Dlaczego na skórze powstają rozstępy?
Czerwone i białe pręgi na skórze to częsty problem wielu z nas. Rozstępy mogą pojawić się z wielu powodów, na różnych etapach naszego życia.
Ważne jest, by pamiętać, że można wykonać kilka kroków, by zmniejszyć ich widoczność. Większość z nas ma skłonności do powstawania rozstępów i nie ma w tym nic złego. Nie tylko kobiety doświadczają takich zmian skórnych – pojawiają się one również u osób, które podejmują się aktywności fizycznej, a ich masa mięśniowa szybko się zwiększa.
Co to są rozstępy?
Rozstępy to inaczej pęknięcia w włóknach kolagenowych. Nasza skóra pełna jest takich włókien, a odpowiedzialne są one za jej jędrność i nawilżenie. W wyniku szybkiego rozciągania skóry powstają w włóknach pęknięcia, które manifestują się w postaci czerwonych, a później białych pręg. W momencie, gdy rozstępy są czerwone można w zupełności się ich pozbyć, jednak gdy zmienią kolor na biały, stają się permanentne i aby je usunąć musimy podjąć bardziej drastyczne działania.
W wyniku czego powstają na skórze rozstępy?
Tak jak mówiliśmy wcześniej, rozstępy powstają w wyniku szybkiego rozciągania się skóry. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Do najczęstszych możemy zaliczyć szybki wzrost i zmiany w rozkładzie tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okresie dojrzewania), szybkie przybieranie na wadze lub budowanie tkanki mięśniowej. Dużą rolę w powstawaniu rozstępów odgrywają także hormony, dlatego też najczęściej narażone są na nie osoby młode, w okresie dojrzewania. Także przyszłe mamy często doświadczają pojawiania się rozstępów, zarówno w wyniku rozciągania skóry, jak i poprzez wahania w poziomach hormonów.
Jak zapobiegać rozstępom?
Skłonności do pojawiania się rozstępów ma większość z nas, także nigdy nie mamy gwarancji, że nasze działania prewencyjnie przyniosą skutek. Najlepszymi metodami zapobiegania rozstępom są:
- zdrowa dieta i ruch;
- regularne złuszczanie naskórka, z pomocą peelingów gruboziarnistych;
- stosowanie preparatów nawilżających, takich jak balsamy do ciała;
- stosowanie kremów z bogatą zawartością witamin A, E i C.
Jak usunąć rozstępy?
Jest wiele metod usuwania rozstępów. Na konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej możemy dobrać odpowiednią drogę leczenia dla naszych konkretnych potrzeb. Najczęściej w tym wypadku sprawdzą się takie zabiegi, jak: dermabrazja, mezoterapia, leczenie laserowe, zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych czy peelingi chemiczne. Więcej szczegółów znajdziesz na https://drmarcinnowak.pl/oferta/usuwanie-rozstepow/.