej Australii.

Różowe i niebieskie diamenty

Te kolory są najrzadszymi spośród wszystkich, co przekłada się na cenę takich klejnotów. Są popularne w biżuterii dla romantycznych kobiet, które nie boją się przyciągać uwagi. Niebieski odcień jest efektem dodatku boru i zazwyczaj nie jest intensywny.
Interesujące jest, że barwa różowych diamentów nie jest wynikiem domieszkowania węgla innymi pierwiastkami. Naukowcy wierzą, że może to być efekt wstrząsów sejsmicznych, które naruszają wewnętrzną strukturę kamienia. Jednakże jak do tej pory jest to tylko niepotwierdzona hipoteza, a różowe sekrety dalej zachowują swoje sekrety dla siebie.

Niesamowite czarne diamenty

Czarny kolor jest wynikiem obecności grafitu, pirytu albo hematytu w kamieniu. Biżuteria z czarnymi diamentami była praktycznie pomijana aż do końca XX wieku. Dopiero wówczas została doceniona ze względu na swoją unikatowość i indywidualność. Czarne diamenty mają nietradycyjny charakter, doskonale łączą się z innymi dodatkami i są wyraziste. Ich popularność wzrosła, kiedy w filmie Seks w wielkim mieście pojawił się pierścionek zaręczynowy z czarnym diamentem.

Jak ocenić jakość kolorowych diamentów

Tak samo jak w przypadku niekolorowych, barwne diamenty oceniane są pod względem czterech cech: szlifu, przejrzystości, karatów i koloru. Jarmila Slívová z atelier KLENOTA tłumaczy, że w przypadku kolorowych diamentów ich barwa jest najważniejszym kryterium. Wartość barwnego klejnotu ocenia się na podstawie jego odcienia, czystości i nasycenia.

Kolorowe diamenty są bez wątpienia uroczą pomyłką natury, której popularność w jubilerstwie rośnie. Jeśli poszukują Państwo wysokiej jakości biżuterii, która będzie wytrzymała i unikatowa, wówczas kolorowe diamenty mogą być najlepszym wyborem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x