Jak pozbyć się zaskórników? Poznaj skuteczne sposoby!

Zaskórniki to jeden z najbardziej popularnych problemów związanych z cerą. Zarówno zaskórniki otwarte, jak i zamknięte są trudne do usunięcia. Istnieją jednak skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. W walce z tego typu niedoskonałościami skóry potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość i konsekwentne działania.

Zaskórniki są przede wszystkim problemem osób z cerą tłustą oraz mieszaną. Najczęściej pojawiają się w tych samych miejscach, w których widoczne są również rozszerzone pory. Głownie jest to czoło, nos oraz broda. Zaskórniki otwarte mają kolor czarny lub ciemno brązowy i mają postać drobnych punktów na skórze, natomiast zaskórniki zamknięte, to grudki widoczne pod skórą.

Przyczyny powstawania zaskórników

Zastanawiasz się skąd biorą się zaskórniki? Przyczyn może być kilka. Zaskórniki powstają przez nadmierną produkcję sebum. Powoduje ona zatykanie się porów. Problem może nasilać się przede wszystkim poprzez niewystarczające oczyszczanie twarzy, nieprawidłowo dobraną pielęgnację lub kosmetyki kolorowe – głównie podkłady. Nasze pory zapychać mogą także kremy do twarzy oraz olejki. To dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich produktów z których korzystamy na co dzień. Bardzo często przyczyną powstawania zaskórników jest też zbytnie przesuszanie skóry. Paradoksalnie to właśnie ono prowadzi do nadprodukcji sebum, które następnie zatyka pory i przyczynia się do powstawania kolejnych niedoskonałości. Wszelkie zabiegi z kwasami oraz te, które wysuszają naszą skórę powinny być stosowane naprzemiennie z zabiegami mającymi na celu odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry.

Dokładne oczyszczanie skóry

Pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do pozbycia się zaskórników jest dogłębne oczyszczanie skóry. W ten sposób skutecznie będziesz zapobiegać ich powstawaniu. Prawidłowe oczyszczanie powinno składać się z kilku etapów. Wiele osób skarży się na zaskórniki i niedoskonałości obwiniając za ich powstawanie na przykład podkład. Później okazuje się, że ich oczyszczanie twarzy ogranicza się do przetarcia jej wacikiem nasączonym płynem micelarnym i na tym koniec. Płyn micelarny sprawdzi się w zmywaniu makijażu oczu. Do reszty twarzy najlepiej jest użyć olejku, który rozpuści makijaż, a następnie żelu lub pianki, która zmyje całą resztę zanieczyszczeń lub resztek produktów znajdujących si na naszej skórze. Po wszystkich etapach najlepiej sprawdzić jeszcze, czy na pewno wszystko zostało dokładnie zmyte przecierając cerę wacikiem nasączonym wodą. Na koniec koniecznie użyj toniku, który wyrówna pH skóry po jej myciu.

Jakie kwasy na zaskórniki?

W walce z zaskórnikami świetnie sprawdzają się kwasy. Są to substancje aktywne, które w większości działają złuszczająco, oczyszczająco na pory, wyrównują koloryt, wygładzają skórę. Ważne jest to, aby wybrać kwasy odpowiednie dla siebie. Do cery tłustej oraz mieszanej najlepsze będą kwasy AHA – kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas glikolowy, kwas maleinowy, kwas winowy oraz kwas migdałowy, a także BHA, czyli kwas salicylowy, natomiast skóry suche wrażliwe oraz naczynkowe najlepiej zareagują na delikatniejsze substancje, takie jak na przykład kwasy z grupy PHA. Posiadaczki wrażliwej cery może również użyć delikatniejszych kwasów z grupy AHA, jak np. kwas migdałowy lub azelinowy. Jeśli już chcesz stosować kwasy latem, to najlepiej również wybrać właśnie te (oczywiście nie zapominamy o filtrze przeciwsłonecznym).

Oczyszczające produkty przeciw zaskórnikom

Kolejny skuteczny sposób na pozbycie się zaskórników to specjalne maski. Idealne do tego celu będą zastygające maski peel off, które skutecznie wyciągają zaskórniki. Możesz też wybrać maskę z kwasami lub na przykład oczyszczające plastry. Te ostanie można kupić w wersjo na nos oraz na czoło i brodę, czyli newralgiczne punkty na twarzy, gdzie najczęściej pojawiają się rozszerzone pory, a wraz z nimi zaskórniki. Zarówno maseczki jak i plastry są bardzo skuteczne i dają świetne efekty.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x