Miasto między Wisłą a Bugiem

Przyjeżdżając do Lublina po raz pierwszy warto zatrzymać się w hotelu Focus Premium Lublin oddalonym zaledwie 500 metrów od murów Zamku. To z jednej strony na tyle blisko, by miłym wieczornym spacerem dojść do Rynku Starego Miasta, a z drugiej na tyle daleko by sezonowa wrzawa nie przeszkadzała, gdy chcemy odpocząć. Do tego dla gości przyjeżdżających do miasta w celach turystycznych Hotel przygotował bardzo interesujący pakiet pobytowy „Lubię Lublin”, który oprócz pysznych posiłków i możliwości degustacji regionalnych trunków zawiera atrakcyjne zniżki na lokalne atrakcje.

„Wizytówka” Lublina to oczywiście Zamek z XII wieku. Obiekt był wiele razy przebudowywany, a w trakcie drugiej wojny światowej  i w latach okupacji funkcjonowało w nim więzienie hitlerowskie. Obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego. Zwiedzając Muzeum warto wstąpić do znajdującej się na dziedzińcu Kaplicy Świętej Trójcy. To tutaj Jerzy Hoffmann sfilmował scenę przysięgi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, którą możemy zobaczyć w „Ogniem i mieczem”. Warto też przyjrzeć się Donżonowi – murowanej wieży obronno-rezydencjonalnej, która jest cennym zabytkiem sztuki romańskiej.

Wychodząc z Zamku i przechodząc przez Bramę Grodzką pniemy się ok. 30 metrów w górę. Po naszej lewej stronie znajdziemy miejsce, gdzie niegdyś górował nad okolicą kościół farny pod wezwaniem św. Michała Archanioła. W 2002 roku zostały wyeksponowane zarysy murów kościoła i dziś każdy może się przekonać, jak ogromna była to budowla. Znajduje się tam model z brązu, ukazujący wygląd Fary odtworzony na podstawie źródeł historycznych. Plac po Farze to dziś miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, ale też zwykłych spotkań mieszkańców Lublina. Otoczony znakomitymi restauracjami jest często przystankiem przed dalszą drogą, pozwalając na chwilę wytchnienia.

Przysmak w Lublinie jest jeden!

Symbolem Lublina jest też… cebularz, czyli pszenny placek z cebulą i makiem. Przekąska uwielbiana jest przez rzeszę fanów i doczekała się nawet swojego własnego Muzeum. Muzeum Cebularza to przede wszystkim ciekawa propozycja spędzenia czasu dla rodzin z dziećmi. Podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona jest geneza tego popularnego wypieku, który od setek lat znany jest ludności z terenu Lubelszczyzny oraz ich gościom. Podczas wizyty dowiecie się czegoś o historii Lublina, poznacie legendę i przepis na cebularza oraz odkryjecie właściwości jego składników. Sam teren Starego Miasta od lat przechodzi transformację. Kamienica po kamienicy restaurowana jest z rozmysłem i należytą uwagą, tak by tworzyły jedną, spójną całość. Znajdziemy tu pozostałości murów miejskich, m.in. reprezentacyjne bramy: Krakowska i Grodzka oraz Basztę Gotycką.

Co warto zobaczyć

Kolejne „must see” to oczywiście Wieża Trynitarska, której górny taras, znajdujący się na wysokości 40 metrów, pozwala podziwiać okolicę i znajdującą się po sąsiedzku Archikatedrę Lubelską. Pełna nazwa tego miejsca to Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Jest przy okazji największym kościołem w Lublinie, pełniącym funkcję kościoła archikatedralnego Archidiecezji Lubelskiej. Uznawany jest powszechnie za perłę baroku na Lubelszczyźnie. Dawny ratusz – Trybunał Koronny, a dziś Urząd Stanu Cywilnego, stojący na środku Rynku, jest miejscem, gdzie swój początek ma Lubelska Trasa Poziemna. Trasa ta powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Na końcu Trasy znajduje się ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku. Trasa ma swój koniec na Placu Po Farze. Z tego miejsca warto zobaczyć piękną panoramę Zamku, skąd z powrotem do Hotelu zaprowadzi Was Zaułek Panasa i długie schody, prowadzące w kierunku kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha mieszczącego się na ulicy Podwale. Na jej końcu znajdziemy zapaloną latarnię. Jej światło nigdy nie gaśnie. Ma ona związek z przeprowadzonym tu dwukrotnie misterium pamięci “Poemat o miejscu”. Tuż przy latarni znajduje się płyta z metalowa opaską i ostatnia literą alfabetu hebrajskiego. Możemy też na niej przeczytać:

Latarnia Pamięci

„W tym miejscu na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej jesienią 2004 r. zapalono symboliczne „wieczne światło” dla upamiętnienia świata, którego już nie ma. Latarnia ta, która nigdy nie gaśnie, przypomina o żydowskim mieście i jego mieszkańcach będąc świadectwem pamięci o nieobecnych.”

Najlepsze miejsce na nocleg

Warto wspomnieć, że Focus Premium Lublin zlokalizowany jest na skrzyżowaniu 4 głównych tras wylotowych, dzięki czemu dojazd samochodem do każdej z nich to zaledwie kilkanaście minut. Wystarczy 10 minut jazdy samochodem by przenieść się w czasie i odkryć prawdziwe znaczenie słów „sielskie” i „urokliwe” w Muzeum Wsi Lubelskiej. Cały obszar, który obejmuje Muzeum został intuicyjnie podzielony na sekcje odpowiadające poszczególnym regionom: Wyżynie Lubelskiej, Roztoczu, Powiślu, Podlasiu, Nadbużu oraz sektorom dworskim i miasteczku. W ostatnich latach duże zainteresowanie wzbudziło oddanie do użytku najnowszego sektora, czyli Miasteczka.

Lublin znany jest ze swoich żydowskich korzeni, czego dowody znajdziemy m.in. w jego architekturze i kuchni. Znany Na terenie Lublina znajdują się też pozostałości po Niemieckim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady „Majdanek”. Na częściowo zachowanym terenie byłego obozu koncentracyjnego jest 70 obiektów historycznych z lat 1941–1944 dostępnych dla zwiedzających.

Co warto zobaczyć… poza Lublinem

Wykraczając nieco poza granice Miasta Lublin – amatorom wycieczek rowerowych zaproponować można przejażdżkę do Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Trasa rozpoczyna się w Lublinie przy Moście Kultury oddalonym od Hotelu Focus Premium Lublin o 7 minut jazdy rowerem, prowadzi częściowo Doliną Ciemięgi, przez Pólko aż do Lasów Kozłowieckich, i przez Dąbrówkę do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX w. w stylu Drugiego Cesarstwa. Pałac otacza park w stylu włoskim z bażantarnią i rosarium. Warto zajrzeć też do powozowni, do kaplicy wzorowanej na tej królewskiej z Wersalu i do Galerii Sztuki Socrealizmu.

Nieco dalej, bo 50 km na północny-wschód od Lublina znajduje się Poleski Park i jest on prawdziwą perłą Lubelszczyzny. Jego obszar jest ogromny, bo zajmuje prawie 10 tys. hektarów! Fauna Poleskiego Parku Narodowego obejmuje wiele rzadkich gatunków zwierząt, które należą do gatunków chronionych. Na terenie Parku występuje około tysiąca gatunków roślin, z czego 15 znajduje się w Polskiej czerwonej księdze roślin Dla turystów przygotowanych jest mnóstwo malowniczych tras zarówno pieszych, jak i rowerowych, a zimną organizowane są tradycyjne, staropolskie kuligi.

Nie sposób wyliczyć wszystkich cudowności, które Lubelszczyzna posiada w swoich zasobach. Nie wspomnieliśmy jeszcze Nałęczowa, Kazimierza Dolnego i jego regionalnych winnic, Zamościa i Roztoczańskiego Parku Narodowego. To powody, dla których warto tu wracać.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x